fbpx
Таг: АнтикорупцискаКомисија

таг: АнтикорупцискаКомисија

Антикорупциска откри судир на интереси кај Шилегов

Петре Шилегов, портпарол на опозицискиот СДСМ, добил известување од Комисијата за спречување на корупцијата дека не може истовремено да биде пратеник и управител на неговото адвокатско друштво, бидејќи постои судир на интереси. Шилегов на неговиот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“, каде што и ја објавил фотографијата од документот што го добил од Антикорупциската комисија, напиша: „Антикорупциска... Решава еден од најголемите корупциски скандали...

Претседателот на Антикорупциска вторпат си замина од прес-конференција

Откако е претседател на Антикорупциска комисија, Горан Миленков вторпат одбива да одговори на новинарски прашања. Денеска тој си замина од прес-конференцијата што сам ја закажа, додека новинарите го повикуваа да се врати бидејќи имаат уште прашања. Денеска Миленков одби да одговори на новинарски прашања за тоа дали ќе постапат и што ќе преземат во врска со откриените наводи за криминални злоупотреби...

Илми Селами е новиот заменик-министер за одбрана

По оставката на  Арбен Лабеништа од ДУИ, на денешната пленарна седница, Собранието го именуваше Илми Селами за нов заменик-министер за одбрана. Селами има завршено политички науки на Правниот факултет, бил член, а потоа и претседател на Комисијата за спречување на корупцијата, а од 2008 година е на различни позиции во Министерството за одбрана. - Селами веќе шест-седум години е во ова министерство...

Новите антикорупционери се запознаа со јавноста

Новиот претседател на Комисијата за спречување корупција, Горан Миленков, на правата средба со новинарите најави дека комисијата ќе работи транспарентно и дека редовно ќе ја известува јавноста за сите случувања и покренати постапки, но го игнорираше прашањето за тоа дали се сретнал со неговиот претходник и дали тој му кажал колку случаи му оставиле старите антикорупционери. - На денешната конститутивна седница...

Во ВМРО-ДПМНЕ е вистинската Антикорупциска!

Паралелно со антикорупционерите, кои денеска дадоа свечена изјава пред Трајко Вељаноски, функционира и партиска антикорупциска комисија на ВМРО-ДПМНЕ, за која се вели дека е „Антикорупциска - вистинска“! Оттаму и сомнежите дали Државната комисија за спречување на корупцијата не е само параван за работата на комисијата за антикорупција што функционира во рамките на партијата на власт. Во ВМРО-ДПМНЕ главен на оваа комисија е...

Пратениците ги изгласаа новите антикорупционери

Пратениците во Собранието денеска го потврдија изборот на новите членови на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). За нови членови на комисијата се именувани Горан Миленков, адвокат од Скопје, Игор Тантуровски, доктор на економски науки од Скопје, Најдо Спасевски, адвокат од Скопје, Сузана Таскова-Аџикотарева, магистер по казнено право од Скопје, Жаклина Данчевска, магистер по деловно право од Прилеп,...

Новиот состав на Антикорупциска утре пред пратениците

Пратениците на утрешната 43. собраниска седница ќе одлучуваат по предлог-одлуката за именување на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата кои беа предложени од Собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата. За членови на Државната комисија за спречување на корупцијата предложени се Горан Миленков, адвокат од Скопје, Игор Тантуровски, дипломиран економист од Скопје, Најдо Спасевски, адвокат од Скопје,...

Антикорупциска комисија наскоро со нов состав

На денешната седница на собраниската комисија за избори и именувања, составот на комисијата предложи да се изберат седум нови членови на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). Двајца од членовите, Сејди Халили и Фарие Алиу, се од претходниот состав, а предложени се Горан Миленков, адвокат од Скопје, Игор Тантуровски, дипломиран економист, Најдо Спасевски, адвокат од Скопје, Сузана Таскова-Аџикотарева, магистер...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...