fbpx
Таг: американска амбасада

таг: американска амбасада

ДИЖС и амбасадата на САД го одбележаа Светскиот ден на планетата Земја со посета на жариштето ОХИС

фото : ДИЖС
Оваа година Светскиот ден на планетата Земја (22 април) се одбележува под мотото „Да ја обновиме Земјата”, а една од темите што глобално се обработуваат е „Чистење и многу повеќе”. По тој повод, директорката на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), Ана Петровска, заедно со претставници на амбасадата на САД, Ендру Мофат и Розита Мреноски, пред два дена го...

Шест лица лишени од слобода во вчерашната акција за заплена на марихуана вредна 800.000 евра

По повеќемесечна постапка координирана и по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал и Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, со асистенција на Американската служба за борба против дрога – ДЕА и Основното јавно обвинителство – Кавадарци во...

ИЈЗ доби Kабинет со биосигурност ниво 3 како подарок од Амбасадата на САД

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Северна Македонија доби кабинет со биосигурност ниво 3, кој е донација од амбасадата на САД. Освен кабинетот, ИЈЗ е доопремен со тестови и центрифуга во вредност од 12.000 американски долари. Во присуство на директорот на Институтот за јавно здравје, д-р Шабан Мемети, министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорката на САД во Република...

Пратеник на српската СНС: Бегството на Груевски е најдоброто решение

Бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од земјата е најдоброто решение, оти со тоа „американскиот пион Зоран Заев на подолго време загуби адекватен противник на политичката сцена, а Груевски не лежи робија за глупост, порачува во колумна објавена во вчерашниот број на српскиот весник „Блиц“ парламентарецот и функционер на владејачката Српска напредна партија (СНС), Владимир Ѓукановиќ. Во колумната во...

Амбасада на САД: Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на реформите

Американската амбасада во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците завчера, го повтори ставот на помошникот државен секретар Вес Мичел, кој во вторникот кажа дека важно е Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат. „Како што помошникот државен секретар Мичел кажа во вторникот, за време на...

Амбасадата на САД ќе издава визи и покрај финансиската блокада на американската влада

Амбасадата на САД во Скопје соопшти дека нејзиниот сервис за пасоши и визи, како и за итни случаи за американските граѓани, ќе продолжи да работи и покрај затворањето на американската влада. „Закажаните сервиси за пасоши и визи и сервисите за итни случаи за граѓаните на САД ќе продолжат во амбасадата за време на затворањето на владата на САД. Нема да...

Руската амбасада и одговори на амбасадата на САД: „Турски тек“ е решение за загадувањето

„Турски тек“ е одговорот на Руската амбасада во Македонија на прашањето што амбасадата на САД го постави вчера на „Твитер“ и „Фејсбук“ во кое бара идеи за решавање за големото загадување во државата. Амбасадата на САД во Македонија вчера во објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ праша „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето на воздухот во...

Амбасадата на САД ќе донира опремa за зајакнување на граничната безбедност

САД на Министерството за внатрешни работи – Гранична полиција, на Министерството за финансии – Царинска управа и на Дирекцијaта за радијациона сигурност ќе донираат опрема во вредност од 207.000 американски долари, која вклучува опрема за попречување прекуграничен криминал, компјутери, патролно возило и теренски возила. „Програмата за контрола на извозот и граничната безбедност (EXBS) и Меѓународната програма за помош и обуки...

Експлозија во Кабул кај американската амбасада, четворица мртви

Силна експлозија одекнала во Кабул кај американската амбасада. Според локалните власти, четири лица загинале, а најмалку деветмина се повредени. Експлозијата се случила на централниот плоштад Масуд, каде што се наоѓаат бројни амбасади и на други западни земји. Авганистанската полиција соопштила дека мета на нападот најверојатно била филијалата на „Кабул банка“. Според локалните медиуми, од јачината на експлозијата оштетени биле неколку згради. https://twitter.com/SputnikInt/status/902431209866846208

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија e пример за решавање спорoви меѓу соседите

Амбасадите на САД во Скопје и во Софија денеска преку заедничко соопштение го поздравија предлог-договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија, оценувајќи го како пример за решавање на спорови меѓу соседите. „Договорот ги потврдува тесните врски помеѓу двете земји и демонстрира добра волја од државите да ја зајакнат соработката во интерес на своите граѓани. Овој ангажман претставува охрабрувачки пример за решавање...

