fbpx
Таг: Агенција за млади и спорт

таг: Агенција за млади и спорт

По 17 години барање, гејмањето стана официјален спорт во Македонија

Агенцијата за млади и спорт (АМС) го призна електронскиот спорт (Еспорт) за официјален спорт во државата. Директорот на АМС, Наумче Мојсоски денеска му врачи „Решение за дејност спорт“ на претседателот на Македонската Еспорт Федерација (МЕСФ) и генерален секретар на Меѓународната Еспорт федерација, Бобан Тотовски. „Навистина ми е голема чест и задоволство што денеска и официјално еспорт федерацијата станува дел од...

Младите против насилство: За успешна превенција од радикализација неопходен е поттик на талентите на младите

Во светот сè уште се соочуваме со безбедносни предизвици. Подрачјето на Балканот, поготово на Западен Балкан е подрачје кое традиционално се соочува со одредени безбедносни проблеми. Не може да збруваме само со верски екстремизам, туку и со етнички екстремизам, а во некои случаи и со десничарски екстремизам. Значи мора да работиме на превенција, а за тоа да го постигнеме...

Само една општина има отворено младински центар, градоначалниците да ја исполнат оваа обврска

НМСМ АСМ СМР
Во организација на Сојузот за младинска работа (СМР) и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), а во соработка со Агенцијата за млади и спорт (АМС), денеска се одржа прес конференција за моменталната состојба со отворањето на младински центри во согласност со Законот за младинско учество и младински политики. Настанот се одржа во „МладиХаб“, по повод Меѓународниот ден на човековите права,...

По објавите на Порталб, Агенцијата за млади и спорт ја пушти во употреба привремената веб-страница на албански јазик

По неколку написи на Порталб.мк поврзани со преводот на албански јазик на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт (АРС), од таму потврдија дека работите се при крај и гарантираат дека се очекува веб-страницата да биде пуштена во употреба во рок од две-три недели. Заменик - директорот Авни Рустеми синоќа соопшти дека во моментов е пуштена во употреба привремената...

Порталб: Веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт на албански јазик сè уште не е готова

Агенцијата за млади и спорт сè уште ја нема подготвено албанската верзија на веб-страницата, иако во август за Порталб.мк најавија дека кон средината на септември ќе биде готова. Заменик-директорот на Агенцијата, Авни Рустеми, иако е на чело на оваа институција една година, сè уште не успеал да ја преведе веб-страницата на Агенцијата, а освен тоа, истиот не е достапен...

Порталб: Агенцијата за млади и спорт сѐ уште нема готова веб-страница на албански јазик

Агенцијата за млади и спорт сѐ уште нема верзија на албански јазик на веб-страницата, иако пред еден месец за Порталб.мк рекоа дека до средината од септември ќе биде пуштена во функција. Од Агенцијата за млади и спорт, за Порталб.мк минатиот месец информираа дека им пристигнала донацијата од ОБСЕ за новата веб-страница, што ќе биде на три јазици: албански, македонски и англиски. Прашањата...

Седум бронзени медали освоија млади хемичари од земјава на меѓународна олимпијада во Јапонија

Младите хемичари од средни училишта во земјава освоија седум бронзени медали на 53-тата Меѓународна олимпијада по хемија која што се одржа онлајн, а нејзин домаќин беше Јапонија. Агенцијата за млади и спорт и оваа година ги поддржа нашите хемичари да учествуваат на 53-та олимпијада, при што земјава учествува на настанот од 2013 година. Годинава на Меѓународната олимпијада учествуваа 312 ученици...

Порталб: Тендерот е објавен, но Ганиу не го исполни ветувањето дека ќе изгради базен во Чаир

Агенцијата за млади и спорт го објави тендерот за изградба на четири базени, меѓу кои е предвидена изградба на базен и во Општина Чаир. Од оваа агенција за Порталб.мк потврдија дека тендерот е објавен во саботата и дека законските процедури мора да се почитуваат до усвојување на одлуката за избор на компанијата која ќе ги изведува работите, а кои...

Хакатон по повод Меѓународниот ден на младите се одржа вчера во Музејот на современа уметност

По повод 12 август, Меѓународниот ден на млади, Агенцијата за млади и спорт заедно со Агенцијата за европски образовни програми и мобилност, Националниот младински совет на Македонија и Сојузот за младинска работа одржаа настан во Музејот на современа уметност во Скопје, кој вклучи голем број на млади лица кои работеа на хакатон. Целта на хакатонот била развивање на идеи и...

