fbpx
Таг: 8 Септември

таг: 8 Септември

ГОБ „8 Септември“: Немавме поплава во Одделот за неврологија, имавме мал дефект на водоводната цевка

Најодговорно ги демантираме гласините за „поплава во просториите за интензивна нега“ на Одделот за неврологија, пишува во демантот испратен од раководството на Градската општа болница „8 Септември“, откако беше објавено дека се случила поплава во интензивниот оддел на неврологија. „Всушност, се работи за саниран мал технички дефект на водоводната цевка. Одделот за неврологија функционира непречено, со давање соодветна здравствена заштита...

Ковачевски на прославата на Денот на независноста: Сега не е време за избори и политикантство

Премиерот Димитар Ковачевски на централната прослава на Денот на независноста- 8 Септември што се одржа на платото кај паркот „Ибни Пајко” во Скопје истакна дека слободата и европските перспективи немаат замена. Како што потенцираше тој, има време и до избори и за политикантство, но сега не е тоа време. „Посебно, охрабрувам на политички план, сите да покажеме достоинствена почит кон...

Презентиран нов зрачен апарат за онколошките пациенти во „8 Септември“

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски по повод Денот на независноста денеска заедно со министерот за здравство Беким Сали присуствуваа на презентација на апарат за зрачна терапија за онколошки пациенти во Градската болница „8 Септември”. Апаратот кој треба да биде целосно ставен во функција до крајот на годината го презентираше директорот на болницата Христијан Костов. Со овој апарат кој се очекува...

Со низа свечености се одбележува Денот на независноста на Македонија

Со низа пригодни свечености, под слоганот „Обединети во слободата“, денеска Република Северна Македонија го одбележува Денот на независноста - 8 Септември, денот кога пред 31 година државата стана независна. Како што информираат во Владата, чествувањето на овој голем празник во организација на Владата започна со положување венци свежо цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на државата Киро Глигоров...

Бесплатен влез во музеи и галерии за Денот на независноста

Покрај многубројните пригодни манифестации кои ќе се одржат по повод 8 Септември, Денот на независноста, утре од 11 часот, за граѓаните ќе бидат отворени за посета со бесплатен влез повеќе културни установи, музеи и галерии, соопштија од Владата. Во Скопје, ќе бидат отворени за посета Археолошкиот, Природонаучниот музеј, Музејот на македонската борба за самостојност, Музејот на Северна Македонија, Музејот на...

Документите за упис во средно првин ќе се достават електронски, а потоа ќе се носат и на увид

Оваа година за прв пат документите за уписи во средно образование ќе треба да се поднесат во електронска верзија. Кандидатите тоа ќе можат да го сторат на e-uslugi.mon.gov.mk, на 14 и на 15 јуни. Освен свидетелствата од сите четири години во предметна настава, потребно е да се прикачи и извод на родени во пдф или јпг формат. Потоа, ќе...

Хирурзите во „8 Септември“ бараат услови за операции, директорот смета дека тоа не е можно поради пандемијата

Во понеделник хирурзите од Градската општа болница „8 Септември“ ќе прекинат со операциите ако директорот д-р Христијан Костов не им создаде услови за хируршки интервенции на пациентите чии болести не се животозагрозувачки. Тие во отворено писмо изразуваат свесност дека втора година работат како главен ковид-центар во државата, но незадоволни се што и покрај приемот на пациенти за операции од...

Францускиот претседател Макрон ни го честиташе Денот на независноста

Францускиот претседател Емануел Макрон, до македонскиот претседател Стево Пендаровски, упати честитка по повод Денот на независноста – 8. Септември, информираат од француската амбасада во Скопје. „По повод националниот празник на Република Северна Македонија, во име на Франција и во мое лично име, Ви ги упатувам моите најискрени честитки. Сакам и да Ви го пренесам моето воодушевување за патот кој го...

Вечерва започнува 4-тото издание на фестивалот на светлината Skopje Light Art District

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, директорот на ЈУ Универзална сала и извршен продуцент на фестивалот, Филип Аврамчев и уметничката директорка на SkLAD 2021, Александра Стратимировиќ, денеска го најавија почетокот на 4-тото издание на меѓународниот фестивал на светлина, Skopje Light Art District, информираат од Град Скопје. Фестивалот Skopje Light Art District ќе трае четири дена, а главната тема на годинашното издание е...

