fbpx
Таг: американскиот Конгрес

таг: американскиот Конгрес

Извршниот директор на ТикТок денеска ќе биде сослушан во американскиот Конгрес

Извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чју денеска за првпат ќе сведочи во Конгресот на САД и ќе се соочи со американските законодавци. Политичката бура околу видео платформата се интензивира, а ТикТок се соочува со закана од администрацијата на Бајден дека ќе биде целосно забранета на територијата на САД. ТикТок, која е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“, долго време...

Комитетот за истрага за упадот во конгресот бара Доналд Трамп кривично да се гони

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп можно е да биде кривично гонет поради упадот на симпатизерите на Трамп во Конгресот на 6 јануари 2021 година. Комитетот за истрага за упадот во американскиот Конгрес донесоа едногласна одлука да предложат до правосудството да покрене обвинение против Трамп. Ова е првпат во историјата на САД, Конгресот да преземе ваква акција против американски претседател,...

Сојузникот на Трамп, Стив Банон, осуден на 4 месеци затвор поради непочитување на Конгресот

Поранешниот советник на Доналд Трамп во Белата куќа, Стив Банон, е осуден на четири месеци затвор за обвинението за непочитување на Конгресот. Банон ги отфрлил барањата да достави документи и да сведочи пред комитетот што го истражува нападот на Капитол од 6 јануари минатата година, објави „УСА Тудеј“. Освен затворската казна, Банон ќе треба да плати и 6.500 американски долари. На...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...