fbpx
Таг: антикорупционери

таг: антикорупционери

Антикорупциска бара Рамиз Мерко кривично да одговара за финансиски злоупотреби

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) оцени на денешната седница дека градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски малверзации кои се потврдиле во нивната истрага и во истрагата на државните ревизори. Според ДКСК, Мерко треба да се гони кривично, како и претседателот на Кривичниот суд во Струга, кој дозволил буџетот на Општината да изнесува...

ТИ Македонија: Кризните уредби на Владата носат голем ризик од корупција

Антикорупциската организација „Транспаренси Интернешенел - Македонија“ побара Владата и сите други надлежни институции и органи да доставуваат навремени извештаи за постапувањето по уредбите што ги донесува владата, порачувајќи дека тие со себе носат многу висок ризик за корупција. ТИ Македонија порача дека ќе го следи спроведувањето на уредбите, преку правото што го дава Законот за слободен пристап до информации од...

Добриот старт на Антикорупциска ја става на тест извршната власт и целото оштество

Фото: Борче Поповски
Иако до пред неколку денови се чинеше дека главна тема пред вториот круг од изборите ќе биде проблематичниот цензус за вториот круг од претседателските избори, на два дена пред гласањето тоа се чини дека е депласирано прашање и останува да се види кој ќе биде победникот. Но, затоа со своите постапки заслужува да биде издвоена Државната комисија за спречување...

Изборот на новите антикорупционери денеска на комисија, па на собраниска пленарка

Во собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ќе се утврди предлог-листата за именување на претседател и членови на Државната  комисија за спречување на корупцијата, односно за новите антикорупционери. Потоа таа листа ќе оди на гласање во Собранието. Во Законодавно-правната комисија ќе се дискутира и за предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за класифицирани информации, по...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...