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Собранието. „На најсилен можен начин го осудуваме организираниот напад врз Собранието. Изразуваме сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот и дека не ја обезбедија неопходната заштита за членовите на Собранието и...

Амбасада на САД: Да нема притисоци, закани и заплашувања на новинари

Слободното и мирно изразување мислење е витален дел од секоја демократија, како што се и независните медиуми, ослободени од заплашување, одговараат од Амбасадата на САД на прашањето на „Мета“, „Како ги коментирате зачестените меѓуетнички инциденти, како и нападот на новинарската екипа на ’А1он’ за време на протестот на ’За заедничка Македонија?’“. Од Амбасадата потсетуваат на вчерашната изјава на американскиот Стејт департмент...

Пукања во близина на американската амбасада во Анкара

Неколку пукотници вечерва се слушнале во близина на американската амбасада во Анкара, откако пред неколку часа беше убиен рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, пишува „Раша тудеј“. Засега не е познато кој пукал ниту, пак, дали некој e повреден. Американските власти јавија дека дошло до „безбедносен инцидент“ пред американската амбасада, која се наоѓа во близина на галеријата каде попладневно беше убиен...

Руски полицаец нападнал американски дипломат

Руската телевизија НТВ објави снимка на која се гледа како руски полицаец и американски дипломат се тепаат на влезот на американската амбасада во Москва. Американската амбасада засега не го коментира настанот. Првичните информации, кон крајот на јуни, ги објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на изјава од американски дипломати, кои за инцидентот го обвинија полицаецот. Руските претставници, сепак, тврдат дека дипломатот го нападнал...

Бејли: Апсурдни се обвинувањата дека САД ја дестабилизираат Македонија

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска остро ги отфрли обвинувањата дека САД се обидуваат да ја поткопаат стабилноста на Македонија и додаде дека тој и САД го поддржуваат владеењето на правото во земјата. „Ние во американската амбасадата во Скопје често гледаме приказни во медиумите за теории на заговор и обвинувања дека САД се мешаат во домашните работи во Македонија и преземаат...

САД: Делумното повлекување на аболицијата ги загрозува аспирациите кон НАТО и ЕУ

Американската амбасада во Македонија повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат. „Како што рековме минатата недела, делумното или селективното повлекување на помилувањето ќе придонесе за пораст на чувството на неказнивост во земјата и ќе ја попречи Македонија да направи прогрес кон најважните цели, вклучувајќи го и прогресот кон НАТО и ЕУ. Македонија...

Амбасада на САД: Следен чекор е итно повлекување на аболицијата

Одлуката на Уставниот суд отвора пат за свикување на Собранието за да се откажат изборите на 5 јуни, соопшти денеска Американската амбасада во Скопје „Ова пак, претставува обновена можност за Собранието и за политичките лидери, да покажат на дело дека се силно посветени на Договорот од Пржино и неговите начела, односно владеење на правото, одговорност, инклузивност и веродостојни избори. Оваа...

Американската амбасада ги повика своите државјани во Турција да бидат внимателни

Амбасадата на САД во Анкара ги повика своите државјани кои престојуваат во Турција да бидат внимателни за време на прославата на курдската нова година, затоа што на таквите големи настани би можеле да избијат немири. Амбасадата навела дека американските државјани треба да ги имаат на ум мерките на претпазливост, потсетувајќи дека неодамна мета на терористичките напади биле сообраќајници, турски владини...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...