fbpx
Таг: Андреа

таг: Андреа

И покрај одличната изведба, Андреа не се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска, која во Торино настапи со песната „Circles“ и покрај одличната, емотивна изведба не успеа да се пласира во финалето на Евровизија. На грандиозната сцена на Пала Олимпико таа настапи под редниот број 11. Облечена во црна креација на стилистка Цаци Паковска, како што најави кога беше одбрана да биде наш претставник, Андреа излезе сама. https://www.youtube.com/watch?v=zvOihqB4eKk&t=3s Во...

Андреа гостуваше на националното финале за Евровизија во Романија

Македонската претставничка на Евровизија 2022, пејачката Андреа гостуваше на националниот избор за претставничка песна од Романија каде за прв пат во живо ја испеа „Circles“ премиерно во својата финална верзија. Дел од програмaта беа и настапите на неколку актуелни евровизиски претставници од другите земји, Intelligent Music Project од Бугарија, Zdob și Zdub & Frații Advahov од Молдавија, Владана од Црна...

Жирито пресуди – Андреа со песната „Circles“ е нашиот претставник на Евровизија 2022

Вчера, во емисијата „Стисни плеј“ во просториите на Македонската радио-телевизија, беше изгласана конечната одлука за нашиот евровизиски претставник, според гласовите на жирито, Андреа Коевска со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Торино. Годинава за прв пат по седум години, организаторот на Националниот избор, МРТ го врати натпреварувачкиот карактер на изборот за претставничка песна со што формираше онлајн...

Гласај онлајн за твојот фаворит во изборот за македонска евровизиска песна

Во тек е изборот на песна што ќе ја претставува Северна Македонија на годинешното 66-то издание на „Евровизија“ во Торино, Италија што ќе се одржи во мај. Во потесниот круг за најдобри песни од кои една ќе ја претставува земјава влегуваат шест млади талентирани македонски музичари и пеачи. Оваа година, Македонската радио телевизија преку онлајн платформа овозможува право на бесплатно...

„Јавачи“ е новиот сингл на младата скопска пејачка Андреа

Љубителите на музиката на Андреа (Andrea) по подолго време повторно може да преслушаат песна на која Андреа пее на македонски јазик. Новата песна „Јавачи“ жанровски малку се разликува од она што сме навикнале да го слушаме од Андреа и има доза на ведрина. Звукот е спој на трап и RnB и ќе биде ново искуство за нејзините фанови. Песната е...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...