fbpx
Таг: АМСМ

таг: АМСМ

Свлечиште го прекина сообраќајот на обиколницата во Битола

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено. Од превентивни причини сообраќајот се пренасочува преку градот Битола. Како што информира Автомото сојузот на Македонија, на самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско – Неготино, кај Стоби на река Црна, десната лента...

Забрана за камиони на Стража

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози и наместа со остатоци од кашест снег по коловозите, информираат од АМСМ. Снег провејува на патните правци Берово – Смојмирово, Тетово – граничен премин Јажинце, Попова Шапка и на Буково, но не се задржува на коловозот. На планинскиот премин Стража има забрана за движење на тешки товарни возила. АМСМ препорачува внимателно...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла кај Плетвар и Неготино

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а поради маглата на Плетвар и во Неготино видливоста е намалена до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците е можна појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар –...

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, слаб снег провејува на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, намалена видливост поради појава на магла, од 20 до 30 метри, има од Тетово до Шипковица и на планинскиот превој Ѓавато од 30 до 50 метри, информираат од Авто-мото сојузот. Дожд врне низ целата земја, додека слаб снег провејува на Крива Паланка, Стража, Крушево, Буково, Ѓавато и Смојмирово. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена...

Магла и одрони на повеќе патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по суви коловози на пониските и наместа влажни коловози на повисоките места. Поради појава на магла, видливоста во Охрид, Струга и Македонски Брод е намалена на 50- 100 метри, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците...

Сообраќајот на повисоките места се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози на пониските и наместа на влажни коловози на повисоките места, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија, Од таму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Сообраќајка на патот Тетово-Гостивар и опожарено возило на патот Штип-Неготино

Сообраќајот на автопатот Тетово-Гостивар, на излез од село Камењане-Тетово од 18.30 часот е во прекин поради случена сообраќајна незгода помеѓу две патнички моторни возила, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Од АМСМ додаваат дека од 17.50 часот на регионалниот пат Штип-Неготино, поточно над село Лесковица сообраќајот е во прекин поради опожарување на патничко моторно возило.

АМСМ: Снег на патот Крива Паланка – Деве Баир

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат влажни коловози. На патниот правец Крива Паланка-граничен премин Деве Баир има врнежи од снег, информираат од АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно...

Одрон на патот Дебар – Струга, сообраќајот се одвива по една лента

Сообраќајот на регионалниот пат Дебар – Струга во близина на село Џепиште поради одрон на голем камен се одвива по една коловозна лента во должина од 20 метри, соопштија денеска од АМСМ и додаваат дека на самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива по влажни коловози, а поради маглата, видливоста на Стража,...

Поради маглата намалена видливост на патните правци околу Скопје

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – грaничен премин Блаце и обиколницата околу Скопје. На останатите патишта во државата, Автомото-сојузот на Македонија информира дека собраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Маглата денеска предизвика проблеми и на скопскиот аеродром „Александар Велики“ каде дел од летовите се откажани, а дел...

Магла на Стража и на Плетвар, АМСМ апелира за внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Појава на магла со видливост од 30 до 50 метри се бележи на планинските премини Стража и Плетвар, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и во засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места во западните и во североисточните делови од земјата на места со остатоци од кашест снег, соопшти вечерва Автомотосојузот на Македонија. Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Плетвар. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...

АМСМ: Патот кон Танушевци тешко прооден поради врнежи од снег

Патот за селото Танушевци на Скопска Црна Гора е тешко прооден поради големи наноси од снег, соопшти попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, а на повисоките места во западните и во североисточните делови од земјава на места има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Јавното претпријатие „Македонија...

Промовирана веб-апликација „Мој пат“ за пријавување недостатоци на патиштата

Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ), Министерството за транспорт и врски, МВР и Јавното претрпијатие за државни патишта денеска ја промовираа веб-апликацијата „Мој пат“, која ќе им овозможи на учесниците во сообраќајот да пријават недостатоци на патиштата. Министерот за транспрот и врски, Горан Сугарески, на промоцијата истакна дека оваа веб-алатка ќе придонесе за воспоставување ефикасен систем за одржување на патната инфраструктура во...

Зголемена фреквенција на граничните премини поради продолжениот викенд

На граничните премини со Грција утринава е забележана зголемена фреквенцијата на возила поради продолжениот викенд. На граничниот премин Богородица, како што велат од АМСМ има колони за влез во Грција, но нема подолги задржувања. „Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема поголеми задржувања за влез и за излез од државата“,...

На граничните премини со Грција се чека до еден час, информираат од АМСМ

На граничниот премин Богородица, за излез од државата се чека еден час, а на граничниот премин кај Дојран, се чека околу 30 минути, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На другите гранични премини, нема подолги задржувања. Информацијата се однесува само за македонската страна на премините.  Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На граничните премини Богородица и Дојран за влез во Грција се чека половина час

Интензитетот на сообраќајот на патните правци во земјава надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини Богородица и Дојран со Грција, за влез и за излез се чека околу 30 минути, информира Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). На другите гранични премини нема подолги задржувања. Од АМСМ потсетуваат дека овие информации се однесуваат само за македонската страна од премините. Инаку сообраќајот на...

Се излеа Поројска Река – поради невремето прекин во сообраќајот на патот Тетово – Јажинце

Силното невреме што денеска го погоди Тетовско, најголеми проблеми и штети предизвика во селото Порој. Наноси од камења и од кал го блокира селото. Од 17 часот сообраќајот по регионалниот пат Тетово - Јажинце е во прекин кај селото Порој поради обилни врнежи од дожд и излевање на Поројска Река. Од АМСМ соопштија дека сообраќајот се пренасочува. Портпаролот на СВР Тетово,...

Сообраќајот на влезот во Скопје кај хотел „Континентал“ е затворен поради пукната цевка

Поради пукната цевка, кружниот тек кај хотел „Континентал“ е затворен за сообраќај, од Автокоманда кон Саем и од Бит-пазар кон Саем, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Оттаму велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само...

Намалена видливост на Ѓавато и на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Сообраќајот низ државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на густа магла, намалена е видливоста на патниот правец Тетово - Попова Шапка, од 30 до 50 метри, како и на планинскиот превој Ѓавато, од 50 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење и прилагодена брзина на движење според условите на патот.

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...