fbpx
Таг: алгоритам

таг: алгоритам

Од денеска со еден негативен тест за оздравени од ковид-19 ќе се сметаат пациентите на домашно лекување

Од денеска, во системот на МојТермин, во функција е новиот алгоритам за евиденција на оздравени пациенти од ковид-19, кој се однесува на пациентите на домашно лекување, но не ги опфаќа хоспитализираните пациенти. За прв ден на заболување се зема денот на првиот потврден позитивен тест, информираат од Министерство за здравство. „За разлика од досегашниот алгоритам, каде со истек од 14...

„МИТ Технолоџи ривју“ рецензира студија на македонски научници

Студентката Верица Лазова и нејзиниот професор Ласко Баснарков од Факулетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), нашле нов начин да го искористат популарниот алгоритам за рангирање на интернет-страници на „Гугл“, овојпат за правење ранг-листа на најдобрите фудбалски репрезентации на сите времиња. Рецензија на нивната студија пред десетина дена објави престижниот портал „МИТ Технолоџи ривју“(MIT Technology Review). За да создадат комплетно...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...