fbpx
Таг: амбулантни возила

таг: амбулантни возила

ЕУ донира седум амбулантни возила на скопската Итна помош

Утре амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија ќе ѝ примопредаде на Службата за итна помош Скопје седум возила за брза помош финансирани од ЕУ. „Делегацијата на Европската Унија обезбеди седум амбулантни возила финансирани од ЕУ за Итната помош во Скопје и Здравствениот дом Скопје. Возилата ќе превезуваат болни или повредени лица до болниците во Скопје. Главниот град...

Mинистерството за здравство ќе набави 22 нови амбулантни возила

Министерството за здравство ќе набави 22 нови амбулантни возила, информираат денеска оттаму. Надлежните велат дека утврдиле потреба за набавка на нови амбулантни возила за јавните здравствени установи во државата. „Најголем број од возилата кои се на располаѓање на установите се застарени, дотраени, со помината поголема километража од техничкиот максимум и амортизирани. Министерството изготви и до Владата достави информација за давање...

ЦГК: Недостигаат 340 пожарникари, а пожари се гаснат со возила стари по 27 години

Во земјава недостигаат 340 пожарникари, а противпожарните возила што ги користат во просек се стари по 27 години. Според најновите истражувања на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК), слично е и кај амбулантните возила. Во земјава има 263 амбулантни возила кои се просечно стари по 12 години, а најчесто се и купени „на старо“. Само 30 од новонабавените вакви возила...

Обединетото Кралство ја зголемува хуманитарната поддршка за болниците и пожарникарите во Украина

Повеќе амбулантни и противпожарни возила ќе бидат испратени во Украина како дел од континуираната поддршка од Обединетото Кралство за оваа земја, информираат од британската влада. Финансиски средства за здравствените експерти и медицински материјали за спасување на човечки животи ќе бидат исто така дел од континуираната силна солидарност на Обединетото Кралство со Украина, објави денеска британскиот премиер Борис Џонсон. Во Украина...

Светиниколските пациенти се транспортираат со донирани амбулантни возила

Сите четири амбулантни возила со кои располага ЈЗУ Здравствен дом „Гаврило Гаврилски“ од Свети Николе се донација. И петтото што се најавува да пристигне ќе биде донација од народот на Јапонија, преку проектот за мали грантови. Од овие четири амбулатни возила, за транспорт може да се смета само на едно, и тоа донација од Јапонија од 2008 година, кое и...

Кина ќе донира 104 амбулантни возила, минибуси и опрема во здравството вредна 4 милиони евра

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во улога на национален координатор за странска помош имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо. На средбата биле разменети писма за соработка меѓу владите, а биле потпишани и два договори за неповратни грантови за реализација на проекти во секторите здравство и социјална заштита, како и научно- истражувачка дејност во висина...

Здравствен дом Охрид подновен со две нови возила и медицинска опрема

Здравствен дом Охрид со сопствени средства набави ново возило за Итната медицинска помош. Како што информираат од Министерството за здравство, амбулантното возило е со комплетна медицинска опрема и вкупната вредност на возилото изнесува 4,6 милиони денари. Медицинските екипи од Охрид се подновени и со ново возило за патронажна служба. За вработените се набавени работни униформи и обувки, а Здравствениот дом...

Филипче: Не сакаме да брзаме со физибилити-студијата за Итна помош

Група експерти ќе ја анализира физибилити-студија за јавно-приватно партнерство за Итната медицинска помош во земјава, и допрва ќе се гледа што таа содржи и засега нема да се брза со реализацијата на оваа идеја, изјави министерот за здравство Венко Филипче, пренесува Порталб.мк. -Ќе направиме работна група, која треба да ја анализира физибилити студијата за јавно-приватно партнерство за Итната помош. Не...

Шест здравствени домови добија нови возила за итна помош

Министерството за здравство, но и некои здравствени домови кои имаат Служба за итна медицинска помош, известија дека новите амбулантни возила веќе се во употреба, пренесува „Порталб“. Се работи за шест амбулантни возила, дел од пакетот на 12 амбулантни возила за кои беше потпишан тендер во декември 2018 година, и кои требаше да бидат распределени во Кичево, Дебар, Струга, Крушево, Крива...

Во државата има вкупно 183 амбулантни возила, во просек стари по 11 години

Во земјава има вкупно 183 амбулантни возила, со кои располагаат 47 здравствени институции, открива базата на податоци на сите амбулантни возила, која денеска ја објави Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). „Просечната старост на овие возила се 11 години и дури 53 отсто се добиени како донација или на користење од друга здравствена институција. Најмногу амбулантни возила има во Скопје, 30...

Скопската Итна помош доби шест нови возила (галерија)

Министерството за здравство денеска предаде во употреба шест од 12-те нови амбулантни возила што беа набавени преку тендер во декември минатата година. Тие ќе се користат од Службата за итна медицинска помош во Здравствен дом Скопје, а другите шест ќе се предадат на здравствените домови во Струга, Дебар, Кичево, Крушево, Крива Паланка и Берово, извести „Порталб“. Министерот за здравство Венко...

Новите 12 возила за итна помош ќе бидат предадени в четврток

До 11 април, Министерството за здравство ќе ги прими, а потоа и ќе ги распредели сите 12 нови возила за итна помош, за кои потпиша договор во декември со компанијата „Аутомотив Груп“, која победи на тендерот, пренесува „Порталб“. „Возилата пристигнуваат по две, а до 11 април веруваме дека ќе пристигнат сите”, објаснуваат од Кабинетот на министерот за здравство Венко Филипче. Во...

Oсум комбија ќе се пренаменуваат во возила за Итна помош, 12 нови возила ќе стасаат во април

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште осум комбија во возила за Итна помош, рече министерот за здравство Венко Филипче, на почетокот на дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, пренесува „Порталб“. Комбијата ќе...

Нови вработувања во скопската Итна помош по претседателските избори

Пополнувањето на медицинскиот персонал на Итната медицинска помош при Здравствениот дом Скопје, се очекува по завршување на претседателските избори, иако досега беа распишани два конкурса. Портпаролот Шпреса Асани за „Порталб.мк“, информираше дека ќе има седум нови вработувања во Здравствен дом Скопје, а во нив и нов кадар за Итната помош. - Имаше два конкурса за вработување, но бидејќи сме во...

На Итната помош во Македонија итно ѝ е потребна помош (видео)

video
Службата за итна помош во Македонија нема доволно тимови и е неефикасна. А (не)културата на граѓаните, исто така влијае за нивната бавна реакција. За околу 2 милиони жители во функција се само 156 амбулантни возила, пренесува „Порталб.мк“. Согласно Уредбата за итна медицинска помош, во Македонија, за 1 милион и 991 илјада жители, како што е наведено во уредбата, има 285...

Итната помош треба да го промени името во „Итна помош со стари возила“ (инфографик)

Проблемот со амбулантните амбуланти во Македонија, покрај нивниот број, лежи во подготвеноста на возилата. Според податоците, Македонија главно има стари и амортизирани возила што треба да им служат на околу 2 милиони луѓе. Нај амортизирани возила има Кичево, додека најстарото возило го има Пробиштип, пренесува „Порталб.мк“. Состојбата е најлоша во Кичево Во Кичево служба на Итна помош се врши со две...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...