Порталб: Постапката за изградба на базен во Општина Чаир не е објавена, тендерот ќе следи во август

Постапката за јавна набавка за изградба на базен во населбата Топанско поле сè уште не е објавена, иако во мај беше речено дека тоа ќе се случи „за две недели“. Од Агенцијата за млади и спорт велат дека постапката не е објавена и дека огласот за тендер ќе биде во текот на август, пишува Порталб.мк. „Постапката не е објавена. Согласно...

Порталб: Агенцијата за млади и спорт сè уште нема веб-страница на албански јазик, очекува донација од ОБСЕ

Албанската верзија на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт сè уште не е подготвена. Од таму информираат дека новата веб-страница ќе биде обезбедена како донација од ОБСЕ и истата треба да биде пуштена во употреба на крајот на август или септември оваа година и ќе биде на три јазици, македонски, албански и англиски, известува Порталб.мк. „Тендерската постапка се одвиваше...

По веста на Порталб, Агенцијата за млади и спорт најавува нова веб-страница, која ќе има превод на албански јазик

По веста на Порталб.мк во врска со непреведувањето на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт (АМС) на албански јазик, согласно обврската од законот за јазици, од Агенцијата за Порталб.мк велат дека во моментов тече тендерска постапка за создавање нова веб-страница на оваа институција, која според нив, ќе биде и на албански јазик, пишува Порталб.мк. Веб-страницата на единствената институција во...

За една година издадени 4.220 младински картички

Во јуни минатата година беше промовиран проектот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) наречен „Младинска картичка“ со која младите од 15 до 29 години имаат попусти и поволности во различни категории. Апликациите за картичката започнаа уште во јули, наредниот месец. За да се добие истата се аплицира онлајн, а потоа може да се подигне во Агенцијата за млади...

Нефункционалното лизгалиште во Тетово се очекува да биде отстрането на крајот од неделата

Иако нефункционално, лизгалиштето кое беше поставено во центарот на Тетово веќе два месеци е на истото место. Објектот што не се користи стана пречка за граѓаните кои го користат центарот на градот за шетање и му дава лош изглед на централното градско подрачје, пишува „Порталб.мк“. Од Агенцијата за млади и спорт велат дека нефункционалното лизгалиште ќе биде отстрането најдоцна до...

Затворениот пливачки базен во Охрид ќе биде изграден до крајот на 2020 година

Охрид до крајот на 2020 година треба конечно да добие затворен пливачки базен. Владата на последната седница ја разгледа и усвои информацијата за динамиката на реализација и плаќање на обврските за изградба на спортскиот објект во општина Охрид и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да предвиди затворениот пливачки базен да биде изграден заклучно со 31 декември 2020...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Заев: Тениските игралишта на ВМРО-ДПМНЕ сега служат за пасење крави

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков, на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев дали директорот на Aгенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, ќе поднесе оставка поради низата скандали во Агенцијата меѓу кои е и збирката песни, за која рече дека има елементи на дискриминација. - Збирката има скандалозна содржина а директорот Дарко Каевски се потпишал како уредник...

Суспендиран раководителот на сектор Mлади во АМС, Комисијата треба да ја плати штетата

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денеска на прес-конференција соопшти дека Агенцијата ќе поведе дисциплинска постапка и ќе го суспендира раководителот на секторот Mлади поради објавувањето на збирката поезија, која содржи сексизам и дискриминацијата. Тој истакна дека одговорност за објавувањето на збирката ќе сносат и членовите на Комисијата којашто го вршела изборот на песните, бидејќи според него...

Претставници од АМС ја одобрија збирката пред печатењето, велат од „Арс ламина“

Издавачката куќа „Арс ламина“ тврди дека настанало недоразбирање при печатењето на контроверзната збирка „Млади поети“ при што како уредник е наведен директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Агенцијата не ги испратила потребните податоци за печатење на публикацијата, па во понатамошната комуникација настанало и недоразбирање, поради кое како уредник е наведен директорот Дарко Каевски, за што очигледно тој...

Заев: Каевски не е должен да чита сѐ, тој е добар директор со добри резултати

За скандалот со објавената збирка поезија од Агенцијата за млади и спорт, директорот на оваа институција Дарко Каевски денеска ќе има средба со премиерот, Зоран Заев. Каевски вчера се извини како покровител и потпишувач на проект за млади поети, рече Заев. - Тој навистина не е должен да чита сѐ што има во материјалот, ниту, пак, е должен да го провери...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...