fbpx
Таг: АМСМ

таг: АМСМ

Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се...

Видливоста на Стража е намалена поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Стража е намалена од 80 до 100 метри. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга,...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, информира АМСМ

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб снег паѓа на Попова Шапка, додека низ цела Македонија врне ситен дожд, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ додаваат дека граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за...

Евозни отворен за сите видови возила

Штрајкот на грчките земјоделци е прекинат. Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, соопштуваат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ информираат дека на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози,...

Прекината блокадата на Евзони, соопшти АМСМ

Граничниот премин Евзони денеска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ и додаде дека на преминот нема подолги задржувања за влез и за излез од Македонија. Грчките земјоделците претходно соопштија дека на пладне ќе почнат да се повлекуваат од блокадата. - Одлучивме во петок на пладне да започнеме да се повлекуваме од клучката...

Сообраќајот се одвива по суви коловози освен по осојничавите места

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај за сите видови на возила, а граничните премини Меџитлија и Дојран се отворени, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта сe одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани –...

Евзони се уште затворен, а Дојран отворен само за патнички возила

Граничниот премин Евзони се уште е затворен поради штрајкот на грчките земјоделци. Од Автомотосојузот на Македонија соопштуваат дека преминот Меџитлија (Битола) e отворен за сообраќај за секаков вид возила, додека Дојран е отворен само за патнички возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските...

Слаби врнежи од снег на Стража, магла на Ѓавато и на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по на места влажни коловози, а повремени врнежи од слаб снег се бележат на планинскиот премин Стража, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на магла, намалена е видливоста од 10 до 20 метри на Попова Шапка и од 50 до 100 метри на планинските премини Ѓавато и Плетвар. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин...

Сообраќајот Скопје – Велес се одвива по една лента поради сообраќајка

Поради сообраќајна несреќа на патниот правец Скопје - Велес, кај Катланово, сообраќајот се одвива по една коловозна лента, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива по на места влажни коловози. Намалена видливост од 50 до 100 метри, поради магла, има на патниот правец Лисец - Попова Шапка. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози со магла на некои патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информира Автомото-сојузот на Македонија. Видливоста поради магла е намалена од 50 до 100 метри на патниот правец Лисец - Попова Шапка. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар -...

Намалена видливост на повеќе патни правци поради магла

Поради појава на магла, видливоста е намалена од 30 до 50 метри во Павлешенци, од 50 до 100 метри на Кула и на патниот правец Петровец – Хиподром, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

На граничниот премин Дојран се чека еден час, Евзони сè уште затворен

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, но на граничниот премин Дојран, поради зголемена фреквенција, има задржувања околу 1 час, соопшти попладневно Автомото-сојузот на Македонија. На другите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за...

Блокиран граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци

Од 16.30 часот, на самиот граничен премин Евзони се поставени трактори, поради што сообраќајот не функционира во двата правци, и за патнички и за товарни моторни возила, преку граничниот премин Богородица, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп - Битола - Ресен преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола. Патниот...

Сообраќајот на патот Прилеп – Битола – Ресен и понатаму во прекин поради свлечиште

Сообраќајот на патниот правец А3, односно Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница кај Битола, и понатаму е во прекин поради свлечиште. Сообраќајот се пренасочува преку градот Битола, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози, а снег со слаб интензитет провејува во Битола, Ресен и на планинските...

Поради ниската температура, можна е појава на голомразица по патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози. Поради ниската температура, можна е појава на голомразица, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола, е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола. Во клисурите и во засеците можна е појава...

Сè уште е во прекин сообраќајот кај Битола

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп - Битола - Ресен преку обиколницата кај Битола е во прекин, исто како вчера, поради свлечиште. Сообраќајот и денеска се пренасочува преку градот Битола, информираше АМСМ рано утрово. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, а на осојничавите места во западниот дел од земјава, на места со остатоци од кашест снег...

Намалена видливост кон Катланово и кон Тетово поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Велес - Катланово и кон Тетово. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Сообраќајот се одвива отежнато, без забрани за тешки возила

Сообраќајот на државните патишта во земјава се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“, но без забрани за тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Патниот правец Скопје - Македонски Брод, преку природниот резерват Јасен и понатаму е непрооден. Во клисурите и во засеците е можна...

Сообраќајот се одвива отежнато по влажни коловози со остатоци од снег

Сообраќајот низ државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, се вели во најновиот извештај на Автомото-сојузот на Македонија. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија...

Намалена видливост на Плетвар поради магла

Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Плетвар е намалена на 100 до 120 метри, се вели во последниот извештај на АМСМ за состојбата на патиштата. Во него се додава дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Врнежи од слаб снег има на планинскиот премин Буково. Во клисурите и во...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...