fbpx
Таг: анализи

таг: анализи

Прво нов ГУП, потоа изведба на Park & Ride терминали за решавање на паркирањето во Скопје

Изградбата на патничките транспортни терминали во Скопје ќе ја чека изработката на новиот Генерален урбанистички план за периодот 2022-2032 година. Популарните Park & Ride терминали во македонскиот главен град се ветија пред една деценија, но до денешен ден не се изградија на влезовите во Скопје, каде би можело да се паркира возилото и од таа точка да се продолжи...

Платите и на новинарките и на новинарите се ниски, но на раководните места во медиумите доминираат мажите

Во рамките на Деновите на медиумска писменост 2020, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) денеска ја организираше дебатата „Род, плати и радиодифузија“, во чии рамки беше промовирана нивната анализа „Родова структура на платите во радиодифузијата“, како и клучните наоди од начинот на известување за родовите прашања во вестите на националните телевизии за периодот од 2012 до 2017...

Анализа на ЦБРE : Виена најбрзо ќе ја стабилизира економијата после пандемијата со ковид-19

Градовите ширум светот на различен начин ги адаптираа своите економии на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот. Таа предизвика неочекуван пад на економските и на социјалните активности, од коишто пазарите на државите во светот сè уште закрепнуваат. Според анализите на најголемите советодавни компании за промет со недвижности на светот - ЦБРЕ, економското стабилизирање во Виена се очекува да следи...

Поради корупцијата и клиентелизмот, политиката најподложна на странски штетни влијанија (инфографик)

Политиката е област со најголем ризик за странски штетни влијанија во Македонија, покажува серија студии наСТРАТКОМ - Центарот за извонредност во стратегиски комуникации на НАТО, спроведени од првата половина на минатата до мај оваа година. Како најголеми ризици се наведени корупцијата, слабите институции и судскиот систем и концентрацијата на моќ во партиите. „Генерално, земјата има релативно задоволително политичко претставување, но...

По 1 Мај, полека ќе се олеснуваат мерките

Правиме сериозен план, како и на кој начин после 1 Мај да почнеме да олеснуваме некои од мерките, кои ќе бидат во функција на враќање во нормализација на животот, рече пред малку техничкиот премиер Оливер Спасовски на онлајн стрим на прес-видеосесија, на тема „Ретроспектива: коронавирус МК“. Во сесијата освен Спасовски учествуваат и заменичката на претседателот на Владата и министерка...

Водата во Охридското eзеро на плажите „Лабино”, „Мизо” и „Партизан” може да се користи за капење

Водата во Охридското eзеро на потегот на плажите „Лабино”, „Градска плажа-Мизо” и „Партизан” е од втора категорија, што значи дека може да се користи за капење, спорт и рекреација. Ова го утврдиле последните анализи за проверка на физичкиот, хемискиот и микробиолошкиот квалитет на површинската езерска вода, кои ги изврши Центарот за јавно здравје од Охрид. „Во јуни имавме појава на...

Во две од три тетовски села водата не е за пиење

Поголемиот дел од жителите на селата на Oпштина Тетово и околните општини користат вода за пиење што не е чиста. Ова го покажуваат анализите на Институтот за јавно здравство (ИЈЗ) во Тетово, пишува „Порталб.мк“. Во 68 отсто од вкупно 99 села на Општината Тетово заедно со општина Желино и Брвеница водата за пиење во месеците јули, август и септември не...

Град Скопје изработи анализа за можностите за намалување на ризикот од поплави

„Анализа на можностите за намалување на ризикот од поплави во Скопскиот Регион“ е името на студијата што Град Скопје ја изработи во соработка со УНДП, а денеска беше презентирана пред јавноста. - Градот Скопје почнува нова практика во начинот на работењето, во смисла на споделување на резултатите од научните студии со јавноста. Сакам да нагласам дека Градот Скопје и УНДП во декември...

Водата во Гостивар е безбедна за пиење, тврди Институтот за јавно здравје

Институтот за јавно здравје информираше дека водата од водоводот во Гостивар е исправна и безбедна за пиење. Тоа го покажале физичко-хемиските анализи, при што е утврдено дека нема присуство на пестициди, а исто така водата е бактериолошки исправна. Проблемот со водата во Гостивар се случи кон крајот на минатата седмица и во текот на викендот, кога 360 гостиварци побараа лекарска...

Таравари: Анализите за починатите на Инфективна се прават во Тирана и во Приштина

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. - Ако резултатите од овие анализи се исти, нема да бараме дополнителни. Но, ако не се совпаѓаат, ќе побараме дополнителни анализи во лаборатории во други земји – вели министерот. Таравари, кој е...

Милошоски: Мандатарите секогаш давале по 12 дена за дебата за владата и за министрите

„Да се закаже седница за само еден ден, во најмала рака е срамен и недемократски чин кон јавноста и кон Собранието. Тоа покажува дека Зоран Заев се плаши од подетални анализи на нивниот леток што го нарекува програма. Но, се плаши и од подетални анализи што ќе покажат каков е кадровскиот потенцијал на новите предложени министри за владата, која...

Ахмети: Треба да донесеме добро решение, наскоро ќе има конкретен резултат

Треба да донесеме добро и здраво решение, а секоја брза реакција може да има фатални последици, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети по одбележувањето на 16-годишната од конфликтот во 2001 година. Ахмети рече дека во партијата се прават сите анализи, но дека тие „не резултираат со некакви атомски бомби“, туку дека се работи за конкретни прашања кои се однесуваат...

ВМРО-ДПМНЕ дебело плаќала американски консултантски фирми за поддршка на Груевски

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ плаќала за поддршката на САД за ВМРО-ДПМНЕ, јавува денеска македонскиот сервис на „Радио Слободна Европа“, објавувајќи извештаи од американските компании што ВМРО-ДПМНЕ ги има ангажирано. Во написот се наведува дека ВМРО-ДПМНЕ до декември минатата година на три различни американски консултанстки и компании за односи со јавноста им платила околу 1,6 милиони долари. Во извештаите од фирмите, кои се...

Во април годинава ќе се знае кои се најголемите загадувачи на воздухот

Министерството за животна средина во соработка со владите на Финска и на Австрија почна проект со чија реализација ќе се дознаат факторите што придонесуваат за аерозагадувањето и колкаво е нивното учество во загадувањето на амбиенталниот воздух. Проектот е почнат уште во мај минатата година, кога на повеќе локации во Тетово и во Скопје се поставени филтри каде ќе се апсорбираат...

Учениците од „11 Октомври“ денеска се вратија на настава

Учениците од „11 Октомври“ од денеска повторно одат на училиште. Државниот санитарен инспекторат вчера констатираше дека нема пречки за одржување на наставата. Според анализите од Центарот за јавно здравје, водата за пиење во ОУ „11 Октомври“ е хемиски и бактериолошки исправна. Примероците воздух земени од училниците се исправни и не се најдени концентрации поголеми од дозволените на одредени параметри, освен енормно зголемена...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...