fbpx
Таг: албум

таг: албум

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“, а веднаш по нив, Дино Имери, еден од најдобрите надоаѓачки композитори и пијанисти на современа класична музика кај нас, кој ќе настапи соло на пијано, информираат организаторите на фестивалот „„Такси Конзилиум“ е квартет на...

Бебето кое се најде на насловната страница на албум на Нирвана го тужи бендот за сексуална експлоатација

Спенсер Елден, кој во 1991 година додека бил бебе се појави гол на насловната страница на еден од албумите на Нирвана – „Nevermind“, сега го тужи бендот, тврдејќи дека бил сексуално искористуван како дете, пишува „Гардијан“. Елден тужбата ја поднел во окружниот суд во Калифорнија, САД, и тоа против неколку страни, меѓу кои и тројцата преживеани членови на бендот, вдовицата...

„Фолтин“ денеска го промовираа новиот албум „Симултан бакнеж“ (видео)

Групата „Фолтин“ денеска во МКЦ го промовираше новиот албум „Симултан бакнеж“, како и видео запис за една од песните на изданието. На албумот којшто е објавен под етикетата на „ОХО продукција“ се наоѓаат четири песни, кои беа снимени во Студио Алшар во декември минатата година. Албумот го продуцираше Пеце Талески, додека обвивката на албумот е изработена од режисерот Ѓорче Ставрески....

Принс неочекувано објави нов албум

Американскиот ексцентричен музичар Принс издаде нов албум на интернет без претходно да го најави тоа. Албумот ,,HITnRUN phase two“ беше издаден претходниот викенд на стриминг-сервисот „Тајдал“, на познатиот музичар Џеј Зи. Ова е четврти албум на Принс во рок од нешто повеќе од една година. Овој 57-годишен уметник во текот на својата музичка кариера има продадено повеќе од 150 милиони...

Папата издаде поп-рок албум

Додека папата Франциск ја завршува посетата на САД, се подготвува објавување на поп-рок албумот со наслов „Wake up“. Ова е нов начин со кој папата сака да ги шири идеите за надеж, вера и за заедништво. Објавувањето на албумот го одобри Ватикан. Станува збор за музичка подлога, од рок до Грегоријанските корали, низ кои следат говорите на папата и пеење на...

Групата „Ај кју“ со нов албум и со концетрна турнеја

Групата „Ај кју“ го промовираше својот втор албум „Само сакав“ во издание на „Горила продукција“. На албумот се најдоа 11 композиции, меѓу кои и нивните познати песни „Боби баш ми е гајле“, „Колку пати“, „Иста патека“, „Не заборавај“. На промоцијата во „Пивница“, групата ја најави својата концертна турнеја, која почнува со настапи во дискотеки и во клубови во јули.

„Фолтин“ со нов албум, „Пијан славеј“

Групата „Фолтин“ промовира нов албум, „Пијан славеј“, кој е во издание на Центар за култура-Битола. За новиот албум, членовите на групата велат дека е со жанровска разноликост, но е задржан нивниот музички печат и препознатлив стил. „Ела си в кревет“, „Пијан славеј“, „Облаче“, „Слободната љубов“ се само дел од нумерите на овој албум, чија концертна промоција дополнително ќе биде најавена. Досега...

Шарл Азнавур издава албум на 90 години

Францускиот шансониер, 90-годишниот Шарл Азнавур, на 4 мај ќе го издаде новиот, 46. по ред албум, јавија француските медиуми. Азнавур на новинарите им рекол дека тајната на неговата виталност се пишувањето и пеењето. - Ако престанам да пишувам и да пеам, умирам, барем умирам од здодевност – рече шансониерот, чиј нов албум „Енкор“ ќе го претстави на концерти во Париз од 15...

2014 година низ фотографиите на Обама

Пит Соуза, официјалниот фотограф на претседателот на САД, Барак Обама, ја објави традиционалната галерија на фотографии на која се покажува живтот на Обама претходната година. - Повеќе од моментите што се фотографирани може најдобро да се објаснат како моменти „зад сцената“, односно тоа се фотографии сликани далеку од центарот на вниманието од јавните настани. Некои од фотографиите се историски, но други...

Зафир Хаџиманов ќе издаде албум со неговите најголеми хитови

Хаџиманов прославува јубилеј 70 години живот и 55 години работа
Познатиот автор и музичар Зафир Хаџиманов ќе го објави неговото најново цеде, насловено „Како Вардар – Најдоброто од Зафир Хаџиманов“, по повод прославата на својот јубилеј, 70 години живот и 55 години работа. На овој албум ќе се најдат 19 песни, неговите најголеми хитови како „Љуби ме и главата горе“, „Како Вардар“, „Зајди, зајди“, „Од љубов не се бега“ и многу...

Спасовски: Криминалитетот намален за 8,31 отсто

Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот профил на Фејсбук. „Во периодот јануари – јуни 2022 година, на територијата на Македонија...