fbpx
Таг: акцелератор

таг: акцелератор

Инсталиран новиот акцелератор на Клиниката за онкологија

Линеарен аксцелератор за потребите на онколошките пациенти деновиве беше инсталиран на Клиниката за онкологија. Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денеска кажа дека со ова е исполнето уште едно ветување, иако акцелераторот е набавен уште пред седум години. „Производителот и одговорните физичари во установата, потпишаа сертификат - документ со кој се потврдува дека медицинскиот апарат е инсталиран во целосна согласност...

Се инсталира нов акцелератор на Клиниката за онкологија

Започна инсталацијата на новиот акцелератор на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Министерството за здравство информира дека првите две фази на демонтажа на дваесет години стариот акцелератор е завршена и направена е адаптација и реновирање на бункерот. Ќе следува физичка инсталација на новиот систем, по која ќе следат мерења, калибрации и моделирања на системот до конечно пуштање во употреба. Се...

Програмата „Aspire Balkans“ ги уведува заинтересираните жени во претприемништвото

Како почеток на пре-акселераторската програмата „Aspire Balkans“ која има за цел да ги охрабри девојките и жените од земјава да станат претприемачки и својата бизнис идеја да ја претворат во старт-ап или да го унапредат својот веќе постоечки бизнис, минатата седмица се одржани првите предавања и работилници. Првиот модул на програмата го водеше инвеститорот од Израел, Михаил Мизрахи, кој потенцираше...

Претставени новите инвестиции во стартап компании на Акцелераторот УКИМ

Пред повеќе од сто гости од академската заедница, приватниот сектор и инвеститори, Акцелераторот УКИМ вчера во просториите на Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ ги претстави резултатите од работењето во изминативе четири години и ги презентираше новите три инвестиции во стартап компании. Акцелераторот УКИМ беше основан во 2018 година од страна на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“...

МладиХаб: До 8 октомври тече пријавувањето за учество во младинска акцелераторска програма

„МладиХаб - градење на вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување на младите“ го објави повикот до сите заинтересирани лица за учество во младинската акцелераторска програма, која што има за цел да го поттикне младинското претприемништво во државата и со тоа да помогне младите да станат поконкурентни на пазарот на трудот. Акцелераторската програма е наменета да им помогне на...

УНДП Северна Македонија организира настан по повод своја Акцелератор лабораторија

УНДП Северна Македонија ја започнува својата Акцелератор лабораторија и станува дел од глобалната мрежа од 92 лаборатории на УНДП. По овој повод, на 23 февруари со почеток во 14:30 часот во Хотел Хилтон, Скопје и паралелно на Зум платформата, УНДП Северна Македонија организира настан за промените на системот до забрзување на реформите, како и споделување успешни приказни од поединци...

Обвинителство нема да покрене постапка за јавните набавки во Министерство за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), односно надлежен обвинител, донело одлука да не почнува постапка зза јавните набавки во Министерство за здравство. „За да постои кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 потребно е јавната набавка да е спроведена на незаконит начин и да има склучен...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...