fbpx
Таг: Аиво Орав

таг: Аиво Орав

61,8 отсто искористеност на средствата од ИПА1

Искористеноста на средствата од Инструментот за претпристапна асистенција 1 (ИПА1), за периодот 2007-2013 година, изнесува 61,8 отсто, односно од 614,7 милиони евра. Притоа, склучени се 957 договори во вредност од 379,8 милиони евра. Остануваат уште 97 милиони евра од оваа програма, кои треба да се искористат до 2017 година, Ова денеска го соопшти вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими на прес-конференција за статусот на искористеност на...

Орав: На 19 февруари ќе процениме дали има услови за избори

На 19 февруари ќе излеземе со процена дали Македонија ќе биде подготвена за предвремени парламентарни избори на 24 април. Во оваа фаза нема проценка дали ситуацијата ќе се одвива во еден или друг правец. Сè е во рацете на партиите. Ова денеска го изјави евроамбасадорот Аиво Орав на новинарско прашање на прес-конференција за ИПА-фондовите. Запрашан дали в петок ќе дојде еврокомесарот...

Бејли и Орав, засилување на работните групи за медиумите

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, и евроамбасадорот Аиво Орав им се приклучија на преговарачите од работните групи за законот за медиуми во Клубот на пратеници. Дипломатите ќе се обидат да извршат притисок врз политичките партии за побрзо решавање на ова прашање. Пред почетокот на средбата, белгискиот олеснувач Питер Ванхауте рече дека се надева на решение, иако не е оптимист. –...

Ванхауте не е оптимист, ама се надева на напредок во преговорите за медиумите

Се надевам на решение, но не сум оптимист, изјави белгискиот олеснувач Питер Ванхуате пред почетокот на средбата на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници. - Ќе разговараме за сите предлози од политичките партии, новинарските здруженија и од организациите. Свесен сум дека има малку време, но ќе дадеме сè од себе да го...

Амбасадорите им дадоа поддршка на Катица Јанева и на СЈО

Амбасадорите на ЕУ и евроамбасадорот Аиво Орав денеска во ЕУ-инфоцентарот се сретнаа со специјалната обвинителка Катица Јанева, на која, токму на нејзиниот роденден, ѝ изразиле поддршка за нејзината работа. „Сите амбасадори од Европската унија во Скопје изразуваат силна поддршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и на нејзината работа“, напиша на „Твитер“ евроамбасадорот Аиво Орав. All EU Ambassadors in Skopje expressed...

Бејли и Орав разговараа со директорот на АВМУ, Трајчевски

Амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав, се сретнале со директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски. - Средбата е одржана во рамките на мисијата на ЕУ и на САД, во периодот пред распуштањето на Собранието и не подоцна од 20 февруари, во консултации со меѓународни и со локални експерти, да оценат дали...

Бејли и Орав ќе го посетат Димитриев во Владата

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, и постојаниот претставник на Мисијата на Европската унија во Македонија, Аиво Орав, денеска во 16 часот ќе имаат средба со техничкиот премиер Емил Димитриев. По средбата, во 16.15 часот, предвидено е тие да дадат изјави пред зградата на Владата, но нема да одговараат на новинарски прашања. Ова е прва средба на амбасадорите со премиерот задолжен за организирање...

Незири: Заштитата на интелектуалната сопственост е пресудна за правичен пристап на пазарот

Фалсификувањето и пиратеријата, имаат огромно штетно влијание врз бизнисите и постои можност да станат уште попроблематични поради неодамнешната економска криза и сè поголемата продажба на лажни производи. Ова денеска го истакна министерот за економија, Беким Незири, кој учествуваше на промоцијата на проектот „Зајакнување на спроведувањето на правата од интелектуална сопственост“ во ЕУ-инфоцентар. - Република Македонија има постигнато значајни резултати во обидот за спречување...

Ванхауте: Заканите по безбедноста ми се во втор план во споредба со интересите на граѓаните

По изјавата на eвроамбасадорот Аиво Орав, дека тој, како и еврокомесарот Јоханес Хан и Питер Ванхауте добивале закани и дека поради тоа мора да се зголеми нивното обезбедување, белгискиот олеснувач вели дека заканите по неговата безбедност му се во втор план. - За мене заканите по безбедноста се во втор план во споредба со интересите на граѓаните, потребата од имплементација...

