fbpx
Таг: Амбасада на Украина

таг: Амбасада на Украина

Ден на независноста на Украина: Украинците го бранат своето право на живот, суверенитет и територијален интегритет

Украинците втор пат по ред го слават Денот на независноста во услови на жестока руска агресија. Сега, бранејќи ја својата независност, Украина крвари, рече во својот говор за украинскиот Ден на независноста - 24 Август, амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Лариса Дир. Таа рече дека Руската Федерација уништи дел од европскиот безбедносен простор, меѓународното право и грубо ги прекрши...

Државниот врв и амбасадорите со пораки за поддршка на Украина

Денес, изминува точно една година од почетокот на бруталната руска воена агресија врз Украина, која го втурна украински народ во невидени страдања, загуба на човечки животи и ужасна деструкција. А, сите нас останатите нè соочи со фактот дека во Европа повторно се води крвав конфликт кој предизвикува хуманитарна, економска, енергетска и безбедносна криза. Станува збор за трагедија која влезе...

Во Собранието отворена изложбата за сеќавање на жртвите од Гладоморот во Украина

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска ја отвори изложбата за сеќавање на жртвите од Гладоморот во Украина, насловена како „Украина се сеќава, светот признава“, информираат од Собранието на РСМ. На изложбата се претставени информативни материјали за вештачкиот глад организиран од советските власти во Украина во периодот 1932-1933 година, познат како Гладомор. Во своето обраќање пред присутните, претседателот Џафери рече дека изложбата...

Средба на Ковачевски со амбасадорката Дир: Целосна поддршка на Украина од Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е изразена благодарност за навремените и конзистентни политики на Северна Македонија на линија на надворешната политика на ЕУ, во однос на ситуацијата во Украина, како и за донациите од помош за украинскиот народ. Премиерот Ковачевски нагласил дека Република Северна Македонија...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата украинска амбасадорка, Лариса Дир

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир, соопшти кабинетот на претседателот. „Да се биде амбасадор на Украина во овие тешки времиња за земјата, која е жртва на брутална агресија од страна на Руската Федерација, е исклучителна задача. Доаѓате во пријателска држава која секојдневно сочувствува со Вас и затоа Ве...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат во регионите Херсон и Запорожје. Како што информираат од Украинската амбасада во Скопје во испратениот нон-пејпер до медиумите, организирањето нелегални референдуми е кривично дело според украинското законодавство. „Брзањето со кое тие...

Досега сме донирале 14 камиони со помош за Украина, нова акција за поддршка на бегалците во земјава

Се собраа дополнителни финансиски средства и друга поддршка во рамките на хуманитарната акција за помош на бегалците од Украина, насловена како „Денови на хуманост“. Акцијата се одржа во периодот од 25.5.2022 (среда) до 27.5.2022 (петок) во МОШ Бар (MOSH), а беше во организација на Јован Андоновски, заменик-народен правобранител и МОШ (MOSH Bar) во Скопје, со поддршка на Амбасадата на Украина...

Путин бара Мариупол да се предаде за да престане гранатирањето, околу 170.000 жители се заробени без струја и без храна

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека гранатирањето на опколениот украински град Мариупол ќе заврши само кога украинските војници ќе се предадат, јави Би-Би-Си. Путин ги кажа овие коментари за време на едночасовниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот вечерта, се вели во соопштението на Кремљ. Но, француските власти соопштија дека рускиот лидер се согласил да ги разгледа плановите...

Незаконски е македонски државјани да се борат во Украина

Украинската амбасада во Скопје испрати повик на Министерството за надворешни работи на Украина, но и на претседателот на Украина Володимир Зеленски за доброволно учество во редовите на Меѓународната легија за одбрана на Украина. Но, според измените на Кривичниот законик од 2014 година, учество во вакви воени формации е забрането и државјаните кои ќе се пријават може да бидат осудени...

Украинска амбасада: Изминативе 24 часа се регистрирани 80 прекршувања на огнот

Во текот на изминатите 24 часа, на 20 февруари, Украина регистрирала 80 прекршувања на огнот, од кои 72 биле со употреба на оружје забрането со договорите од Минск, се наведува во соопштението на Украинската амбасада во Скопје, кои вината ја насочуваат кон вооружените формации на Руската Федерација што се наоѓаат на окупираните територии во Донецк и Луганск. „Како резултат на...

Молк од институциите за таблата со украинскиот град Севастопољ во „руското“ детско игралиште кај Универзална сала

Повеќе од еден месец Општина Центар, Град Скопје и Министерството за надворешни работи молчат на прашањата поставени од Мета.мк за новото руско игралиште позади Универзална сала, на кое најпрво беше поставена, а потоа беше отстранета таблата со украинскиот град Севастопољ меѓу имињата на руските градови што се испишани на игралиштето. Украинската амбасада во Скопје за Мета.мк кон крајот на декември...

Задорожњук: Во Украина не се глорифицира нацизмот, земјата изгуби над 8 милиони луѓе во Втората светска војна

Украина во периодот од 1939 до 1945 година изгуби над 8 милиони луѓе во Втората светска војна и нема причина да го глорифицира нацизмот, вели украинската амбасадорка во земјава Наталија Задорожњук по вчерашниот протест што се организираше пред Украинската амбасада во Скопје под мотото „Против глорификацијата на нацизмот во Украина“. Од Амбасадата на Украина во Скопје велат дека сакаат да...

Отстранета е таблата со името на градот Севастопољ од „руското“ детско игралиште во Скопје

Детското игралиште со руска тематика зад Универзалната сала во Скопје, во чија изградба учествуваа Општина Центар и Амбасадата на Руската Федерација во земјава, предизвика своевиден дипломатски скандал. Мета.мк откри дека меѓу поставените табли со имиња на руски градови, беше вметната и табла со името на украинскиот град Севастопољ. Станува збор за најголемиот град на полуостровот Крим на Црното море,...

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...