fbpx
Таг: Алијанса и Алтернатива на Албанците

таг: Алијанса и Алтернатива на Албанците

Опозицијата и власта со противречни изјави за тоа кој го има мнозинството во Собранието

Неизвесност околу тоа кој го има мнозинството во Собранието на РСМ пред гласањето за доверба на Владата што ќе се одржи во четврток. И владејачката СДСМ и опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека имаат поддршка од 61 пратеник, со која што би се задржала актуелната влада на премиерот Зоран Заев или би се формирало ново парламентарно мнозинство. Пратеникот на партијата Алтернатива,...

АА и Алтернатива од Уставниот суд бараат да се изјасни за бесплатната патарина за српските туристи

Опозициската коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива денеска пред Уставниот суд поднесе иницијатива за проценка на законитоста на одлуката на македонската влада со која граѓаните на Србија се ослободуваат од плаќање патарина во летниот период. Правниот претставник на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, адвокатот Абидин Абдули, откако ја поднесе иницијативата до Уставниот суд изјави дека секоја одлука на владата...

Заев по средбата со Гаши и Села: Деталите за Законот за државјанство ќе се соопштат откако ќе бидат на хартија

Постигнат е компромис за Законот за државјанство, но ниту премиерот Зоран Заев, ниту предлагачите од Алтернатива и Алијанса за Албанците (АА-А) не ги откриваат деталите со цел да не бидат погрешно сфатени. „Договоривме дека ако предвреме ги соопштиме деталите пред да ги ставиме на хартија можеме да направиме различно видување во јавноста со оглед на тоа што има правни термини“...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...