fbpx
Таг: Александрија

таг: Александрија

Лицата со попреченост бараат прилагодени тоалети во угостителските објекти

Под мотото „Живот без пречки, тоалет за секого“, вечерва од 18 до 21 часот во ресторанот „Александрија“ во скопската населба Влае ќе се одржи хуманитарен настан чија цел е да ги поттикне институциите и угостителските објекти да обезбедат тоалети погодни за користење од лицата со попреченост. „Лицата во инвалидска количка не може да се социјализираат и да излегуваат во угостителски...

Иванов ќе ја посети Александриската библиотека

Во рамките на официјалната посета на Египет, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе ја посети Александриската библиотека, град кој е главно египетско пристаниште на Средоземно Море. Александриската библиотека била најголема и најпозната во античкиот свет. Во 3 век п.н.е ја основал Птоломеј Први Сотер, била центар на древната наука и уметност. Имала неколку десетици илјади дела напишани на...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...