fbpx
Таг: Албанец

таг: Албанец

Вистиномер: „Голманот“ Бујар Османи покажа дека концептот на ДУИ е застарен трик за гласови

Внимателна анализа на изјавите што може да се оценат како спинови во исказите на Бујар Османи, кој ја претставуваше програмата на ДУИ на Канал 5 во интервју, покажува дека ДУИ се залага наместо за унитарна граѓанска, за неефикасна унитарна бинационална држава, со примеси и на федерализам и со можност ДУИ да биде постојано во владата и во другите институции....

Албански државјанин тешко повреден во Порој

Триесет и едногодишниот Д.Ц., албански државјанин, вчера во тетовското село Порој бил тешко повреден од страна на Е.М., исто така државјанин на Република Албанија, соопшти МВР. Случајот во СВР Тетово вчера во 9.30 часот го пријавиле од тетовскиот медицински центар, каде бил донесен Д.Ц., кој, наведуваат, додека бил во контактибилна состојба, кажал дека бил удрен од страна на Е.М. од...

Италија: Уапсен Албанец осомничен за тероризам

Италијанската полиција вчера уапсила четири лица осомничени дека се поврзани со терористички групи, јавуваат денеска албанските медиуми, наведувајќи дека еден од уапсените е државјанин на Албанија. Дваесетгодишниот Албанец, кој требало да замине за Малта, бил ставен на листата на лица со висок степен на опасност за извршување терористички акти. Според извештаите на медиумите, покрај Албанецот, полицијата уапсила еден Сириец и двајца...

Уште еден Албанец од Македонија загинал на боиштата во Сирија

Уште еден Албанец од Македонија е убиен на боиштата во Сирија, пишува „Утрински весник“ на својата интернет-страница, повикувајќи се на медиуми на албански јазик. Станува збор за Садик Џемаили (25) од гостиварското село Здуње. Тој последен пат ја минал границата на Македонија во септември минатата година, кога се претпоставува дека заминал и им се приклучил на милитантите на Исламска држава. Садик...

Албанец загина во Сирија

Албанец од редовите на ИСИС загина во Сирија, јавуваат балканските медиуми. Станува збор за албанскиот државјанин Шкелзен Думани од Пешкопеја, кој повеќе од една година се борел во Сирија на страна на екстремистите. Информациите за неговиот идентитет и за загинувањето ги потврдија и неговите роднини. Како што јавува албанскиот весник „Газета тема“, 39-годишниот Шкелзен Думани го финансирал и организирал заминувањето на...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...