fbpx
Таг: акциска контрола

таг: акциска контрола

Акциска контрола во угостителски објекти во Струмица

Триесет и шест малолетници биле затекнати после полноќ во еден струмички локал противно на законот, а во друг угостителски објект им бил точен алкохол, констатирале полициски службеници. Како што соопштува Министерството за внатрешни работи, трудовите инспектори утврдиле дека вработени во едниот објект немаат потребна документација. „Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност, одделот за криминалистичка полиција, оддел за специјални полициски...

Полицијата вчера открила 43 технички неисправни возила за јавен превоз низ земјава

Министерството за внатрешни работи (МВР) во вчерашната акциска контрола за техничката исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници открила 43 прекршоци низ целата земја. Притоа, најмногу прекршоци се откриени на територијата на СВР Тетово, каде законски биле санкционирани 24 технички неисправни возила, и тоа 7 во Тетово и 17 во Гостивар. Од нив, 17 возила веднаш биле...

Полицијата вчера исклучила од сообраќај 15 возила за јавен превоз во Скопје (фото+видео)

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (05.10.) во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје санкционираше прекршоци за техничка неисправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници. „Санкционирани се 15 возила, од кои 12 поради неисправен уред за сопирање, две возила поради неисправен уред за управување, а едно...

Повеќедневни засилени акциски контроли се спроведуваат во Штип

Само во еден ден сообраќајната полиција изрече 114 санкции за возачите, во рамките на акциската контрола. Најчести прекршувања на законот се возење без возачка дозвола, нерегистрирани возила, а изречени се и 12 сакции за неносење маска во возилото. -Во засилената акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на Штип, спроведена на 23.09.2020 година, изречени се вкупно 114 санкции, меѓу кои, 21 за...

Расте бројот на автобуски несреќи во кои има повредени и загинати лица во земјава (инфографик)

Во изминативе две и пол децении, бројот на сообраќајни несреќи со повредени и загинати лица во кои учествувале автобуси е во континуиран раст. Податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат алармантни податоци за последниве шест-седум години, при што бројот на полесно и потешко повредени патници и возачи на автобус е за неколку пати зголемен во однос на 90-тите...

МВР за само пет часа пронајде 52 прекршоци кај возилата што вршат јавен превоз на патници

И по катастрофалната автобуска несреќа кај селото Ласкарци што се случи во февруари минатата година, дел од превозниците во земјава продолжуваат да вршат јавен превоз на патници со технички неисправни автобуси и такси возила. Полицијата само во текот на вчерашниот ден, во периодот на петчасовна контрола во различни делови од земјава, открила 52 различни прекршоци кај возилата што вршеле...

Приведени странски државјанки кои работеле како танчерки во тетовски локали

Полициски екипи на СВР Тетово и на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија, вчера извршиле контрола во угостителските објекти „Ориентал Ас“ и „Баци“ во селата Жеровјане и Боговиње, Тетовско Во акцијата, како што соопшти МВР, биле приведени седум странски државјанки, од кои три од Србија и по две од Косово и од Албанија, поради злоупотреба на туристичкиот...

Објавен конкурсот за фотографии „Со љубов од Битола“

Центарот за европски развој и интеграција од Битола во партнерство со НУ Центар за култура Битола, со поддршка од Министерството за култура го објави конкурсот за фотографии за десеттото...