fbpx
Таг: активизам

таг: активизам

Младите од Западен Балкан во Тирана дискутираа за младинските перспективи на регионот

Во изминатите два дена, 120 млади од Западен Балкан присуствуваа на конференцијата организирана како дел од Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 (ReLOaD2). Станува збор за регионална иницијатива која се спроведува во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија, а која работи на зајакнување на партнерствата помеѓу локалните власти и граѓанското општество,...

Млади активисти преку Фејсбук изградија куќа на семејство во социјален ризик

Две и пол години по првата објава со повик за потребни материјали објавена на социјалната мрежа Фејсбук, семејство под социјален ризик од скопската Општина Чучер Сандево доби нова куќа и, со тоа, нови услови за живот. Станува збор за дом каде, според активистите вклучени во акцијата, недостасувале егзистенцијални услови за живот, недостаток на елементи од бела техника, наместен под и...

Утре и задутре ќе се одржи конференцијата „Време за ресетирање“ во Јавна соба

Центарот за современи уметности - Скопје и Фондацијата Отворено Општество - Македонија утре и задутре во Јавна соба, Скопје ја организираат конференцијата „Време за ресетирање - Предефинирање на моќта на заедниците преку креативен активизам и ангажирана уметност“. „Многу демократски влади на Западниот Балкан - па и надвор од него - бележат неповолни тенденции и се предмет на назадување поради тоа...

[ВИДЕО] Социјален експеримент за насилство врз бездомни мачки

Здружението за згрижување на бездомни мачки, Енџелкетс санктуари“ направи социјален експеримент за тоа како луѓето реагираат на насилство врз мачките. На експериментот снимен на видео и споделен на социјалните мрежи е претставена најлонска кеса во која е ставен мал звучник од кој се слуша како вреска мачка и „неодговорни луѓе“ што ја малтретираат. Погледнете како реагираат луѓето кога во нивна близина...

Општините мора да ги прашаат и да ги слушаат младите кога креираат еколошки политики

Младите да ги креираат политиките за заштита на животната средина на локално ниво, да поведуваат иницијативи и да се вмрежуваат и едуцираат, а нивниот глас да биде слушнат и ценет од страна на општинските власти и совети. Ова е целта на проектот „Младински активизам за позелени општини” кој ќе го имплементираат Македонското здружение на млади правници, здружението за одржлив...

[ФОТО] Не помина ни месец, една од кутиите за отпушоци во Тетово украдена, другите преполнети со отпад

Не помина ниту еден месец откако активистичката асоцијација „Мултикултура“ од Тетово на неколку места во градот ги постави „гласачките кутии“ за собирање на отпушоците од цигари, а веќе една од нив недостасува, додека останатите се  преполни со секакви отпадоци, освен со отпушоци од цигари. Мета.мк на терен забележа дека една од кутиите веќе ја нема на поставената локација. Инаку, активистите...

„Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“: Вo среда 89-та велосипедска Критична маса

Велосипедистите од иницијативата „НаТочак“ во среда ќе ја возат 89-та Критична маса по улиците низ Скопје во знак на протест против пасивниот однос на локалната власт за преземање мерки за унапредување на очајната безбедност на улиците во главниот град. Возењето ќе започне во 17:30 часот од плоштад Македонија. Од оваа иницијатива велат дека „Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“...

[ВИДЕО] Младиот активист Јане Велковски со „TED“ говор за моќта на асистивните технологии кај лицата со инвалидитет

Четиринаесет годишниот активист за пристапност, Јане Велковски кому му е дијагностицирана Спинална мускулна атрофија (СМА) во видео за американската медиумска компанија „TED“ говори за независната слобода што му е овозможена преку неговата асистивна инвалидска количка. Јане е ученик во државно училиште, а фудбалот претставува негова особена пасија. Од организацијата на УЕФА (Обединета европска фудбалска асоцијација) Јане добил покана да учествува...

Денес во Скопје организирана уметничката акција „Допри ме“ посветена на Ембла

Денес, во утринските часови во центарот на Скопје беше спроведена уметничката акција „Допри ме“ посветена на малечката Ембла Адеми. Поттикнати од последователните настани поврзани со ученичката во четврто одделение во ОУ „Башкими“ во Гостивар која не го започна второто полугодие со учениците од својата паралелека поради негодувањето и протестите на другите родителите за „агресивноста“ на 11 годишното девојче со Даунов...

Се одржа јубилејното 10-то издание на Конференција за социјален активизам ENGAGE 2021

Голем број домашни и странски активисти, поединци и иницијативи кои се залагаат за општествени промени во саботата беа дел од десеттото, јубилејно издание на Конференцијата за социјален активизам ENGAGE, кое годинава го имаше своето прво хибридно издание каде што домашните говорници говореа во живо од Музејот на современа уметност (МСУ), додека пак странските говорници се вклучуваа преку платформата за...

„Мисли малце“: Млада активистка од Тетово преку постери испраќа пораки за подигнување на свеста

„Вистинските мажи плачат“, „Луѓето се поважни од профитот“, „Менструалниот циклус е природен феномен и нема потреба да се крие“, се само дел од пораките што граѓаните на Тетово ги читаат на секој агол од градот во текот на последните денови и тоа на албански, македонски и ромски јазик. Елена Савеска, 19 годишна активистка, преку овие пораки се обидува да...

Државата со цел да гради мали хидроцентрали, легално ја „узурпира“ приватната сопственост

Со помош на државата, некои инвеститори и бизнисмени легално „узурпираат“ приватни имоти на жители, за изградба на мали хидроцентрали. Тие нудат пари за земјиштето, игнорирајќи ја желбата на сопствениците да не го продаваат истото, пишува „Порталб.мк“ кој ексклузивно обезбеди докази за тоа. Оштетените жители и еко-активисти, кои сакаат да ја заштитат Шар Планина, го формираа „Зелениот фронт против малите хидроцентрали“...

Донесен Законот за младинско учество и политики за поголема вклученост на младите во носењето одлуки

Со консензус од партиите на власт и опозицијата, во Собранието се изгласа Законот за младинско учество и младински политики кој треба да донесе поголема вклученост на младите во носењето одлуки преку Национално собрание на млади, локални младински совети и собранија и повеќе сервиси за младите. Целта на законот е да обезбеди креирање и спроведување на политика на млади на сите...

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“. Кампањата цели кон подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените, информираат од ОБСЕ. „Темата „Крај за молкот“ ја потенцира една од главните пречки во борбата против...

Еко-активистите имаат големо влијание врз институциите за заштита на околината

Активностите и дебатите за еколошките теми имаат големо влијание врз надлежните институциите во преземањето соодветни чекори за заштита на животната средина, беше истакнато на денешната панел-дискусија „Жените во заштита на животната средина“, организирана во чест на Денот на Европа. Универзитетската професорка Беса Арифи смета дека досегашните акции на невладините организации дале плод и дел од институциите презеле превентивни мерки во областа на екологијата. -...

Граѓанскиот „активизам“ на Скопјани, во филмот „Не почнувајте ја револуцијата без мене“

„Не почнувајте ја револуцијата без мене“ е новиот документарен филм на хрватската „Бланк продукција“, што се снима во Дубровник, Истанбул и во Скопје. Како што објаснува Дарио Јуричан, потпреседател на продукцијата, во филмот ќе бидат опфатени одржаните протести во Дубровник каде што граѓаните се побуниле за референдумот со кој требало да се одлучи дали ќе се гради апартмански комплекс над градот,...

Повторно поевтинува дизел горивото, овој пат за два денара по литар

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од вечерва на полноќ се намалува за два денара по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Новата цена на...