fbpx
Таг: антигенски тест

таг: антигенски тест

Антигенските тестови не се отровни ако се користат правилно и ако не се допира реагенсот

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот. Не е точно дека со брзите антигенски тестови масовно се загрозува здравјето и животот на населението. Тоа што ПЦР тестот постои, е само алатка за детекција на ковид-19, а не причинител на болеста. Иако е теоретски вистинито дека дел од вијалите содржат токсични супстанци, сепак, тоа не ги прави брзите антигенски...

На „Табановце“ уловени 1.000 непријавени антигенски тестови за ковид-19

При контрола на автобус пријавен за влез на Граничниот премин „Табановце“, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1.000 парчиња антиген тестови за ковид-19, соопшти Царинска управа. Вчера во 13 часот на ГП „Табановце“ за влез се пријавил автобус со македонски регистарски на превозникот Дурмо турс од Гостивар, управувано од лицето С.М од Гостивар, кој сообраќа на редовна...

Грција создаде домашен брз антигенски тест за корона вирусот

Министерството за развој на Грција претпладнево објави дека во земјата е создаден првиот брз антигенски тест за корона вирусот, нарекувајќи го „голем пробој“. Тестот е создаден во истражувачки проект „тежок“ 2,9 милиони евра финансиран од министерството, во кој биле вклучени шест истражувачки центри и четири универзитети, под водство на Генералниот секретаријат за истражувања и технологија. Барањето за патент е поднесено...

Во Загреб денеска почнува масовно бесплатно тестирање на корона вирус

Градската управа на Загреб, главниот град на Хрватска, од денеска организира масовно бесплатно тестирање за антигени за корона вирусот, со брзи тестови коишто даваат резултати за 15 минути, се вели во соопштението објавено на официјалниот веб-сајт на Град Загреб. Град Загреб за овој потфат набави 50.000 тестови со вкупна вредност од 3,5 милиони куни (околу половина милион евра). Акцијата ја...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...