fbpx
Таг: активности

таг: активности

ДС: Владата да изгради јасен став за мигрантската криза

Сите активности што ги презема Република Македонија во врска со мигрантската криза треба да бидат усогласени, пред сè со соседните држави, Грција и Србија, како и со Европската унија, велат од партијата на пратеникот Павле Трајанов, Демократски сојуз. Во спротивно, велат од партијата, земјава би се довела во безизлезна состојба, со тешки последици по нејзината безбедност и стабилност. „Прифатот на мигрантите...

Народна банка одбележува седумдецениско работење

Со низа активности, Народна банка ќе одбележи 70 години од постоењето. Одбележувањето на јубилејот ќе се одвива во текот на целата година, под мотото „Запознајте ја централната банка“. - На овој начин Народната банка има цел да ја доближи банката до пошироката јавност и да ја унапреди информираноста на граѓаните за доменот на дејствување на институцијата, нејзината улога и значењето што...

Олимписките комитети на земјите од регионот разговарале за можните соработки

На тркалезна маса во Тирана, на иницијатива на Албанскиот олимписки комитет, претставници на олимписки комитети на Косово, Црна Гора, Македонија и на Албанија, разговарале за исполнувањето на филозофијата на олимпизмот, врз основа на вредностите на пријателство и на соработка во рамките на ориентации и задачи на „Олимпик агендата 2020“. На средбата било разговарано за можностите за соработка во разни области,...

Шапуриќ: Повеќе активности од Град Скопје за справување со загадувањето на воздухот

На последната седница на Советот на Град Скопје, советникот од Либерално-демократската партија, Зоран Шапуриќ, побарал од градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да се обрати до Владата за доделување субвенции – дотации, за преземање мерки и активности од страна на Градот за поголема заштита на животна средина, а особено за справување со сè поголемото загадување на воздухот. „Според Европската агенција за...

Започна одбележувањето на Денот на АРМ

Денеска началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески ќе се обрати на свеченото постројување на вработените пред зградата на Министерстворо за одбрана, по повод одбележување на Денот на АРМ – 18 август. Како дел од активностите за одбележување на денот на АРМ, на припадници на Министерството за одбрана и на генералштабот и на АРМ ќе им бидат доделени плакати...

СДСМ и НВО: Никола Груевски го прекрши договорот од 2 јуни

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и од носителот на столбот Партнерства за демократска Македонија, Стево Пендаровски, попладнево се сретнаа со претставници  на невладините организации, граѓанските организации и на граѓанскиот сектор во коалицијата Граѓаните за Македонија. Како што пишува во соопштението на СДСМ, невладините организации ѝ дале целосна поддршка на опозицијата. „Едногласно е констатирано дека договорот...

Тим на ММФ во посета на Македонија

Од утре до 8 јули, тим на Меѓународниот монетарен фонд, предводен од Џесмин Рахман, ќе претстојува во Скопје. Посетата е за спроведување на Годишниот преглед на економијата во Македонија. Како што соопштуваат од ММФ, на крајот ќе се соопштат прелиминарни оцени, а ќе се подготви извештај за кој ќе се дискутира на состанок на извршниот одбор на ММФ. Посетата е дел од редовните...

Богата програма во чест на свети Климент Охридски

Со презентација на изработки од учениците на ОУ „Св. Климент Охридски“, попладнево во 18 часот почнуваат свеченостите по повод 8 декември - Денот на заштитникот на Охрид, Свети Климент Охридски. Утре, во 19 часот, во Центар за култура „Григор Прличев“, ќе биде отворена изложба на ликовни творби на учениците од гимназијата „Св. Климент Охридски“, а ќе се одржи и промоција...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...