Орав: Поради закани кон мене, Хан и кон Ванхауте, мораме да го зголемиме обезбедувањето

Евроамбасадорот Аиво Орав на седницата на собраниската Комисија за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции, рече дека европските претставници добивале закани и дека поради тоа мора да се зголеми нивното обезбедување. - Ние сме тука за да ви помогнеме, бидејќи вие сте земја-кандидат. Но, почна негативна кампања против посредниците на Европската унија и кон еврокомeсарот Хан, како и против неговиот...

Европратениците ќе имаат одвоени средби со политичките лидери, Јанева и со ДИК

Европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгел в понеделник ќе имаат одвоени средби со потписниците на Договорот од Пржино, но сè уште не се знае дали ќе се одржи и заедничка средба со нив, дознава „Мета“. Европратеничката тројка, која заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваше во постигнувањето на договорот, со политичките лидери ќе разговараат за целосното спроведување на договорот,...

Ахмети: Извештајот е огледало на состојбата во Македонија

Извештајот е реално огледало на општата состојба во Република Македонија и обврска за институциите да дејствуваат во согласност со очекувањата на Брисел, оценил лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, кој денеска го примил извештајот за напредокот на земјава од амбасадорот на Европската унија во Македонија, Аиво Орав, соопштија од партијата. Ахмети на средбата со Орав го изразил своето...

Груевски: Народот може да даде најдобра оценка за извештајот

Македонија седма година по ред добива препорака од Европската комисија за почеток на преговори за членство во Европската унија, изјави премиерот Никола Груевски, откако од амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, го прими годишниот извештај за напредокот на земјата во евроинтеграциите. Груевски рече дека политичкиот извештај ги оценува карактеристиките на Македонија низ призмата на интересите на ЕУ и додаде...

СЕП: Потребна е понатамошна меѓународна помош за справување со бегалската криза

Секретаријатот за европски прашања денеска организираше втора донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и на мигранти, за координирање на напорите и на акциите на сите засегнати страни во справувањето со овој предизвик во глобални размери. На конференцијата се обратија заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, евроамбасадорот Аиво Орав, директорката на Центарот за управување...

Орав утре ќе му го врачи извештајот за напредокот на Македонија на Иванов

Евроамбасадорот Аиво Орав утре, во 15.15 часот, на претседателот Ѓорге Иванов ќе му го врачи извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија. „Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре ќе го прими амбасадорот Аиво Орав, шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Орав на претседателот Иванов ќе му го врачи извештајот за напредокот...

Орав: Преговорите продолжуваат, напредок има

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска пред Клубот на пратеници изјави дека во работните групи било договорено двата закони, за свиркачите и за необјавување на „бомбите“, да се вратат на доработка. - Преговорите продолжуваат, напредок има и очекувам до вечерва да биде постигнат договор - изјави Орав. Во Клубот на пратеници моментно се договараат изборните закони.

Потребна е деполитизација на МВР и ефикасен надзор врз разузнавачките служби

Повеќе од 800 разгледани случаи за пречекорување на полициските овластувања, 104 поведени постапки против полицајци поради кршење на работниот ред и дисциплина и седум кривични пријави против 14 службеници е билансот од работата на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во првите шест месеци од годинава, соопшти денеска министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, во своето обраќање по повод...

Дожд од изјави за специјалниот обвинител, сите го чекаат 15 септември

На само пет дена пред истекот на рокот што партиите си го дадоа со Договорот од Пржино за избор на специјален јавен обвинител, изјави и ставови на оваа тема доаѓаат од сите страни. Освен претставници од меѓународната заедница, со свои ставови во неделата излегоа и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Денеска известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгел, во...

Орав: Нема план Б, до 15 септември мора да се избере специјален јавен обвинител

„Многу луѓе ме прашуваат овие денови дали има план Б, доколку до 15 септември не се назначи специјален јавен обвинител. Не! План Б нема и на 15 септември мора да се избере специјален обвинител“, изјави денеска шефот на делегацијата на Мисијата на ЕУ во земјава, Аиво Орав. Тој истакна дека изјавите што вчера ги дадоа премиерот Никола Груевски и лидерот...

Орав: Поважен е интересот на граѓаните од интересот на партиите

Овој состанок беше планиран долго време, не е поврзан со вчерашните преговори и ние имаме намера да се состанеме и со другите политички лидери колку што е можно побргу, изјави евроамбасадорот Аиво Орав по денешната средба со премиерот Никола Груевски во Владата, на која присуствувале и повеќе министри. - Денеска дискутиравме за можните решенија за излез од моменталната политичка криза...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...