fbpx
Таг: Александар Вулин

таг: Александар Вулин

Српската влада го назначи прорускиот политичар Александар Вулин за директор на БИА

Прорускиот политичар Александар Вулин е избран за директор на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), одлучи вчера владата во Белград. Вулин во јавната реакција по назначувањето изјави дека неговиот избор е доказ дека Александар Вучиќ не попушта под притисоците на странците, пишува српскиот весник Данас. Вулин до изборот на новата српска влада ја вршеше функцијата министер за внатрешни работи и имаше исклучително...

Ќе биде ли Вулин нов директор на српската Безбедносно-информативна агенција?

Српските медиуми во изминативе денови во неколку наврати пишуваат за можноста досегашниот српски министер за внатрешни работи Александар Вулин да ја преземе директорската позиција во Безбедносно-информативната агенција (БИА). Овој српски политичар е еден од најжестоките руски играчи на политичката сцена во Србија, којшто во август годинава беше во посета на Москва и во неколку наврати изминативе месеци преку изјави...

Српскиот министер за внатрешни работи смета дека Србите треба да живеат во една држава

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин во емисија на српската телевизија „Пинк“ изјави дека не му е јасно зошто границите на Балканот се непроменливи и зошто „српското национално прашање“ не би можело конечно да се реши со обединување на Србите во една држава, пренесува српската телевизија „Н1“.  Првиот човек на српското МВР го коментираше „нон-пејперот“ на Јанез Јанша за...

Вучиќ: Ќе имаме на ум дека на Македонија приоритет и е Косово пред Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека со гласањето за прием на Косово во Интерпол, Црна Гора и Македонија покажале дека Приштина им е многу поважна отколку Белград и додаде дека Србија во иднина ќе се однесува „одговор и сериозно, но во согласност со ситуацијата“. - Ние таа порака добро ја разбравме. Сакаме добра основа, но ги сфативме нивните приоритети...

Македонија да знае дека Косово не смее да биде дел од Интерпол и од УНЕСКО, порача Вулин

Властите на Македонија треба да ја водат политиката на својата земја, но треба да знаат дека нам многу ни е важно Косово да не биде член на УНЕСКО и на Интерпол, изјави денеска српскиот министер за одбрана Александар Вулин. - И Македонија и секоја друга земја треба да знае дека нам прашањето за УНЕСКО и прашањето за влез на Косово...

Вулин до косовските Срби: Секој договор со Албанците е против интересите на српскиот народ

Министерот за труд и боречки прашања Александар Вулин денеска изјави дека српската влада „очекува секој Србин на Косово“ на вонредните парламентарните избори на 11 јуни да ја поддржи Српската листа и порача дека „секој кој пред или после прави договори и компромиси со претставниците на Албанците работи против интересите на српскиот народ и за тоа ќе „сноси одговорност“. „Гласот за...

Рама ја уценува ЕУ заканувајќи се со војна, оцени Вулин

Албанскиот премиер Еди Рама со своите изјави сака да ја уцени Европската Унија, оцени српскиот министер за работа, вработување, боречки и социјални прашања, Александар Вулин, додавајќи дека Рама е подготвен да предизвика војна и судири на Балканот. Реакцијата на Вулин доаѓа откако Рама изјави дека ако перспективата за членство на Западен Балкан во ЕУ продолжи да бледее, не ја исклучува...

Вулин: Во Хрватска се буди фашизмот, а ЕУ молчи

Српскиот министер за труд, боречки и социјални прашања, Александар Вулин, денеска изјави дека во Хрватска веќе со години трае будењето на фашизмот и апелираше до Хрватска, но и до меѓународната заедница да ја осудат ваквата појава. „Ја предупредуваме и хрватската јавност и целиот свет дека фашизмот во Хрватска повторно се буди“, рече Вулин пред новинарите во Алибунар, коментирајќи го откривањето...

Србија размислува за ограда на границата со Македонија и со Бугарија за заштита од мигранти

Српскиот министер за труд, Александар Вулин, вчера изјави дека е време да му предложи на премиерот Александар Вучиќ, по неговото враќање од Париз, подрастични мерки за заштита на границата со Македонија и со Бугарија од прилив на нови мигранти. Тој нагласил дека едно од можните решенија е поставување „бариери или одредени препреки“, а причината што ја наведува е структурата на...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...