fbpx
Таг: абортуси

таг: абортуси

ХЕРА не е членка, ниту партнер на Планирано родителство

Не е вистина дека Планирано родителство е главен партнер на ХЕРА. Од ХЕРА за Вистиномер велат дека тие не се членка, ниту партнер на Планирано родителство. Исто така, во постот надвор од контекст и сосема неосновано се доведуваат во корелација абортусите во САД со пилот програма за сеопфатно сексуално образование во С. Македонија. Овие две работи се неспоиви. Во...

ГАК доби Дневна болница за абортуси, а ќе се набави и робот-хирург

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) доби нов простор за Дневна болница и сала за киретажа, што претставува современо опремен мини центар за изведување на абортуси. „Центарот е опремен и со два гинеколошки стола, две машини за анестезија, со што значајно се зголемува капацитетот. Тука се изведуваат абортусите, со целосно опремени нови кревети. Дневна болница којашто ќе биде на...

Дванаесет спонтани абортуси на мигрантки за еден ден во Гевгелија

Во моментов, во непосредна близина на железничката станица во Гевгелија се прави простор за одмор со капацитет од 160 луѓе. Просторот ќе биде наменет за жени, деца и изнемоштени луѓе и ќе функционира 24 часа, а ќе биде под постојан полициски надзор. Во тој простор ќе има 12 кабини со тушеви и тоалети, јави репортерот на „Мета“ од Гевгелија. Просторот...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...