fbpx
Таг: Абу Бакр ал Багдади

таг: Абу Бакр ал Багдади

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир. Ал-Мухаџир, наведуваат Курдите, му бил десна рака на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат британските медиуми. Тој бил откриен во близина на пограничното...

САД ја утврдуваат автентичноста на аудиоснимката на Ал Багдади

САД се обидуваат да ја утврдуваат автентичноста на аудиоснимката на која наводно се слуша лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади. - Запознаени сме со случајот со аудиоснимката на која наводо се слуша Абу Бакр ал Багдади и преземаме чекори за да го истражиме. Иако немаме причина да сомневаме во нејзината автентичност, во овој момент немаме официјална потврда – велат...

Исламска држава потврди дека Багдади е мртов и дека имаат нов калиф

Исламска држава наводно потврдила дека нејзиниот досегашен лидер Абу Бакр ал Багадади е убиен, пренесува телевизијата „Ал Сумарија“. Мрежата се повикува на извор од Ирак, кој тврди дека ИД составила кратко соопштение во кое објавува дека Багдади е мртов, како и дека имаат нов калиф, но неговото име не е објавено. Руското министерство за одбрана минатиот месец објави непотврдени информации дека во...

Ширази: Багдади дефинитивно е мртов

Свештеникот Али Ширази, претставник на врховниот духовен водач во Иран, ајатолахот Али Хамнеј, соопшти дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, дефинитивно загинал, пренесе државната новинска агенција. - Терористот Багдади дефинитивно е мртов – соопшти свештеникот. На почетокот од месецов, руското министерство за одбрана соопшти дека Багдади најверојатно е убиен во напад на руските воздухопловни сили на команден штаб во предградие...

Русија проверува дали Ал Багдади е убиен при воздушните напади на Рака

Министерството за одбрана на Русија ги проверува наводите дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, е убиен во руските воздушни напади извршени кон крајот на мај во Рака. Во соопштението на министерството се наведува дека воздушниот напад е изведен на 28 мај, на командна позиција на ИД, при што се ранети нејзините лидери, кои имале состанок на кој...

Бомбардирана куќата на ал Багдади

Ирачките воздушни сили извеле напад на куќата за која се претпоставува дека била скривалиште на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади. Според светските медиуми, во таа куќа шефот на џихадистичката организација одржувал состаноци со командантите на паравоените формации. Ирачките власти не дадоа повеќе информации за нападот, освен дека авионите погодиле куќа во западен Ирак и дека при тоа загинале...

Багдади побегнал од Мосул, соопшти ирачката војска

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, побегнал од Мосул за да ги избегне воздушните напади, објави денеска ирачката војска. „Нашите разузнавачки извори потврдија дека Багдади побегнал заедно со цивилите за да се скрие од воздушните напади“, соопшти прес-службата на ирачката војска. Пред неколку дена, Багдади одржа говор, повикувајќи ги своите борци да го бранат Мосул по секоја цена. Тој, исто...

Ал Багдади е сигурен во победа на ИД во Мосул

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, изјави дека е сигурен во победа на ИД во Мосул, а тоа го порача во официјална снимка што ја објави џихадистичката организација. Ова е прво обраќање на Багдади откако почна офанзивата на ирачкиот град Мосул. Багдади во порака ги повика луѓето во Мосул да се борат против „божјите непријатели“, а борците самоубијци ги повика...

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа...