fbpx
Таг: Антонијо Милошоски

таг: Антонијо Милошоски

Mилошоски куртули од затвор, застаре кривичното гонење за „Моќник“

За случајот познат во јавноста како „Моќник“, јавниот обвинител во завршните зборови извршил прецизирање на диспозитивот на обвинителниот акт во обвинителен предлог, а извршил и промени во правната квалификација на кривичните дела за кои беа обвинети, соопшти денеска Основниот кривичен суд. „Првообвинетиот М.М. и второобвинтетиот В.М. сториле кривично дело Измама, а третообвинетиот А.М. сторил кривично дело Злоупотреба на службената положба...

Контраспин: Спорот помеѓу Словенија и Хрватска нема врска со проблемите меѓу Бугарија и С. Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски ја извртува вистината т.е. спинува кога вели дека неговата партија може да понуди европски модел за решение на проблемите помеѓу Скопје и Софија по примерот на спорот помеѓу Словенија и Хрватска, кој бил разрешен со помош на Брисел. Едниот тип проблеми, оние помеѓу Скопје и Софија воопшто немаат допирни точки со другиот тип проблеми...

Во Собранието се бира техничката влада, ВМРО-ДПМНЕ нема да ја поддржи

Започна 141. собраниска седница на која треба да се избере новата техничка Влада, предводена од Талат Џафери. Тој на почетокот имаше свое обраќање и рече дека зацртаната политика на досегашната влада нема да се менува. Јован Митрески, досегашен координатор на пратеничката група на СДСМ, ја води собраниската седница и тој ќе биде претседател на Собранието до изборот на нов...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се откаже од учеството во техничката влада

И покрај бројните забелешки што ги упати изминативе денови кон премиерот Димитар Ковачевски и кон собранискиот спикер Талат Џафери како негов наследник, ВМРО-ДПМНЕ сепак навестува дека ќе учествува во техничката влада што треба да профункционира од 28 јануари 2024 година. Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во вчерашното гостување на телевизија Сител како свој став го...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различни ставови кога би се одржале претседателските и парламентарните избори

Фото: Борче Поповски
Владејачката партија СДСМ останува на ставот претседателските и парламентарните избори догодина да се одржат во редовниот термин и да се одржат одвоено едни од други, додека ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да се организираат двата изборни циклуси на еден датум. Засега нема зближување на двете партии во однос на терминот кога би се одржале изборите. Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи вчера...

Уставен суд го отфрли барањето од Милошоски за обвинението за „Моќник“

Уставен суд соопшти дека го отфрлил барањето за заштита на слободи и права поднесено од пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој како повреда на неговите слободи и права го сметал обвинението поднесено против него во случајот Моќник. „Уставниот суд оцени дека обвинителниот акт не претставува поединечен акт со кој се одлучува за поединечни слободи и...

Антонио Милошоски и останатите обвинети во „Моќник“ се изјаснија за невини пред судот

По неколкуте одложувања, денеска во Основниот кривичен суд-Скопје започна судскиот процес за случајот „Моќник“, во кој како обвинети се јавуваат пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, неговиот татко Милош Милошоски, поранешниот градоначалник на Општина Македонски Брод, Милосим Војневски, поранешниот претседател на Комисијата за лустрација Томе Аџиев, Јанаке Витановски, Новица Велјановски, Ѓорѓи Милошевски, Шпенд Винца, Агим Мехмети и Даут Даути. Обвинетите лица...

Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ обвинува за обид за набавка на вакцини преку фантомска фирма од Самоа

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски побара Обвинителството да истражи колку пари за набавка на кинеските вакцини се уплатени на, како што рече, „фантомската фирма со само тројца вработени, регистрирана во даночниот рај Самоа“. За Милошоски, тоа е доказ дека премиерот Зоран Заев и Министерството за здравство трчале по провизии со намера да профитираат на сметка на здравјето на...

Заев нуди влада на национален спас по германски рецепт, ВМРО-ДПМНЕ бара пржинска влада пред избори

Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за „Слободен печат“ ја отвори дебатата околу можноста за формирање на влада на национален спас со опозицијата, но и рече дека со актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не може да се разговара околу тоа прашање. Тој рече дека двете страни треба да се заедно во власта за да се департизира администрацијата, а...

Антонијо Милошоски негира дека бил осуден за кривични дела во Германија, СДСМ бара негова оставка

Пратеникот и член на Извршниот комитет на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, според објавата на порталот „А1он.мк“, во Германија бил осуден за сторени кривични дела „добивање придобивки со измама“ и „кражба и злоупотреба од мала вредност“. Медиумот објавува и документ како доказ во кој, според објавата, на германски јазик се наведува дека Милошоски бил осуден на 20 дневни глоби...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, информираше пратеникот Антонијо Милошски. „По однос на Интерпелацијата за заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров имаме неколку основи. Првиот основ којшто е многу сериозен е неговото непочитување на Собранието. Никола Димитров е еден од ретките министри во Европа, со исклучот на...

Вистиномер: Милошоски спинува околу „Моќник“ преку политизација на случајот

Антониjо Милошоски сѐ уште е, суштински, само осомничено лице, зашто надлежниот суд сѐ уште не го прифатил Обвинителниот акт за случајот „Моќник“. Но, реакциите и настапите на Милошоски и на ВМРО-ДПМНЕ околу работата на СЈО со години, како и потоа, околу законското решение за преземање на сите случаи на СЈО од страна на ЈО, покажуваат дека е спинување кога...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласа за уставните измени

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски од претседателот на Собранието, Талат Џафери побара без дополнително одлагање да ја стави точката за уставни измени за изјаснување, да има гласање, и владејачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и дека нема мандат да покрене уставни измени. - Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен...

Милошоски ќе го бојкотира референдумот и побара пари за кампања

Пратеникот Антониjо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение испратено до Претседателот на Собранието, Талат Џафери извести дека ќе учествува во јавна пропаганда на претстојниот референдум. „Јас, Антонио Милошоски пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во координација со координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ве известувам дека ќе земам учество во јавната пропаганда на претстојниот референдум со бојкотирачки став бидејќи сум против референдумското прашање, а...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска пратеникот Антонијо Милошоски. Спроед него, договорот не е компромис туку уцена, што некој, како што наведе, морал да ја потпише или поради претходни дејствија или за идна награда. -...

Милошоски: Бараме од МНР увид во списите за предлогот за името

Собраниската комисија за надворешни работи денеска од МНР побарала списи за предлогот за решение на спорот за името што во саботата официјално го соопшти премиерот Зоран Заев, Република Илинденска Македонија, соопшти претседателот на Комисијата, Антонијо Милошоски. -Многу е тешко да се изгради став кога немаме предлог и затоа сакаме како Комисија за надворешна политика да побараме од министерот за надворешни работи...

Интерпелација: Опозицијата го обвини Димитров за кариеризам

Собранието ја почна расправата за интерпелацијата што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поднесоа за министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Интепелацијата ја образложи пратеникот Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни работи, кој од собраниската говорница рече дека „единствената идеологија на Димитров е кариеризмот“. - Видете ја неговата биографија и ќе видете дека кариерата му била приоритет без разлика дали на власт бил...

ВМРО-ДПМНЕ бара Законот за употреба на јазиците да не се носи во скратена постапка

Координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Илија Димовски, побараа да биде повлечен Законот за употреба на јазиците, кој денеска е на дневен ред на Комисијата за европски прашања во Собранието. Милошоски побара од законот да биде тргнато „европското знаменце“, бидејќи тоа се злоупотребува за да се забрза носењето закон кој е неуставен и спротивен на сите законски...

Милошоски ја обвини власта за незаконско поставување на кадри

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска на прес-конференција ја обвини власта за незаконско поставување на кадри во Управните и Надзорните одбори, директори на јавни претпријатија и внатре на раководните позиции во државните институции. Тој кажа дека „незаконските дејствија се одвивале преку делигитимирање на институциите и поставување на луѓе со несоодветно образование.“ - Во Управни и Надзорни одбори се поставуваат луѓе...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара интерпелација и за Никола Димитров

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Собранието денеска најавија дека ќе поднесат иницијатива за интерпелација и на министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Антонио Милошоски на прес-конфренција соопшти дека причини за интерпелација на Димитров има повеќе, а како прва го наведе „брзоплетото и штетно“ потпишување на Договорот за добрососедство со Бугарија. Тој рече дека со договорот Македонија не ги „заштитила своите...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...