fbpx
Таг: агенда

таг: агенда

Владата ја усвои „Агенда: Европа дома“ за вградување европски стандарди во домашното законодавство

Агенда Европа дома, фото: Влада
Документот „Агенда: Европа дома“, кој беше усвоен на денешната владина седница, е подготвен врз основа на обврските на заедничките тела меѓу РСМ и ЕУ кои произлегуваат од Спогодбата за стабилизација и асоцијација и препораките на ЕК. Низ реализацијата на овие европски реформи РСМ треба да ги исполни и препораките од Советот на Европа, Венецијанската комисија, ГРЕКО, извештаите и препораките...

Столтенберг: Прво името, па потоа покана за НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интерјуто за МИА вели дека има две главни пораки за време на посетата на Скопје - НАТО останува посветен на поддршката на Македонија на патот кон членството во алијансата и не охрабрува да продолжиме со спроведувањето на реформите, кои ќе го зајакнат владеењето на правото и демократските институции. За Столтенберг решавањето на прашањето за...

Османи: Протестите се уставно право, сè додека не се насилни

Протестите се легитимно и уставно загарантирано право на граѓаните и може да се прават секаде, сè додека не се насилни, изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање дали протестите на ВМРО-ДПМНЕ против последните приведувања и судството се политички притисок. - Граѓаните имаат право да кажат мислење и за одлуките на судот, но ние не смееме да...

Хан во 13.10 часот на средба со Заев, седницата на Влада половина час подоцна

Агендата на денешната посета на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, почнува попладне околу 13 часот, со тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев, а околу половина час подоцна е предвиден почетокот на тематската седница на Владата посветена на реформските приоритети за евроатланските интеграции, на која ќе присуствува и Хан. Како што соопштија од прес-службата на Владата, премиерот...

Уставниот суд в среда ќе расправа за продолжување на мандатот на градоначалниците

Уставниот суд на Република Македонија в среда, на 10 мај, сепак, ќе ги разгледува иницијативите за укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот закон со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори. Имено, судот денеска соопшти дека со две нови иницијативи ја проширува агендата за...

Локалните избори, СЈО и прислушувањето ги нема на агендата на Уставниот суд до 10 мај

Уставниот суд, првата седница по велигденските празници и по Први мај ја закажа за 10 мај, а на неа, според објавената агенда, судиите ќе расправаат по само две иницијативи. На дневен ред на седницата ги нема клучните иницијативи, за кои има најголемо интересирање во јавноста, односно оние за Законот за Специјалното јавно обвинителство, за локалните избори и за прислушувањето преку телеком-операторите. Најсвежи...

Иванов нема да се сретне со Билт

Во агендата на претседателот Ѓорге Иванов не е предвидена средба со поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, пишува „Курир“. Според овој медиум, Иванов нема да се сретне со Билт „пред сè поради непринципиелните ставови и крајно необјективниот пристап на Билт во врска со внатрешната политичката ситуација, но и поради неговиот директен обид за мешање во внатрешните работи на Македонија“. Билт,...

Уставниот суд на 27 декември ќе одржи прва седница по изборите, СЈО не е на дневен ред

Првата седница по предвремените парламентарни избори, на која уставните судиите ќе разгледуваат иницијативи за оценка на уставноста и на законитоста, ќе се одржи на 27 декември. Според агендата за седницата, што Уставниот суд денеска ја објави на својата интернет-стрница, на дневен ред повторно не е ставен Законот за Специјално јавно обвинителство. На дневниот ред на седницата на Уставниот суд има вкупно...

Наместо денеска, Уставниот суд ќе одржи седница в понеделник да се прости со Гошева

Наместо во вообичаениот термин (секоја среда во 9 часот), Уставниот суд ја закажа следната седница за разгледување на иницијативи за понеделник, 31 октомври. Официјално не е познато зошто е оваа рокада во термините, но извесно е дека седницата е закажана за понеделник, на последниот ден од мандатот на актуелната претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева. Веќе од 1 ноември, на претседателското...

Кристијан Даниелсон во посета на Македонија

Кристијан Даниелсон, директор на директоратот за проширување на Европската комисија денеска е во посета Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии и ќе им ги пренесе пораките дека европската перспектива бара одговорност од земјите­ аспирантки за членство во ЕУ.  

Орав: Кризата во Македонија трае предолго

Евроамбасадорот Аиво Орав на денешната традиционална средба по повод Денот на Европа, со амбасадорите од земјите членки ЕУ, актуелниот и со поранешните вицепремиери за европски прашања, рече дека кризата во Македонија трае предолго и дека треба да се донесат тешки и сериозни одлуки. - Минатиот месец го видовме и самиот леден брег кога беше донесена одлуката за аболиција. Нема време...

Ден на политички одлуки, посети, седници, закони – ќе бидат ли доволни 24 часа?

Безмалку сите настани што внесоа напнатост на политичката сцена изминатава недела ќе се прелеат во денешната агенда. Посета на високиот комесар за проширување и меѓусоседска политика на ЕУ, Јоханес Хан. Иако нема официјално објавен распоред на средби, Хан сигурно ќе се сретне со шефовите на четирите најголеми политички партии. Свечената седница на Советот на јавни обвинители, на која избраните седуммина помошници-обвинители од тимот...

СДСМ: Заев во Израел имаше планирани и средби надвор од агендата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, при својата посета на Израел, беше примен на највисоко државно ниво, стои во соопштението на СДСМ. „Претседателот Заев во Израел имаше успешни средби по планирана агенда и бројни дополнителни средби надвор од договорената агенда, за што известија и медиумите“, се вели, меѓу другото, во соопштението на опозициската партија. Амбасадорот на Израел во Македонија, Дан Орјан, запрашан...

Хан ќе руча со Груевски, а ќе вечера со невладините

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, в петок ќе допатува во Скопје за обновување на претпристапните преговори на високо ниво со Европската унија (ХЛАД). На неговата агенда, прво е најавена средба со Националниот совет за евроинтеграции, по што еврокомесарот ќе има работен ручек со премиерот Никола Груевски. Трета точка на распоредот на Хан е пленарната седница за ХЛАД,...

Партиите тајно го мерат и го кријат рејтингот

Изминативе неколку дена на социјалните мрежи се појавија резултати од анкети што, наводно, ги правеле политичките партии. Некаде пишува дека СДСМ е со водство пред ВМРО-ДПНЕ со 21 спрема 13 отсто, а некаде, пак, дека владејачката партија е во предност 26 спрема 18 отсто за опозициската партија. Според неофицијални информации, рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ сè уште е за неколку проценти повисок од тој на опозициската...

Жешка понеделничка политичка агенда

Денеска денот е богат со политички настани. По вчерашниот протест на СДСМ пред Владата во Скопје, вечерва народен собир пред Собранието најави и ВМРО-ДПМНЕ. Еве ја денешната политичка агенда: 13 часот - Прес-конференција на граѓаните кои по митингот на СДСМ останаа да кампуваат пред Владата на Македонија; 13.30 часот - Лидерите на четирите најголеми партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, ќе ја...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...