fbpx
Таг: Ало

таг: Ало

Српски дневни весници за 6 месеци 5.000 пати ги прекршиле новинарските стандарци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Заразата стивнува, но растат дезинформациите и ловот на кликови за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Повеќе од половина милион евра за српски таблоиди што шират лажни вести

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Српски „Ало“ со насловот и илустрациите ја упропасти веста за распитот на Јанева и Боки 13

Српскиот портал „Ало“ објави текст со  проблематичен наслов: „ Сменета специјалната обвинителка Боки 13 со лисици! Аферата „Рекет“ доби неочекуван епилог! Македонија се тресе! (ВИДЕО)  - SMENJENA SPECIJALNA TUŽITELJKA Boki 13 u lisicama! Afera "Reket" dobila neočekivani epilog! Trese se Makedonija! (VIDEO) Фактички, содржинскиот дел на написот е сосема коректен,  но тој е врамен со погрешна,  збунувачка и манипулативна насловна конструкција....

Како за „Ало“ случајот „Рекет“ стана „Ракета“, торбата „Луи Витон“ доби уред за следење и други глупости…

Хајката која српските таблоиди, здушни поддржувачи на тамошниот премиер Александар Вучиќ, ја водат против актуелните власти во Северна Македонија, користејќи го случајот „Рекет“ како алатка за напади, е главниот пропаганден лост на регионално ниво кој треба да создаде атмосфера дека владата во Скопје само што не паднала, дека премиерот Заев веќе поднел оставка и дека само што не завршил...

Шебек: Добар виц би било дека главниот манипулатор, владата во Србија, се бори против дезинформации

Ненад Шебек е меѓународен консултант за медиуми и цивилно општество. Претходно Шебек работел како директор на Фондацијата Хеинрих Бол , а претходно портпарол на Регионалниот совет за соработка. Од 2002 до 2014 година работел и како Извршен директор на Центарот за демократија и обнова на Југоисточна Европа. Шебек пред тоа активно работел како новинар 26 години, од кои 16...

Дали се Албанците виновни и за лошиот пласман на Србија на Евровизија?

Српскиот проект за проверка на факти „Раскрикавање“ направи темелна проверка на небулозни тврдења на српскиот весник „Ало“, кој ја обвини Фјола Исмаили, членка на македонското жири во изборот на песна на Евровизија, дека била виновникот што жирито од Македонија не ѝ дала ниту еден поен на српската претставничка Невена Божовиќ. „Ова жири Србија ја остави без гласови, додека на Албанија...

Македонија не ја бомбардирала Србија, ама „Ало“ ги бомбардираше етиката и здравиот разум

Српскиот таблоид „Ало“, инаку познат по „турбо-жолтите“ содржини и многу клеветнички содржини што се вон сите новинарски стандарди, притоа „бранејќи ја Србија“ и честопати навивајќи за Русија, вчера објави текст за оцрнување на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, но и за Македонците воопшто. Имено, по насловот „МАКЕДОНСКИОТ МИНИСТЕР ШОКИРАШЕ И ние помогнавме да се бомбардира Србија“, текстот на...

Од фотографијата на Ѓилас во Скопје, „Пинк“ направи политичка ујдурма

Во напис на својата информативна веб-страница, српската телевизија „Пинк“ пишувајќи за посетата на претседателот на српската партија Сојуз за Србија, Драган Ѓилас премина од информирање во коментирање и на пласирање претпоставки. Под насловот „Еве со кого лидерот на СЗС се сретна во Македонија: Ѓилас во прегратките на Заев, Обрадовиќ, Башановиќ и Шубара“ се наоѓа краткиот напис во кој советниците на...

Повеќе од 700 лаги во една година на насловните страници на три српски таблоиди

Во 2018 година, три српски таблоиди објавиле над 700 лаги на своите насловни страници, утврдил српскиот сервис „Раскрикавање“, кој е посветен на борбата против дезинформациите. На вкупно 306 насловни страници во 2018 година, таблоидот „Информер“ имал дури 351 дезинформација, односно непоткрепена вест. „Српски телеграф“ пак на насловните страници на 223 броја објавил дури 230 неточни или непоткрепени тврдења, додека „Ало“...

„Ало“ од мува прави слон и шири омраза кон Македонците и Албанците

Во напис „Шиптарите, Македонците и крвникот Ориќ ја сакаат главата на Вучиќ“ објавен на 29 декември минатата година, таблоидот „Ало“, познат како еден од најгласните поддржувачи на српскиот претседател Александар Вучиќ, ги обвини и Албанците на Балканот и Македонците дека по секоја цена сакаат да го урнат угледот на Вучиќ, претставувајќи го како нарачател на убиство. Пишувајќи за тврдењата на...

„Пакт против Србија“ нема, ама за српско „Ало“ има па има!

Српскиот таблоид „Ало“, најавувајќи го почетокот на самитот на Централноевропската иницијатива во Загреб пишуваше дека на самитот во Загреб ќе се разговарало и за формирање на пактот, кој стана главна тема во балканските медиуми, по изјавите на косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај за хрватскиот весник „Вечерњи лист“. Ова е само ден откако македонскиот премиер Зоран Заев, повикан од пратеникот Иван...

Српски медиуми: Заев нуди амнестија во замена за двотретинско мнозинство

„Денот Д за Македонија“, „Историска седница на Собранието“ и „Заев понуди амнестија за двотретинско мнозинство“, се дел од насловите на многубројните новинарски текстови во Србија за денешната седница за уставните измени на македонскиот парламент. Речиси сите медиуми велат дека премиерот Зоран Заев повикал на национално помирување и дека „на највлијателната опозициска сила ВМРО-ДПМНЕ, како гест на добра волја и понудил...

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, a со цел да го засени последниот ден и заклучоците од Министерскиот совет на ОБСЕ....