fbpx
Таг: Активижн Близард

таг: Активижн Близард

ЕУ со зелено светло за преземањето на „Активижн“ од „Мајкрософт“

Регулаторите на ЕУ го одобрија обидот на „Мајкрософт“ за 69 милијарди долари да ја купи американската компанија „Активижн близард“, која е една од најголемите компании за видео-игри, пишува Би-Би-Си.  Од Европската комисија (ЕК) потврдија дека „Мајкрософт“ соодветно одговорил на нивната загриженост во однос на прашањето за конкурентност. Имено, станува збор за најголем договор што е склучен во историјата на видеоигрите. Ваквата...

Велика Британија го блокираше преземањето на Активижн Близард од страна на Мајкрософт

Управата за конкуренција и пазари на Велика Британија го блокираше договорот вреден 68,7 милијарди долари со кој Мајкрософт требаше да ја купи американската компанија за видеоигри Активижн Близард. Британскиот регулатор рече дека е загрижен оти договорот ќе понуди намалени иновации и помал избор за гејмерите во брзорастечкиот гејминг бизнис, јави Би-би-си. И Мајкрософт и Активижн рекоа дека ќе се жалат на...

„Мајкрософт“ го брани договорот со „Активижн“, Плејстејшн се противи

Компанијата „Мајкрософт“ го бранеше својот предлог за купување на „Активижн Близард“ – производителот на видео-игрите „Call of Duty“ и „Candy Crush“, на сослушувањето пред регулаторите на Европската Унија (ЕУ). „Мајкрософт“ истакна дека договорот вреден 68,7 милијарди американски долари ќе им донесе поголем избор на повеќе гејмери, пренесува Би-би-си. Конкурентот „Сони“, кој е сопственик на Плејстејшн – главниот ривал на Ексбокс...

Британскиот регулатор се противи на купувањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Управата за конкуренција и пазари на Обединетото Кралство соопшти дека е против планираното купување на компанијата за развивање игри „Активижн Близард“ од страна на технолошкиот гигант „Мајкрософт“, јавува Би-би-си. Управата смета дека ваквиот договор ќе резултира со повисоки цени, помал избор и помалку иновации и ќе направи штета во индустријата за видеоигри. „Мајкрософт“, како производител на конзолата „Ексбокс“, сака преку...

Обиди за блокирање на преземањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Федералната трговска комисија (ФТК) на САД поднесе тужба во обид да го блокира преземањето на „Мајкрософт“ на компанијата за игри „Активижн Близард“ (Activision Blizzard) преку договор вреден 69 милијарди американски долари, пишува „Блумберг“. Според медиумот, американскиот регулатор поднел жалба побрзо од очекуваното бидејќи сакал да ги спречи европските колеги кои се подготвуваат да преговараат за потенцијален компромис со „Мајкрософт“. Преземањето на...

„Мајкрософт“ најави купување на компанијата што ги создаде „Call of Duty“ и „Candy Crush“

„Мајкрософт“ (Microsoft) соопшти дека планира да ја купи големата компанија за видео-игри „Активижн Близард“ (Activision Blizzard) со договор вреден речиси 70 милијарди долари. Доколку плановите се остварат, оваа аквизиција што треба да биде финализирана догодина ќе биде најголемата во историјата на компанијата, а ќе претставува и најголемиот договор во индустријата на видео-игрите воопшто, пишува „Би-би-си“. Тоа би значело дека „Мајкрософт“ ќе...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...