fbpx
Таг: А1

таг: А1

Со развојот на 5Г мрежата, дојде крајот на кинеската доминација во македонскиот телекомуникациски сектор

Македонски Телеком и А1 Македонија во моментов работат на модернизација на целокупната телекомуникациска опрема за мобилна телефонија и на воведување на 5Г мрежата во земјава. За разлика од досегашните промени што се вршеле на технолошката генерација на телекомуникациската инфраструктура, Северна Македонија како земја-членка на НАТО и потписник на програмата „Чиста мрежа“ (Clear Network) иницирана од САД овој пат се...

„Вип“ се ребрендираше во „А1“ – компанијата ветува големи и суштински промени

Од денеска, телекомуникациската компанија „оне.Вип“ стана „А1 Македонија“ а брендот „Вип“, станува „А1“. „Вип“ го претстави новиот бренд на компанијата „А1“, консолидирајќи ја својата позиција во рамките на групацијата „А1 Телеком Австрија“, присутна во седум земји во регионот. „Нашата визија како „А1“ е да бидеме партнери во дигитализацијата на македонското општество, да го поттикнеме дигиталниот начин на живеење и да бидеме...

ВИП годинава ќе се ребрендира во А1

По ребрендирањата на другите телекомуникациски оператори на Балканот кои се дел од групацијата Телеком Австрија, односно компаниите во Словенија, Хрватска и Бугарија, и македонскиот телекомуникациски оператор ВИП годинава ќе го следи тој пример и ќе се ребрендира во А1, соопштија од компанијата. Притоа, постоечките договори ќе останат важечки и по промената на името, а мобилните корисници не ќе има потреба...

Протоѓер во „Титаник“: Ноќта на петти на „А1“ ќе им се мочам у уста

По паузата во Кривичниот суд продолжи објавувањето на прислушуваните разговори во предметот „Титаник“. До сега објавени се 219 од вкупно 1.063 „бомби“. Во разговор од 31 мај 2011 година меѓу ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и шефот на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, таа му раскажува дека тогашниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Поп Арсов не бил популарен...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...