fbpx
Таг: Александар Стојанов

таг: Александар Стојанов

Стојанов: Без N95 маска не влегувајте во маркет и во автобус

Изминатиов период во континуитет расте бројот на нови ковид случаи кај нас, но и во земјите во регионот и пошироко. Она што може да се забележи од дневните извештаи на Министерствотто за здравство, е дека расте и бројот на реинфекции, што покажува дека оние кои веќе прележале не се отпорни на вирусот. Исто така, ако до пред некој ден...

Новиот ковид бран почна порано од очекуваното, експертите велат: На плажа нема да се заразите, но во дискотека, големи се шансите

Бројот на нови ковид случаи во изминативе денови е во пораст. Ако до пред дваесетина дена бројката изнесуваше педесетина случаи на ден, во последниве денови веќе сликата е поразлична и се евидентираат и по речиси 300 нови случаи. Процентот на заразени достигнува и до 18 отсто од тестираните на дневно ниво. Здравствени експерти за Мета неодамна прогнозираа дека бројките...

Наесен ковид-случаите може да пораснат, но состојбата нема да е драматична

Вирусот не е исчезнат, па затоа наесен очекувањата се дека можно е да порасне бројот на новозаразени лица со ковид-19, но сепак не се очекува тоа да биде драматично. Ова е ставот на докторите кои Мета ги праша какви се прогнозите за состојбата со пандемијата која сега е стишена. Имаме околу до максимум шеесетина случаи на ден што е...

Мајмунските сипаници многу тешко се пренесуваат за да бидат опасни, велат експертите

Пандемијата од ковид-19 нема замав во последните месеци, но затоа појавата на мајмунските сипаници предизвикаа големо внимание во јавноста. Медицинските експерти велат дека простор за паника нема заради тоа што овие сипаници многу тешко се шират за да бидат опасни, а и бројот на случаи е мал на светско ниво. Епидемиологот проф. д-р Александар Стојанов вели дека добрата страна е...

Прераното укинување на мерките може да го зголеми бројот на ковид случаи

Грција, Италија, Германија и Велика Британија се само некои од европските земји кои бележат пораст на бројот на ковид случаи. Како што оцени Светската здравствена организација (СЗО) неодамна, „бруталното“ укинување на ограничувањата е главната причина зошто неколку европски земји регистрираат нагло зголемување на случаите. Пораст на случаите има и во Кина, а Шангај е во локдаун додека не се...

Почна новото полугодие, останаа старите проблеми и дилеми

Од денеска учениците се вратија во училиштните клупи. Со почитување на протоколите кои беа на сила и во првото полугодие, започна и второто, но останаа дилемите - дали треба да се оди на училиште со физичко присуство, дали треба учениците и наставниците да носат маски, дали можеби треба да се размисли уште да се продолжи распустот со оглед на...

Стојанов: Не е оправдано барањето учениците да ги тргнат маските

Не е оправдано барањето да не се носат маски додека трае наставата, посебно не сега во период кога имаме и по над 2.000 нови ковид случаи на ден, предупредува епидемиологот д-р Александар Стојанов за Новинската агенција Мета. Ова следува по иницијативата на граѓани „Стоп за носењето маски во училиштата“, да престане задолжителното носење маски во училиштата. Д-р Стојанов вели...

Д-р Стојанов: За Водици не е проблем бројот на капачи, туку групирањето на луѓето од страна

Секој вид на собир е проблематичен во однос на ширење на Омикрон, независно дали станува збор за верски настан, концерт, дружба в кафеана и слично, па така, проблем е и ако на Водици се организира собир на верници, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов. Според него, не се проблем капачите, колку што се проблем луѓето кои ќе стојат покрај водата...

Стојанов: Проблем е да се чека ред во амбуланта, а не е проблем да се чека за на жичарница

Сојот омикрон многу брзо се шири во сите држави и тоа главно е проширен меѓу младите и тоа е добра причина да си останат на сила актуелните мерки, но и да се воведат нови, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов. Секаде во земјите во регионот и во Европа расте бројот на новозаразени од ковид, ова е петтиот бран, а Стојанов...

Стојанов: Коронавирусот мутира зашто луѓето не се вакцинираат

Светската здравствена организација (СЗО) ја следи новата варијанта на ковид, наречена B.1.1.529, а која е откриена во Јужна Африка. Овој нов мутант е повод претставниците на СЗО денеска да се состанат и да разговараат околу третманот и вакцините. Јужноафриканските научници откриле 30 мутации на спајк протеинот, делот од вирусот што се врзува за клетките во телото, што може да има...

