fbpx
Таг: Ангел Џамбаски

таг: Ангел Џамбаски

Евроамбасадорот Гир со осуда за изјавите на Ангел Џамбаски

Евроамбасадорот Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, велејќи дека таквите изјави се неприфатливи и не ги одразуваат вредностите на ЕУ. „Тоа не ги одразува вредностите на кои е основана ЕУ. Неприфатливо е јавна личност да дава вакви забелешки за било кој, а камоли за демократски избран шеф на држава на суверена држава“, порачува Гир. На предлогот...

Милков: Бугарскиот амбасадор нема да се врати во Скопје набргу

Бугарскиот амбасадор нема да биде вратен во Скопје набргу, можно е и да бидат стопирани заеднички проекти, порача министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков во гостување утрово на државната телевизија БНТ. Тој порача дека бил неприфатлив наративот дека македонскиот Бугарин Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“, бил наркоман и наркодилер, како и дека бугарските...

Красимир Каракачанов си даде оставка поради лошите резултати на парламентарните избори во Бугарија

Претседателот на бугарското ВМРО, Красимир Каракачанов, кој долги години е на таа функција, си поднесе оставка денеска поради слабите резултати на партијата на вчерашните парламентарни избори, јави „Медиапул“. Покрај него, оставки дадоа и неговите заменици - европратеникот Ангел Џамбаски, потоа Искрен Веселинов, Атанас Стојанов и Милен Михов. Стојанов, кој е градоначалник на Сандански, неколку часа пред оставката беше уапсен за...

Ангел Џамбаски со серија контроверзни тврдења за Македонија во интервју за „Слободна Европа“

Ангел Џамбаски, европратеник од редовите на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД, во интервју за бугарската редакција на Радио Слободна Европа денеска, пред почетокот на предизборниот молк во Бугарија, порача серија контроверзни тврдења во врска со Северна Македонија. Така, Џамбаски говореше дека во земјава живеат стотици илјади Бугари, кои наводно биле потиснувани па Бугарија морала да ги заштити нивните права, односно правото...

Во годишниот извештај за земјава, ЕП со амандмани против бугарските провокации

Во Годишниот извештај за Северна Македонија поднесен до Европскиот парламент (ЕП), кој ќе се најде на дневен ред пред европратениците утре и задутре (24 и 25 март 2021) да се додадат и амандмани кои се однесуваат на непримереното однесување и провокации на претставници на бугарските власти. Со таков предлог вчера излегле европратеници од Зелените и од Социјалистите, кои ги...

Вистиномер ја разобличи дезинформацијата на бугарскиот европратеник Џамбаски за наводен учебник кој признава само три раси: Македоноиди, Монголоиди и Негриди

Вистиномер.мк анализираше тврдење на бугарскиот европатеник и заменик претседател на ВМРО – Бугарско национално движење, Ангел Џамбаски (Ангел Джамбазки), кој на својот официјален Фејсбук профил објави статус дека „учебник“ во Северна Македонија учи дека постојат само три раси, од кои едната се „Македониди“ и утврди дека станува збор за дезинформација. Графичко учебно помагало за македонските соросоиди од Шишман, кои сакаат...

За Делчев треба да зборуваат тој и историјата, а не Ангел Џамбаски

Спорот за тоа што бил Гоце Делчев по национално убедување што произлезе од работата на заедничката македонско-бугарска комисија за историските прашања и за учебниците, во изминатиов месец ја возбуди речиси целата јавност и во Бугарија и во Македонија. Притоа се слушнаа најразлични изјави, па и закани од врвот на бугарската државна власт. Работите дополнително ги подгреа Ангел Џамбаски, потпретседател на...

Бугарски весник со препорака: Охрид е најдобрата дестинација за Велигден

Во новиот викенд-додаток објавен изминатиов викенд, бугарскиот дневен весник „Телеграф“ на две страници објави препорака за своите читатели претстојните велигденски празници да ги поминат на брегот на Охридското Езеро. Текстот како предности на Охрид ги нуди културното наследство, прекрасните глетки и вкусната храна, но истовремено препорачува и други дестинации, како манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ крај Крива Паланка и Мавровско...

НДМ бара Џамбаски и Ковачев да се прогласат за непожелни во Македонија

Народно движење за Македонија на прес-конференција побара бугарските европратеници Анѓел Џамбаски и Андреј Ковачев да се прогласат за непожелни личности во Република Македонија. Злате Војноски член на Извршниот комитет на НДМ рече дека бугарските европратеници по кој знае кој пат продолжуваат со своите груби, во основа антимакедонски провокации за негација на македонската државност, нација и јазик. -Европратениците Џамбаски и Ковачев, со...

Џамбаски: Резолуцијата на ЕП е „удар во срцето на белградско-скопската лажна теза“

Признавањето на бугарското малцинство во Албанија има огромно симболично значење, затоа што е смртоносен удар во срцето на белградско-скопската лажна теза за тоа дека во Република Македонија и во Република Албанија нема Бугари, туку некаква друга измислена нација, констатирана по 1945 годиа. Ова го изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски по повод усвојувањето на резолуцијата за Албанија од страна на...

Бугарските европратеници ги заборавиле вистинските вредности на ЕУ, оцени Попоски

Шефот на македонската дипломатија во заминување Никола Попоски денеска преку својата официјална страница на „Фејсбук“, потсетувајќи на разговор со неименуван европратеник, оцени дека бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски ги ставиле своите лични цели и интереси при носењето на резолуцијата за напредокот на Албанија кон ЕУ, во која на нивно барање се потврдува постоењето на бугарско малцинство во...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...