fbpx
Таг: Ал Каеда

таг: Ал Каеда

Трамп: Америка нема да дозволи да биде застрашена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, рече дека Америка никогаш нема да го заборави нападот на 11 септември 2001 година и додаде дека нема да дозволи да биде застрашена. - Ужасот и страдањата од тој тежок ден ни се врежани во сеќавањата засекогаш – изјави американскиот претседател на церемонијата во Пентагон, каде што се урна еден од четирите авиони што ги киднапираа членови...

Одбележана годишнината од нападите во Њујорк и во Вашингтон

САД ја одбележаа 16-годишнината од терористичкиот напад на Ал каеда во Њујорк и во Вашингтон, во кој на 11 септември 2001 година загинаа околу 3.000 лица. Во Њујорк, на местото на кое беа кулите близначки, односно Светскиот трговски центар, роднините на загинатите носеа нивни фотографии и ги чита нивните имиња. Церемонијата, на која учествуваа околу 1.000 лица, почна со едноминутно молчење...

Најмалку 18 убиени во напад на ресторан во Буркина Фасо

Најмалку 18 луѓе се убиени, а осум ранети во терористички напад во ресторан во Буркина Фасо, кога вооружени лица синоќа отвориле оган кон гостите кои седеле пред објектот, во главниот град на земјата, Уагадугу, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на владини извори. „Ова е терористички напад“, изјавил министерот за комуникации на Буркина Фасо, Реми Данџини на прес-конференција, додавајќи дека бројот на...

Ал каеда ги повикува борците да се подготват за „долг џихад“

Еден од лидерите на Ал каеда ги повика своите приврзаници и сите екстремисти во Сирија да се обединат и да се подготват за „продолжена света војна“, објави денеска новинската агенција на Ал каеда, „Ас шахаб“. Ајман ал Завахири во аудиопорака до исламистичките екстремисти им порача да останат цврсто и да ја сменат тактиката во герилско војување. Тој изјави дека „меѓународната сатанска...

Советот за безбедност ја продолжи мисијата на ОН во Авганистан

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа едногласно ја донесе резолуцијата со која се продолжува мисијата на ОН во Авганистан (УНАМА) до март 2018 година. Во неа, како што пренесуваат светските медиуми, се изразува сериозна загриженост поради присуството и потенцијалното зајакнување на разгранокот на Исламска држава, што претставува сериозна закана за безбедноста на Авганистан и на земјите во регионот. Советот за...

САД го ставија на „црната листа“ синот на Бин Ладен, Хамза бин Ладен

Властите на САД денеска соопштија дека на својата „црна листа“ на „меѓународни терористи“ го ставиле синот на убиениот водач на Ал каеда, Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен. Одлуката на американските власти автоматски повлекува финансиски и правни рестрикции против синот на Бин Ладен. Стејт департаментот, како што јавуваат светските агенции, навел дека одлуката е донесена бидејќи Ал каеда во август...

Водач на Ал каеда убиен во напад со дрон во Либија

Абу Талха ел Хасанави, висок член на разгранок на Ал каеда на северот на Африка, е убиен откако беспилотно летало вчера ја погодило неговата куќа во градот Сабха. Либиската новинска агенција ЛАНА јавува дека еден од лидерите на Ал каеда е убиен во напад со дрон на југот на Либија. Ел Хасанави претходно побегнал од крајбрежниот град Сирт, каде либиската војска се...

„Си-би-ес“: ФБИ предупредува за можни напади на Ал каеда во пресрет на изборите во САД

Американските разузнавачки претставници ги предупредиле локалните власти во Њујорк, Тексас и во Вирџинија за можни напади на Ал каеда в понеделник, во пресрет на претседателските избори во САД, јавува „Си-би-ес њуз“, повикувајќи се на неименувани извори. Телевизијата наведува дека не се спомнати конкретни локации, но американските разузнавачки претставници ги известиле антитерористичките групи за евентуалните закани. - ФБИ соработува со нашите федерални,...

15-годишнина од терористичките напади на кулите близначки во Њујорк

Денеска се одбележува 15-годишнината од терористичките напади на Њујорк и на Вашингтон, кои се случија на 11 септември 2001 година, а во кои животот го загубија речиси 3.000 лица. Во Соединетите Американски Држави (САД) годишнината од нападите традиционално се одбележува во Националниот мерморијалн центар, кој се наоѓа на местото на некогашниот Светски трговски центар, каде беа урнати двете „кули близначки“. Оддавањето почит...

Командант на милитантна група убиен во воздушен напад кај Алепо

Воен командант на сириската милитантна група, претходно позната како Ал нусра фронт, е убиен во воздушен напад во близина на Алепо, јавува „Би-би-си“. Милитантната група, сега позната како Џабхат фатех ал-шам на својот твитер-прифил соопштила дека командантот Абу Омар Саракеб загинал во воздушен напад во провинцијата Алепо. Засега нема информации која земја ги извршила воздушните напади. Фронтот Ал нусра го смени своето име кон...

