fbpx
Таг: Алијанса на Албанците

таг: Алијанса на Албанците

АA-БЕСА: Ако се отвори Уставот за Бугарите, да се смени и погрдната формулација за албанскиот јазик

Албанските опозициски партии во РСМ, Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА го поддржуваат брзото деблокирање на процесот за почеток на преговори со Европската Унија и доколку се отвори Уставот да се отвори и прашањето за формулацијата на албанскиот јазик која во Уставот на Северна Македонија гласи „јазик што го зборуваат над 20 отсто од населението и кој се разликува...

Стратум: За коалицијата на СДСМ и БЕСА два отсто повеќе гласачи од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Борче Поповски
Владејачката коалиција „Можеме“ предводена од СДСМ и Движењето БЕСА би победила со тесна разлика од 2 отсто на парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули, покажува најновото анкетно истражување на „Стратум Р&Д“. На прашањето „За која партија ќе гласате на претстојните парламентарни избори на 15 јули?“, 25 отсто од испитаниците се определиле за коалицијата „Можеме“, додека 23...

Опозиција: Сакаме Македонија да добие датум за преговори, но таа тоа не го заслужува

Опозициските партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и ВМРО-ДПМНЕ сите се согласуваат дека Македонија, иако сака да добиe датум за почеток на преговори за членство во ЕУ, не го заслужува тоа. Тие велат дека иако сегашната влада не успеала да ги исполни своите обврски, граѓаните не треба да трпат последици од лошото управување, пишува „Портал.мк“. Сите три партии едногласно признаваат...

Анкета на ИПДВ: Албанската опозиција ѝ дише во врат на ДУИ

Доколку заедно со претседателските избори би се одржале и парламентарни избори, ДУИ меѓу етничките Албанци би имала највисок рејтинг од 18,8 отсто, покажува анкетата на Институтот за истражување на политики и добро владеење (ИПДВ). Потоа следува Алијансата за Албанците за која би се одлучиле 14,2 проценти од анектираните. БЕСА на Африм Гаши (сега под името Алтернатива) и БЕСА на Билал...

Таравари: Алијансата на Албанците ќе го поддржи референдумот

Алијансата за Албанците ќе го поддржи најавениот референдум, но одржувањето на референдумот е луксуз што скапо ќе ја чини државата, рече Арбен Таравари, генерален секретар на политичката партија Алијанса за Албанците. Таравари во изјава за МИА го појасни ставот за поддршката нагласувајќи дека неговата партија конечниот став ќе го каже кон крајот на август за кога е закажано Централното собрание...

Се чека Управен суд да каже што решил за приговорите на партиите

Според соопштението објавено на веб-страницата на Управен суд вчера доцна вечерта, денеска судот би требало да соопшти какви пресуди донел за вчера разгледаните 10 тужби од политичките партии против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК), што ги разгледуваше. Од вкупно 16 примени тужби, судот вчера разгледуваше 10, а за денеска остануваат шест. Партиите незадоволни од неприфаќањето на нивните приговори во ДИК поднесоа...

Управен суд утре ќе ги соопшти одлуките за тужбите за приговорите што не ги прифати ДИК

Управниот суд денеска разгледал десет од 16 тужби поднесени од политичките партии Алијанса на Албанците, Беса и Народно движење за Македонија, но одлуките ќе ги соопшти утре. Незадоволни од неприфаќањето на нивните приговори поднесени до ДИК, партиите поднесоа тужби, и тоа Алијанса за Албанците - 11, Беса поднесе четири тужби, а НДМ - една тужба, односно вкупно 16 тужби се поднесени до 10 часот...

Управен суд почна да решава по 16 тужби за вториот круг од изборите

Вкупно 16 тужби од политички партии за вториот круг на локалните избори се поднесени до Управниот суд заклучно до денеска до 10 часот.  Во соопштението од Управниот суд, потпишано од претседателот на судот, се наведува дека 11 тужби се поднесени од Алијанса на Албанците, четири од Движењето Беса и една од Народно движење за Македонија. ДИК на седница ги отфрли...

Заев и Села разговарале за ресорските решенија во новата влада

Разговорите течат со сите политички партии и верувам дека ќе почнеме да разговараме и за ресорите и имињата на министрите, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села. - Јас се надевам дека ќе ги заокружиме важните принципи за она што е интерес за граѓаните на Република Македонија и...

Почнува судењето на деветтемина обвинети за нападот во Собранието

Денеска во Основниот суд Скопје 1 почнува судењето против девет лица за кои Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за насилствата во Собранието на 27 април. Тие се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во извршување службено дејство. На дел од обвинитетите судот им одреди мерки на претпазливост, а четворица од нив треба да бидат спроведени во судот од...

Зијадин Села излезе од болница

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, денеска беше пуштен од Клиничкиот центар во Тетово, каде што се лекуваше по повредите добиени при инцидентите во Собранието на 27 април. Села беше најтешко повреден, кога демонстранти упаднаа во законодавниот дом и ги нападнаа пратениците од парламентарното мнозинство. Пред два дена, на Села во болница му беше на посета и лидерот на СДСМ, Зоран...

Спасовски: Сè уште разговараме за употребата на јазиците

Очекуваме дека наскоро ќе ги добиеме потписите од партнерите за мандатот за состав на влада, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по денешната средба на работниот тим на партијата со претставници на Алијансата на Албанците. На средбата, како што изјави Спасовски, било разговарано за „иднината на Македонија, за принципите на владеење на идната влада, за остварувањето на националните интереси...

Ахмети, Касами и Села на средби со косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска имал средби со лидерите на албански партии од Македонија - ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, кои обезбедија пратенички мандати во Собранието, на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тачи, како што соопштуваат од неговиот кабинет, на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, и на лидерот на Алијансата на...

ДПА: Горди сме што одредени центри не успеаја да нè избришат од политичката сцена

Демократската партија на Албанците ја оцени 2016 година како многу лоша, особено за Албанците што живеат во Македонија. На традиционалното новогодишно обраќање на партијата, се обрати секретарот на ДПА, Азем Садику. Тој посочи дека и надворешни и внатрешни фактори, постојано работеле против ДПА, а со тоа и против албанските интереси. - Сме кажале дека оваа војна од центри која се води против...

Заклучоците од Тирана не се црвени линии, туку начела за разговори за влада, вели Ахмети

Документот што ќе произлезе од вчерашната средба во Тирана на албанските партии од Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, со албанскиот премиер Еди Рама, ќе содржи заклучоци кои ѝ се познати на македонската јавност, како што се јазична рамноправност, судски реформи и други реформи значајни за Албанците во Македонија, соопшти денеска пред почетокот на конститутивната седница на Собранието, лидерот на ДУИ,...

Ахмети, Тачи, Касами и Села на постизборна средба со албанскиот премиер Рама

Албанскиот премиер Еди Рама се сретна со лидерите на албанските партии во Македонија, односно со претседателите на Движењето Беса и на Алијансата на Албанците, Билал Касами и Зијдин Села, а за денеска се закажани средби и со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Средбите на Рама со лидерите на четирите партии следуваат два дена по...

Шест милиони Украинци без струја на првиот зимски ден

Речиси шест милиони луѓе во повеќе региони во Украина немаат струја на првиот официјален ден од зимата која во оваа земја започнува денеска, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинската државна...