fbpx
Таг: Агенција за филм

таг: Агенција за филм

Македонскиот филм „M“ на Вардан Тозија денеска на 19. издание на фестивалот „Слободна зона“ во Белград

Македонскиот филм „М“ во режија на Варан Тозија денеска во 18 часот, во рамките на програмата „Зона без граници“ ќе биде прикажан на 19.издание на фестивалот „Слободна зона“ во Белград. Основан во 2005 година, Филмскиот фестивал „Слободна зона“ прикажува во просек од 30 до 40 играни и документарни ангажирани филмови од целиот свет наградени на престижни светски фестивали. Од 2013 година...

Министерство за култура: Сите обврски на Агенцијата за филм ќе бидат сервисирани

Откако денеска 70 режисери и продуценти и Агенцијата за филм реагираа на најавите дека ќе се скратат средства планирани за филмска продукција, Министерството за култура попладнево реагираше нагласувајќи дека немало да има кратење на буџетот за филм и дека сите обврски што Агенцијата за филм ги има кон корисниците ќе бидат навремено префрлени. „Во интерес на транспарентно информирање, Министерството за...

Да не се кратат средствата за филмска дејност, бараат македонски режисери и продуценти

Да не се кратат средства од буџетот за филмска дејност на Агенцијата за филм, бараат 70 македонски режисери и продуценти. Поддршка на повикот даде и Агенцијата за филм. Во денешното обраќање до јавноста, потписниците велат оти со вчерашниот демант од Министерството за култура е потврдено дека ќе се кратат средства од буџетот за филмска дејност на Агенцијата за филм. „Министерството изјавува...

Режисерката Котевска ќе одржи свечен говор за филмови на Фестивалот во Венеција

Филмската режисерка Тамара Котевска е првата авторка од Македонија која е поканета на ексклузивен настан во рамките на Фестивалот во Венеција, да одржи свечен говор зафилмови, кои имаат моќно социјално влијание и прават општествена промена, каде и официјално ќе ја најави премиерата на нејзиниот нов долгометражен документарен филм „The Walk“. Како што информираат во Агенцијата за филм, настанот во Венеција...

Следи судско сценарио меѓу продукцијата „Банана филм“ и Агенцијата за филм

Откако Агенцијата за филм поднесе кривична пријава против продукцијата „Банана филм“, правниот тим на режисерот Милчо Манчевски најави тужби и кривични пријави за кршење на законот по повеќе основи, за попречување на професионална работа, за замолчување укажувач на корупција и за клевета. „Агенцијата за филм лаже дека инспекцијата на Министерството за култура нашла неправилности во работата на „Банана филм“, за...

Ќе имаме помалку пари за уметност ако Македонија го изгуби пристапот до европските фондови

Евроамбасадорот Дејвид Гир на 25 јануари годинава предупреди дека Македонија има опасност да го изгуби пристапот до програмите за финансирање на продукција на содржини на ЕУ, доколку до 31 мај 2023 година земјава не ја усогласи својата законска регулатива со медиумската директива на Европската Унија. Помина месец и половина од ваквото предупредување на Гир, но македонските институции засега си...

Само еден од пет филмови во Европа е режиран од жена, во Македонија уште помалку

Родова нееднаквост во европскиот филм во 2021 година – жените режисерки добиваат помалку јавни средства, работат со пониски буџети, а нивните филмови имаат пократка дистрибуција, и покрај тоа што нивните филмови често се уметнички поуспешни и финансиски поефикасно се произведуваат. Ова се дел од заклучоците на истражувањето на Лабораторијата „Жени на кино“ од Франција во соработка со Европската филмска...

„Филмски ден на млада публика“ утре во Кинотека

Три филмови од кои два долгометражни и еден документарен се селектирани од страна на филмските експерти и тинејџери од цела Европа кои ќе бидат во трка за Наградата за најдобар Европски филм за млада публика за 2022, соопштува Агенцијата за филм. Наградата е посветена на европските филмови за публика помеѓу 12 и 14 години и претставува официјална категорија уште...

Прикажан филмот „Клима и енергетика“ пред скопските средношколци

„Клима и енергетика“ е името на филмската проекција наменета за средношколци која се прикажа синоќа во киното Синеплекс. Ова се активности кои се дел од проектот „Младинското кино на ЕУ: Зелен договор“, наменет за енергијата и климата. Како што информираат од организацијата „Гоу грин“, на настанот присуствувале околу 100 ученици од средните училишта во Скопје, кои дискутирале за климатските...

Оваа година „Мими“, „Кома“ и „Преекспонирано“ со проекции на Канскиот фестивал

Денес е официјалното отворање на 75 издание на престижниот меѓународен Кански фестивал за филм во Кан што како и секоја година се одржува во Палатата на фестивали и конгресмени во градот Кан во јужна Франција. Во чест на еден од најплодните и активни актери на светската сцена во последните 40 години, Том Круз, отворањето на фестивалот ќе започне со светска...