Вистиномер: Примив вакцина против ковид, дали смеам да се вакцинирам против сезонски грип?

Дилемата којашто се јавува кај пациeнтите е дали оние кои се имунизирани против ковид-19, може да примат и вакцина против грип. Комитетот за имунизација препорачува граѓаните кои се вакцинирале со вакцина против ковид-19, две недели по примената втора доза, може да се вакцинираат против сезонски грип, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Откако удри цунамито на...

Стојанов: Неопходно е да се анализира зошто имаме од 20 до 30 починати дневно

Потребно е да направи анализа и да се види зошто е голем бројот на смртни случаи како последица на ковид-19. Година и половина се занимаваме со пандемија, но сепак бројот на починати граѓани е голем, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за јавно здравје. Според евиденцијата на Министерството за здравство, бројот на смртни случаи во...

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

Вакцината штити од ковид и со неа е многу полесно да се функционира. Минатото лето немавме вакцина, а сега кога ја имаме, нема голем интерес за неа. Она што е многу важно е граѓаните да се вакцинираат, па и децата постари од 12 години, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за јавно здравје и поранешен...

Стојанов: Пандемијата ќе трае уште долго, залудни се сите рестрикции бидејќи самите не внимаваме

Изминатава година ништо не научивме ако го погледнеме бројот на ковид-случаи и на рестриктивните мерки кои повторно ќе бидат на сила. Ситуацијава покажува дека залудни се сите мерки бидејќи не сфаќаме дека не треба во гужви да влегуваме, во трговски центри, во автобуси, во станови и во куќи, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за...

Епидемијата се стабилизира, но не треба да се опуштаме бидејќи сè ќе биде бадијала, велат епидемиолозите

Според неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец, бележиме стабилизација на епидемијата во земјата. Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, освен бнројката на оздравени случаи која бележи зголемување, информираат во Министерството за здравство. Сепак, епидемиолозите предупредуваат дека ова не значи дека пандемијата е завршена. „Во извештајот на Институтот...

Пониските бројки на заболени и починати од ковид-19 не се никаков сигнал за опуштање [инфографик]

Иако бројките на новозаразени на дневна основа од вирусот SARS-CoV-2 и на починати како резултат на болеста ковид-19 опаѓаат, сепак пандемијата е далеку од завршена и граѓаните треба да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита, велат епидемиолозите. Споредено со останатите земји од Балканот, Северна Македонија бележи стагнација на развојот на болеста. Така на пример процентот на починати од...

МЗ: Има доволен број на кревети во болниците, состојбата се менува од час во час

Во овој момент не сме дојдени дотаму да мора комплетно да ги затвориме угостителските објекти, продавниците, трговските центри, но како што се одвиваат работите, и нам истото не ни бега, вели за Мета д-р Александар Стојанов од Центарот за јавно здравје коментирајќи ги најавите за карантин во некои од соседните земји. Ваквите коментари доаѓаат откако бројката на новозаразени и...

Стојанов: Има место за уште 1.000 хоспитализации, ако се исполнат, следен чекор е карантин

Рестораните, кафулињата, кафеаните да работат до 21 часот наместо до 23 како досега, предлага Комисијата за заштита од заразни болести. Предлогот е одобрен од владиниот кризен штаб, а дека се планира ова, за Мета потврди и д-р Александар Стојанов, директорот на Центарот за јавно здравје. Тој вели дека во државата има отприлика место за уште 1.000 хоспитализации, па ако се...

Пламна ковид-19 на Балканот, државите од регионот повторно воведуваат рестрикции [инфографик]

Европа е повторно жариште на нов бран на заразени со ковид-19, болеста што ја предизвикува новиот корона-вирус. Балканскиот полуостров е особено зафатен со новиот наплив на заразени. Кривите на графиконите на сите земји во регионот се движат во нагорна линија, нешто што здравствените експерти и епидемиолози го најавуваа уште пред неколку месеци. Ниските температури, а со тоа и почестите...

Стојанов: Нема дисциплина, можно е да се намали работното време на кафичите

Минатата недела, но и оваа, бројките покажуваат дека ковид-19 се шири, а тоа е причина да се вратат благи рестриктивни мерки, вели епидемиологот д-р Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје-Скопје. Според евиденцијата, бројот на смртни случаи е загрижувачки висок, а не опаѓа ниту бројот на новозаразени пациенти, што зборува дека ширењето на вирусот не стивнува. - Ситуацијата е...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...