fbpx
Таг: амандман

таг: амандман

Ќе може да се исклучите од парно само ако докажете дека ќе се греете поефикасно

Денес на Комисијата за европски прашања, претседателот на Комисијата и пратеник Артан Груби предложи амандман на предлог-законот за енергетска ефикасност за допрецизирање на прашањето поврзано со правото на потрошувачот на топлинска енергија да користи поефикасен систем за централно греење и/или ладење. Овој амандман беше прифатен од министерот, Крешник Бектеши, информираат од ова Министерството за економија. „Новината е дека секој граѓанин...

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна дека терминот „македонски јазик“ останува во употреба кај...

Првиот амандман помина на Комисијата за уставни прашања со 10 гласа „за“

Заврши расправата за првиот од предложените амандмани за промена на Уставот. Членовите на Комисијата за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 5 „против“ го изгласаа амандманот 33. Овој амандман гласи: Во Уставот зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во член 36. Во продолжение на комисиската седница,...

Унгарскиот парламент не го усвои антимигрантскиот амандман

Унгарскиот парламент не го усвои уставниот амандман кој предвидуваше забрана за населување на странска популација во земјата, откако предлогот не го доби неопходното двотретинско мнозинство. Предложениот амандман на уставот, како што јавуваат медиумите, добил поддршка од 131 пратеник, од вкупно 199 народни избраници во унгарскиот парламент. Тоа претставува 65,8 отсто од вкупниот број пратеници, но е под неопходното двотретинско мнозинство....

Унгарскиот парламент денеска ќе гласа за антиемигрантскиот амандман

Унгарскиот парламент денеска ќе гласа за уставниот амандман кој предвидува забрана за „населување на странска популација“ во земјата, јавуваат светските агенции. Гласањето доаѓа како одговор на властите во Будимпешта на обврзувачките квоти на Европската Унија за прием на мигранти, договорени минатата година, а кои предвидуваат релокација на околу 160.000 миграти на територијата на целата Унија. Граѓаните на Унгарија минатиот месец на...

Возењето со вклучени светла и дење – останува

Обврската на возачите и преку ден да ги управуваат своите возила со вклучени светла ќе остане да важи и со новиот Закон за безбедност во патниот сообраќај, кој е во собраниска процедура, откако беше прифатен амандманот на пратениците Нола Исмајлоска-Старова, Силвана Бонева, Андон Чибишев и Марија Ангелова, со кој се предлага да остане досегашното решение, пренесува „Нова ТВ“. Доколку возачите...

Владата има рок од 24 часа да дозволи да се собираат потписи за амнестија

Еден ден има Владата да испрати известување до Државната изборна комисија дека треба да дозволи да се соберат 10.000 потписи за да се поднесе амандман до Собранието за измена на Законот за амнестија. Ова денеска пред Собрание го изјави Мери Николовска, во име на граѓани кои бараат промени на овој закон. Николовска вели дека веќе десет месеци заедно со...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...