fbpx
Таг: анкетен лист

таг: анкетен лист

ВМРО-ДПМНЕ обвини, а сите демантираа дека имало местење тендери за партнерот на Царовска

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека фирмите на Горан Георгиев, неформалниот сопруг на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во четири очи добиле три договори во милионски износ за набавки дронови. Обвинувањата беа демантирани и од Министерството за труд и социјална политика и од МЕПСО, а и од фирма на Георгиев. ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Царовска во анкетниот лист не...

Попоски: Анкетните листови се од различни години и затоа има и разлики во вредностите

Анкетните листови се поднесени во различни периоди, затоа се со различи вредности и со различни функции, соопшти денеска Никола Попоски по прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, за двата имотни листа на Попоски, едниот поднесен како министер, а друг како пратеник. - Анкетниот лист на Никола Попоски како министер за надворешни работи е поднесен во 2014 година до ДКСК....

СДСМ: Груевски ќе мора да објасни како толку успешно штедел и се богател

Никола Груевски ќе треба да објасни како успеал да заштеди 230.000 евра, колку што официјално пријавил во најновиот aнкетен лист за имотната состојба, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека „додека поранешниот премиер осиромаши повеќе од 500.000 граѓани, штедел и по 10.000 евра месечно“. „Според последните пријавени податоци лани, заштедил речиси 20.000 евра. Ова може да се...

СДСМ: Груевски ќе мора да објасни како толку успешно штедел и се богател

Никола Груевски ќе треба да објасни како успеал да заштеди 230.000 евра, колку што официјално пријавил во најновиот aнкетен лист за имотната состојба, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека „додека поранешниот премиер осиромаши повеќе од 500.000 граѓани, штедел и по 10.000 евра месечно“. „Според последните пријавени податоци лани, заштедил речиси 20.000 евра. Ова може да се види...

Според имотниот лист, Груевски од премиерска плата заштедил 230.000 евра и купил 33 слики

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, има заштеди од околу 230.000 евра, околу 5.000 евра долг на кредитна картичка и 33 уметнички слики вредни речиси 11.000 евра. Тоа го покажуваа анкетниот лист за имотната состојба што тој го поднел како новоизбран пратеник, кој беше објавен денеска на веб-страницата на Државната комисија за спречување на корупцијата. Парите што тој ги пријавил како...

Кој е Никола Ивановски, новиот и „најбрзиот“ претседател на Уставниот суд во историјата

Никола Ивановски е новиот претседател на Уставниот суд, кој денеска на колегиумот на судот е избран со двотретинско мнозинство. Тој ја наследи Елена Гошева, чиј мандат завршува на 1 ноември. Ивановски, кој важеше за фаворит на Гошева, за уставен судија е избран во 2012 година. Новиот претседател на Уставниот суд, Никола Ивановски, пред да стане член на судот (1 јуни 2012 година), својата...

Директорот на Агенцијата за разузнавање крие стан од 90.000 евра, обвинува СДСМ

Директорот на Агенцијата за разузнавање (АР), Наќе Чулев, поседува луксузен стан, вреден околу 90.000 евра, кој не го пријавил во својот анкетен лист, обвини денеска СДСМ. Членката на извршниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), Рената Јајоска, на денешната прес-конференција, пред зградата каде, како што рече, се наоѓа станот на Чулев, го покажа анкетниот лист на директорот на АР, изваден...

Шилегов: Груевски и цела плата да ја штедел немаше да заштеди толку пари

Никола Груевски призна дека му успеало тоа што не му успева веројатно на ниту еден граѓанин во Македонија, да штеди по 10.000 евра месечно, со плата од 1.400 евра месечно, обвини денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - На неговите денарски и девизни сметки за само една година да стави 118.629 евра! Никола Груевски по оваа информација од...

Шилегов: Пешевски во анкетниот лист не ја пријавил компанијата на Кипар

Криминално-корупциските скандали се секојдневие за владата на ВМРО-ДПМНЕ. Се отвори нов корупциски скандал по признанието на Владимир „дил-ориентед“ Пешевски дека се уште е директор на компанија од Кипар, рече на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Пешевски го криел овој факт. Не ја пријавил компанијата во анкетниот лист, а директорската позиција ја криел и во неговата биографија. Спротивно на Законот...

Платформа против корупција: ДКСК да го објави анкетниот лист на Груевски

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го почитува законот врз основа на кој е формирана, што е нејзина основна надлежност и грижа, а сè за да се заштити јавниот интерес, јавно повикуваат од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата. Оттаму остро реагираат на изјавата на претседателот на ДКСК, Горан Миленков, кој на прес-конференција во средата минатата недела,...

Груевски: ДКСК да им го покаже мојот анкетен лист на медиумите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во писмена изјава до медиумите ја повика Државната комисија за спречување на корупцијата на сите заинтересирани медиуми да им го презентира неговиот анкетен лист. „Во согласност со обврските, во законски предвидениот рок, уште на 8 февруари 2016 година, до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) го доставив анкетниот лист. Ја користам оваа пригода да ја повикам јавно...

Сопругата на битолскиот градоначалник лани се подновила со стан

Семејството на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, минатата година се подновило со стан во вредност од 65.000 евра. Според податоците на Државна комисија за спречување корупција, во анкетниот лист за имотната состојба на избрани и за именувани функционери, Талески напишал дека минатата година неговата сопруга стекнала стан врз основа на купопродажен договор. За разлика од двата стана, за кои во анкетниот лист на...

Студенти од Конго, Грција и Франција учат македонски јазик во Париз

Студенти запишани на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз, а кои се од Конго, Грција, Албанија, Франција, учат македонски јазик. При денешната посета на...