Објавен конкурсот за проекти од национален интерес во филмската дејност

Агенцијата за филм го објави конкурсот за финансирање проекти од национален интерес во филмската дејност за 2022 година, односно за организирање на домашни фестивали и други филмски манифестации од меѓународен карактер. Право на учество во конкурсот имаат правни лица регистрирани во Централен регистар на Република Северна Македонија, непрофитни организации, здруженија на граѓани и фондации. Приоритет за финансирање ќе имаа проектите кои...

Почина поранешниот директор на Агенцијата за филм, Горјан Тозија

На 68-годишна возраст утрово почина Горјан Тозија, поранешен директор на Агенцијата за филм. Тој беше координатор на Координативното тело за поддршка и одржлив развој на Преспанскиот регион, претседател на Друштвото на филмски работници на Македонија, како и директор на Вардар филм. Горјан Тозија беше директор на Агенцијата за филм од 2017 до 2020 година, додека во периодот на неговото раководење...

Филмот „Сестра“ на Дина Дума добитник на награда на престижниот фестивал во Карлови Вари

„Сестра“ - дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума, во продукција на Лист продукција ја освои престижната Специјална награда од жирито во програмата „Источно од Западот“ (East of the West) на 55. издание на престижниот филмски фестивал во Карлови Вари. Станува збор за еден од најстарите и најпознати филмски фестивали во Европа, заедно со фестивалите во Кан, Берлин,...

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска е во официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал

Краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска во продукција на „Кино око“ е селектиран во Официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал и ќе се натпреварува за наградата Златна палма за најдобар краток филм, информираат од продукциската куќа „Кино око“. „Ова е историски успех за македонската кинематографија и за Кино око бидејќи прв пат македонски филм е селектиран на најголемиот...

Младите од 12 до 14 години во земјава може да гласаат за најдобар филм за млада публика

Земјава и оваа година, по седми пат учествува во оганизацијата на „Филмскиот ден на млада публика“. За таа цел, младите од нашата земја, кои се на возраст од 12 до 14 години и се љубители на филмот имаат можност да бидат дел од меѓународното европско младо жири и сите заедно да изберат најдобар филм за млада публика, информират од...

Младата актерка Сара Климоска меѓу десетте европски актерски имиња – Shooting Star за 2021 година

European Film Promotion оваа година ја избра младата македонска актерка Сара Климоска како една од десетте европски актерски откритија - European Shooting Stars 2021, информираат од Агенцијата за филм на РСМ. „Оваа манифестација се одржува во рамките на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин и важи за една од најпрепознатливите обележја на Берлинале, каде актерите кои се избрани имаат неверојатно искуство...

Филм за Леонард Коен и блок македонски филмови за затворање на 6. издание на Скопје синема сити

Вториот филмски викенд во рамките на 6. издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе почне утре. Како и првиот викенд, така и овој ќе биде организиран во дворот на Кинотека на Северна Македонија. Утре со почеток од 19 часот, ќе бидат прикажани четири краткометражни македонски филмови, од кои три се анимираните филмови на режисерот Жарко...

ЗНМ и Советот на етика во медиумите за претставките меѓу Агенцијата за филм и дел од медиумите и новинари

ЗНМ преку соопштение се изјасни по претставката на новинарката Ана Василевска за текстови објавени кон крајот на јули 2020 година во порталите mkd.mk и sdk.mk во врска со Агенцијата за филм и одлуката на Антикорупциската комисија да постапува во рамките на нејзините надлежности. Василевска реагира на спомнувањето на нејзиното име во тие текстови без да биде контактирана како втора страна...

ЗНМ: Агенцијата за филм продолжува со закани и непримерна комуникација со медиумите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), повторно ја осудува непримерната јавна комуникација на Агенцијата за филм која на сличен начин како и минатиот пат, преку непотпишано соопштение објавено на 27 јули 2020 година, јавно се пресметува со он-лајн медиумите sdk.mk, mkd.mk и radiomof.mk. „Лошата пракса која ја има Агенцијата за филм во начинот на комуникација со новинарите нема да се...

ЗНМ: Осуда за дисквалификациите упатени кон новинарката Марина Костова од Агенцијата за филм

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги осудува грубите дисквалификации кон новинарката Марина Костова и онлајн медиумот СДК.мк искажани во вчерашното соопштение за медиуми, од страна на Агенцијата за филм, насловено како: „Дали во новата милионска драма на Милчо Манчевски главните улоги ги толкуваат Марина Костова, Тања Пепељуговска и Слаѓана Тасев?“, велат од ЗНМ. „Агенцијата за филм, вчера преку непотпишано...

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...