Ал каеда им се закани на САД со одмазда

САД ќе се соочат со „најтешки последици“ ако го егзекутираат Џохар Царнаев, напаѓачот на Бостонскиот маратон, или друг затвореник муслиман, соопшти лидерот на Ал каеда, Ајман ал Завахири. Напаѓачот на Бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, минатата година на 24 јуни беше осуден е на смрт. Царнаев, при бомбашкиот напад во 2013 година, усмрти три, а повреди повеќе од 260 лица.

Во Јемен убиени повеќе од 800 припадници на Ал каеда

Повеќе од 800 осомничени припадници на Ал каеда се убиени во офанзивата на јеменската војска против џихадистите на југот на земјата, соопшти денеска арапската коалиција, предводена од Саудиска Арабија. „Операцијата е окончана откако се убиени повеќе од 800 припадници на Ал каеда, меѓу кои и лидерите на организацијата“, се наведува во соопштението на коалицијата. Јеменските војници почнале операција од југот да...

Убиен лидер на Ал каеда во Јемен

Во воздушни напади на југот на Јемен, кои, како што се верува, ги извршило американско беспилотно летало, убиен е лидер на разгранокот на Ал каеда во таа земја. Убиен е Џалал Белаиди, познат како Абу Хамза, командант на Ал каеда на Арапскиот Полуостров, заедно со двајца чувари, објавија членови на неговото семејство. Нападот се случил во областа Макареш, во јеменската провинција Абијан.  

Ал каеда зазеде град во Јемен

Припадниците на Ал каеда без отпор зазеле град на југоистокот на Јемен, каде во тек се судири со властите и со шиитските бунтовници, соопштија јеменските сили за безбедност. Ал каеда го зазела градот Азан, кој се наоѓа на патот меѓу два големи града на југоистокот на Јемен, јавуваат светските агенции, додавајќи дека во градот се виори знаме на терористичката организација. Во...

Заврши заложничката драма во Буркина Фасо, џихадистите убиени

Најмалку 20 лица загинаа, а многумина беа земени како заложници во нападот што го изврши Ал каеда на хотел во главниот град на Буркина Фасо. Синоќа најмалку тројца вооружени мажи го нападнаа хотелот „Сплендид“ и држеа заложници во текот на ноќта. Пред тоа два автомобили-бомба експлодираа пред хотелот. Безбедносните сили утринава извршиле контранапад и ги ослободиле заложниците. Ослободени се 126 заложници, а тројца...

Ал каеда ѝ се закани на Саудиска Арабија

Терористичката организација Ал каеда ја предупреди Саудиска Арабија дека ќе сноси последици поради погубување десетина нејзини членови, тврдејќи дека Ријад го направил тоа како новогодишен подарок за западните сојузници. Егзекуцијата на шиитскиот верски лидер Нимр ал Нимр, извршена на 2 јануари во рамки на масовно погубување, предизвика тензии меѓу Саудиска Арабија и Иран. Покрај свештеникот, беа погубени и лица обвинети...

Ал каеда ѝ се закани на Саудиска Арабија

Јеменскиот разгранок на Ал каеда ѝ се закани на Саудиска Арабија поради најавеното масовно погубување затвореници, вклучувајќи и членови на Ал каеда. Во заканата се наведува дека им се познати намерите на саудиските власти да ги погубат нивните членови во саудиските затвори и најавија напади во знак на одмазда. „Наша крв ќе биде пролеана за крвта на нашите заробеници, за нивната...

Ал Каеда со обид за убиство на амбасадорот на САД во Јемен

Ал Каеда соопшти дека се обидела да го убие американскиот амбасадор во Јемен, но дека „двете поставени експлозивни направи биле откриени неколку минути пред активирањето“. Во соопштнието објавено на исламистичката веб-страница „Ансар ал Шарија њуз“, Ал Каеда тврди дека двете бомби биле поставени пред домот на претседателот на Јемен, Абд Рабу Мансур Хади, и требало да бидат активирани во четвртокот, кога американскиот...

Маринецот кој го уби Бин Ладен ќе го открие својот идентитет

Припадникот на специјалната единица на војската на САД, „Морнарички фоки“, кој го уби водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, одлучил да го открие својот идентитет, револтиран поради губењето на здравственото осигурување и пензијата бидејќи предвреме ја напуштил воената служба, пренесуваат светските медиуми. Се очекува тој да има големо интервју за телевизијата „Фокс њуз“, овој месец. Британскиот дневен весник „Дејли мејл“...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...