fbpx
Таг: Агенција за одземен имот

таг: Агенција за одземен имот

Се продаваат два плаца на Мијалков, се очекува да се продадат за 2 милиони евра

Со денешната објава за продажба на недвижен имот од страна на Агенцијата за управување со одземен имот, а со претходно донесена владина одлука, продолжува враќањето на парите во буџетот на државата од одземениот имот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков. Станува збор за градежно неизградено земјиште со површина од 3.880 м2 и шума со површина од 634 м2, кои...

На лицитација продадени два стана во Охрид и земјиште на Мијалков за 244.000 евра

Агенцијата за управување со недвижен имот на лицитација ги продала двата стана во Охрид и градежното неизградено земјиште во Радња за 244.000 евра во сопственост на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, соопшти директорот на Агенцијата Дритон Небиу. Овој имот на Мијалков му беше запленет за предметот „Империја“. „Агенцијата успешно ја спроведе и реализира продажбата на вкупно...

Имотот на Мијалков запленет во „Империја“ ќе оди на лицитација

Имотот на поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков во предметот „Империја“, ќе биде ставен на лицитација, објави Агенцијата за управување со одземен имот. Директорот на Агенцијата, Дритон Небиу во извештајот за првите 100 дена од неговата работа, пишува и дека во скоро време се очекува да има конфискација на имот за случаите за кои има судски...

Кривични пријави за шест лица – полицијата во скопската зоолошка ги затекнала како колат коњи

Во обиколката на Зоолошката градина, пет лица биле затекнати во кујната, како подготвуваат храна од коњи кои ги колат на лице место за месото да го употребат како храна за дивите животни. На лице место излегле и инспектори од Агенцијата за храна и ветерина, кои констатирале неправилности во постапката. СВР Скопје против шест лица, меѓу кои и сега разрешениот...

Во Зоолошката градина за два дена убиени се повеќе од 10 коњи и мазги за храна за лавовите

Нејасно е од каде потекнуваат овие животни кои вчера и денеска се убиваат во Зоолошката градина во Скопје. Директорот на ЗОО, Кристијан Стаменов, тврди дека им биле доделени од страна на Агенцијата за одземен имот, додека директорот на Агенцијата, Фатон Асани, тврди дека во последниве пет години, откако е тој директор, не се случило да се даде жива стока...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...