fbpx
Таг: Амнести интернешанл

таг: Амнести интернешанл

„Амнести интернешенел“ со критика до Украина, Зеленски бара да не се оправдува руската инвазија

Невладината организација „Амнести интернешенел“ вчера ги обвини украинските сили за прекршување на меѓународното право и за загрозување на цивилите во нивната одбрана од руската инвазија, пренесува Гардијан. Во извештајот на „Амнести интернешенел“ се наведуваат инциденти во 19 градови и населени места, во кои, веројатно, украинските сили ги загрозиле животите на цивили со воспоставување на бази во станбени објекти. Украинската канцеларија...

АИ: Договорот меѓу ЕУ и Турција има правни недостатоци

Договорот на Европската Унија за враќање на илјадници мигранти назад во Турција е погрешен затоа што Турција не може да се смета за сигурна земја, соопшти денеска невладината организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнал“. - Договорот на ЕУ и на Турција за мигрантите има сериозни правни и морални недостатоци – оцени директорот на АИ за Европа, Иверна Мекгован. Таа изјави...

УНХЦР го критикуваше потенцијалниот договор меѓу ЕУ и Турција

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) е загрижен поради можниот договор меѓу ЕУ и Турција за начинот на решавање на бегалската криза, кој вклучува враќање на бегалците од Унијата во Турција. Комесаријатот на ОН истакнува дека според меѓународните закони, колективното протерување на странци е забрането. Винсент Кочетел, директорот на УНХЦР за Европа, рече дека е „уморен од слушање приказни за...

АИ го осуди одговорот на Европа на мигрантската криза

Срамотен е договорот на европските држави на мигрантската криза и постои ризик дека напорите за спротивставување на заканите од напади да ја нарушат историската посветеност на Европа на почитување на човековите права, оцени „Амнести интернешанл“. Неколку членки на ЕУ воведоа гранични контроли како одговор на големиот бран мигранти и беглаци. „Европа, кој е најбогат блок на светот, не е во...

АИ: Руските напади во Сирија може да се воено злосторство

Меѓународната организација „Амнести интернешенл“ (АИ) ги обвини силите на Русија дека со касетни и со ненаведувачки бомби ги гаѓале цивилните подрачја во Сирија, како и дека во руските воздушни напади загинале најмалку 200 цивили. Истите тврдења вчера ги изнесе и турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Извештајот на АИ се фокусира на нападите во провинциите Хомс, Идлиб, Алепо, во период од 30 септември, кога...

„Амнести интернешнал“: Турција незаконски притвора бегалци

Турските власти противзаконски затвориле десетина бегалци и ги натерале да се вратат во воената зона, тврди меѓународната организација за заштита на човековите права, „Амнести интернешнал“. Организацијата во својот извештај наведува дека турските власти одвеле мигранти до оддалечените места за притвори, каде биле држени во изолација, малтретирани и тепани. Од организацијата наведуваат дека располагаат со докази за повеќе од 100 депортации во Ирак и...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...