fbpx
Таг: англиски јазик

таг: англиски јазик

Мировниот корпус спроведува проекти за развој на заедниците, не промовира трансхуманистички вредности

Обавата промовира непријателски наратив и ги демонизира волонтерите на американскиот Мировниот корпус во земјава. Според официјалната страница на Мировниот корпус, 800 волонтери досега работеле во училиштата низ државата, во општините, во граѓанските организации и во државните институции за да помогнат во развојот на заедниците. Во објавата се тврди дека тие доаѓаат да промовираат трансхуманистички и родови вредности, што воопшто...

Повеќе од 3.000 матуранти фатени како препишуваат на испитот по англиски јазик

Оценувачите во текот на процесот на оценување по предметот англиски јазик од државната матура, утврдиле дека дури 3.100 ученици препишувале на испитот, потврдија за Мета.мк одговорните во Државниот испитен центар (ДИЦ). Директорката Благица Павловска вели дека утврдените недоследности (преписи) се откриени и санкционирани. „Тие 3.100 ученици користеле плагијати од различни веб-страници, утврдени се преписи на есеите. Препишаните есеи им се...

Надлежните признаа пропусти во полагањето англиски јазик од државната матура

Да се лоцира одговорноста за пропустот при полагањето на вториот екстерен испит од државната матура, побараа денеска надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), откако на полагањето на вториот испит во саботата, некои медиуми објавија дека е пробиен тестот. Надлежните во Државниот испитен центар (ДИЦ) демантираа и кажаа дека тестот не бил пробиен, туку дека прашањата биле споделени откако...

Матурантите денеска полагаат англиски јазик и математика, надлежните предупредуваат да не се препишува

Вкупно 13.922 матуранти во земјава денеска полагаат англиски јазик, како задолжителен предмет од полагањето државна матура. Многу помал е бројот на кандидати кои се пријавиле за полагање на останатите странски јазици, а математика избрале да полагаат 1.397 ученици. Деновиве меѓу учениците и професорите, се споделува допис испратен од Државниот испитен центар (ДИЦ), во кој пишува дека тестаторите мораат да ја...

Учениците кои освојуваат признанија на меѓународни натпревари имаат потреба од системска поддршка

Во втората половина на август во Прага се одржа меѓународниот натпревар по знаење и критичко мислење „World Scholars Cup“, или во неофицијален превод „Светски куп на ученици-научници“, на кој успешно учествуваа и пет екипи од Северна Македонија. На натпреварот „Prague Global Round 2022“, oдносно „Глобална рунда во Прага 2022 година“ учествуваа над 400 ученици од основно и средно образование од...

Уште 455 нови зборови додадени во октомври во речникот на „Мириам Вебстер“

Реномираниот американски речник што го издава компанијата Merriam Webster додаде 455 нови зборови и дефиниции изминатиот месец. „Како што јазикот не престанува да се развива и обновува, така речникот не престанува да се проширува“, пишуваат на својот веб сајт од компанијата. Додадените зборови и објаснувања во англискиот јазик припаѓаат на неколку категории. Почнувајќи од онлајн развиениот комуникативен систем до зборови произлезени...

Наумовска: Матурантите препишувале на државната матура

Делови од текстови или цели текстови препишувале матурантите посебно по предметот англиски јазик, а тоа го евидентирале оценувачите на тестовите, рече денеска  Елизабета Наумовска, директорката на Државниот испитен центар. Додека се чекаат официјалните извештаи на оценувачите кои треба да напишат што сè регистрирале, Наумовска рече дека тие нотирале препишани текстови. Инаку вкупниот среден успех кој го постигнале матурантите оваа година...

Википедија побрза да го менува името на Македонија во Северна, па се пишмани

Најпознатата интернет енциклопедија на денешнината, Википедија, од ратификувањето на Преспанскиот договор во грчкиот парламент во петокот, за само два-три часа почна да менува некои статии на англиски јазик во кои се користи името Македонија. На местото на „Македонија“ веднаш се пишуваше „Северна Македонија“ (North Macedonia) Но потоа набргу со интервенции на некои од уредниците на верзијата на англиски јазик,...

Разрешен директорот на Агенцијата за туризaм кој патуваше со бизнис-класа

Преку видео-обраќање на Твитер, портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, пренесе некои од одлуките донесени на денешната 52-ра седница на Владата на Република Македонија, меѓу кои и разрешувањето на Александар Донев, директор на Агенцијата за поддршка и развој на туризмот.   Видео обраќање по завршувањето на 52-рата #седница на @VladaMK. pic.twitter.com/YZr7q2ikoi — Миле Бошњаковски (@portparolVRM) January 30, 2018 Донев предизвика бројни реакции во јавноста...

Отстранети билбордите во Загреб што ја изнервираа Меланија Трамп

Рекламните билборди на училиште за странски јазици во центарот на Загреб на кои беше првата дама на САД, Меланија Трамп, се отстранети, а училиштето се извини откако доби закана за тужба од словенечкиот адвокат на Меланија. На билбордот на „Амерички институт“ со кој се рекламираат курсеви по англиски јазик, покрај фотографијата на Меланија Трамп пишуваше „Замислете си колку далеку може да стасате...

Едицијата „Бајки од Македонија“ преведена и на англиски јазик 

По големиот успех на домашниот пазар, едицијата „Бајки од Македонија“ станува достапна и за светската читателска публика, во превод на англиски јазик. Англискиот превод на едицијата „Бајки од Македонија“ беше претставен и на еден од најголемите светски саеми на книгата, саемот во Франкфурт, пред издавачи од целиот свет. Бројни издавачи од балканските земји, Средна Европа, Исланд и Азија - Малезија, Тајланд,...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...