fbpx
Таг: Алпер Ерсој

таг: Алпер Ерсој

Повеќе од еден милион патници патувале преку двата аеродрома, првите шест месеци

Повеќе од еден милион патници патувале преку двата аеродроми во Скопје и Охрид во првите шест месеци од годината, што претставува годишен пораст од 21 процент, во споредба со првата половина од 2017 година, информираат од „ТАВ Македонија“. Во истиот период, бројот на летови на двата македонски аеродроми достигнал 9.033, со годишен пораст од 16 проценти. - Додека европските аеродроми имаат...

1,2 милиони патници од Македонија летале со „Виз-ер“

„Виз ер“, лани  превезе 1,2 милиони патници на ниско-буџетните македонски авиолинии, што претставува пораст од 20 проценти на годишно ниво и поддржува 900 локални работни места во придружните индустрии. Лани, компанијата ја прошири својата скопска флота на четири авиони и воведе четири нови авиолинии од Скопје до Будимпешта, Малта, Рим и Ваксјо. - Како авиокомпанија со најголем удел во патничкиот авиосообраќај, очекуваме...

„ТУИ Холандија“ ќе воведе сезонски летови од Ајндховен до Охрид

Тур-операторот „ТУИ Холандија“ ќе воведе нови сезонски летови од Ајндховен до Охрид во летната сезона во 2018 гoдина, информираат од „ТАВ Македонија“. Сезонските летови од Ајндховен треба да донесат од 3.000 до 3.500 патници на охридскиот аеродром. Вклучително и со летовите од Амстердам, „ТУИ Холандија“ се очекува да донесе 15.000 туристи на Охридското Езеро следната година. - Веќе сообраќаме на линијата Амстердам –...

Компанијата „Нордика“ ќе воведе летови од Талин до Охрид

Естонскиот авиопревозник „Нордика“ ќе почне да лета на авиолинијата Талин - Охрид - Талин, почнувајќи од 1 јуни 2018 година, најави „ТАВ Македонија“. - Очекуваме дека со овие летови во текот на следното лето повеќе од 2.500 патници од Естонија ќе слетаат на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“. Со отворањето на директната авиолинија до Талин, всушност, отвораме еден сосема нов пазар за...

„Еуровингс“ воведе авиолинија на релација Скопје – Минхен

Нискобуџетната авиокомпанија „Еуровингс“ (Eurowings), членка на групацијата „Луфтханза“, ќе воведе нова линија Скопје - Минхен, поврзувајќи го скопскиот аеродром „Александар Велики“ со меѓународниот аеродром во Минхен, „Франц Јозеф Штраус“, информираат од „ТАВ Македонија“. Линијата Скопје - Минхен ќе биде воспоставена од октомври, два пати неделно, односно, секој вторник и петок. Официјалните претставници на авиокомпанијата најавија, најниските цени за авионските билети ќе почнуваат...

Полски новинари ја промовираат Македонија како туристичка дестинација

Петмина новинари од Полска ја посетија Македонија за да ги откријат убавините на земјата и да ја промовираат како туристичка дестинација помеѓу полските туристи. Новинарите, кои во Македонија престојуваа од 17 до 22 јули на покана и во органазија на „ТАВ Македонија“, ги посетиле Скопскиот и Битолскиот Регион, како и Охрид. - Имплементирајќи ја неодамнешната успешна маркетинг-активност со турските блогери за...

Македонија на листата на земји за кои важи олеснителен визен режим за влез во Катар

Новата авиолинија помеѓу Доха и Скопје на авиокомпанијата „Катар ервејс“ е уште еден значаен момент за развој на воздушниот сообраќај во Македонија, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на денешната прес-конференција по повод воспоставувањето на првата авиолинија со Катар. Сугарески рече дека на овој начин се отвораат бројни можности за значајно унапредување на соработката во економијата, туризмот, културата, инвестициите,...

Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице

„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“ и еден од најголемите полски тур-оператори „Рего-бис“. Првиот чартер-лет, управуван од полската авиокомпанија „Смол планет ерлајнс“ (Small Planet Airlines), пристигна од Катовице и донесе 220 полски туристи во Охрид. - Ќе имаме еден чартер-лет неделно, односно секој...

Холандските туристи ја отворија летната сезона во Охрид

Првиот сезонски чартер-лет со 180 патници од Амстердам, кои допатуваа со авиокомпанијата „Корендон“ на аеродромот „Св. Апостол Павле“, ја отвори летната сезона во Охрид. - Покрај редовните линии кои ги имаме преку целата година на охридскиот аеродром – за Базел, Цирих и за Лондон, како и традиционалните чартер-летови од Холандија, ова лето ќе продолжат сезонските летови кои ги отворивме во...

„Виз ер“ од денеска со летови од Скопје до Будимпешта

Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска го пречека авионот на „Виз ер“ кој на скопскиот аеродром „Александар Велики“ слета од Будимпешта, одбележувајќи го отворањето на новата рута Будимпешта - Скопје - Будимпешта. Авиокомпанијата ќе сообраќа двапати неделно, односно секоја среда и недела, со пристигнување на скопскиот аеродром од Будимпешта во 12.25 часот и заминување од Скопје за Будимпешта во 13 часот. - Воведувањето...

Карго-аеродромот во Штип би можел да почне да се гради во 2020 година

Kарго-аеродромот во Штип би можел да почне да се гради во 2020 година доколку постојат услови за негова изградба, информираше заменик-директорот на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој, на работилницата за авијација што се одржа во Струга. - Од 2010 до 2020 година ги испитуваме условите за изградба на овој аеродром во Штип. Доколку се покаже дека има услови, со изградбата би...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...