Денеска се одбележуваат 30 години независна и самостојна македонска држава

Три децении од независноста на земјава денеска ќе се одбележат во Скопје и ширум целата држава. На 8 септември 1991 година се одржа референдумот за независност, на кој над 96 отсто од населението во тогашна Социјалистичка Република Македонија одговори со „ЗА“ на референдумското прашање „Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз...

Бајден со честитка за Денот на независноста: САД остануваат силни поддржувачи на Северна Македонија

Во име на американскиот народ, го честитам Денот на независноста на Северна Македонија. Одбележувајќи ја оваа прилика, ние исто така ја одбележуваме 25-годишнината од нашите дипломатски односи и силното пријателство меѓу нашите две нации. Нашите земји ги обединуваат семејните и историските врски, како и нашите заеднички демократски вредности и посветеност на човековите права. Нашето партнерство ќе продолжи да им...

Нова поштенска марка по повод одбележување на 30 години од независноста

Во Шалтер салата во зградата на АД „Пошта на Северна Македонија“ денеска беше промовирана новата поштенска марка, по повод престојниот празник 8-ми Септември, односно 30 години од независноста. На настанот се обратија премиерот Зоран Заев, директорот на АД „Пошта на Северна Македонија“ Јани Макрадули и пратеникот во првиот собраниски состав Исмет Рамадани, информираат од владината прес-служба. „Ја користам приликата, да...

Пренасочување на сообраќајот во центарот на Скопје утре

Поради генералната проба за големата прослава на Денот на независноста, што ќе се одржи в среда, 8 септември пред Собранието на Северна Македонија, утре ќе бидат затворени улици и булевари во строгиот центар на Скопје. Така, утре од 7.30 до 12.30 и од 15.30 до 20 часот затворени за сообраќај ќе бидат: бул .„Кочо Рацин“ на потег од крстосницата со...

Македонија слави 29 години независност-Пендаровски: Заеднички императив е во следните години да живееме многу подобро отколку досега

Република Северна Македонија денеска го одбележува Денот на независноста, 8 Септември. Годинава се означуваат 29 години, откако на овој ден, во 1991 година, мнозинството македонски граѓани на референдум се изјаснија за суверена држава, надвор од рамките на поранешна Југославија. Претседателот на државата Стево Пендаровски во своето обраќање по повод државниот празник, потсети дека се изминати речиси три децении откако мнозинството...

Трамп: Честит 8 Септември, САД се горди што се ваш сојузник

Соединетите Американски Држави (САД) се горди што се ваш сојузник и ги поддржуваат аспирациите на Северна Македонија за понатамошна европска интеграција и за вашиот пат кон членство во Европската Унија, напишал американскиот претседател Доналд Трамп во честитката до претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста. „Оваа година одбележувањето е во околности кога сме соочени со глобалната пандемија....

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8 Септември“

Министерот за здравство Венко Филипче оствари средба со синдикатот на ГОБ „8 Септември“ и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита - Љубиша Каранфиловски. На средбата е разговарано по барањето на вработените во болницата, ковид пациентите да останат на првиот каде има централен довод на кислород и инфективното одделение, а другиот дел од болницата да се ослободи...

Бројот на заболени е 48 лица, се подготвува план и за болницата „8 Септември“

До 16 часот денеска во нашата земја се регистрирани шест нови случаи на пациенти со корона вирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Вкупниот број на заболени сега е 48, а се подготвува план за ставање во функција на болницата „8 Септември“. - Во Штип за прв пат е дијагностициран вирусот кај девојче на возраст од четири години. Семејството се...

Заев на Денот на независноста: Успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз

На централната прослава на 28 години независност на Република Северна Македонија, која годинава беше организирана на поинаков начин, премиерот Зоран Заев од школката во Градскиот парк посочи дека „успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз што може да ја обезбеди нашата стабилна и просперитетна иднина“. Тој во својот говор рече дека „има некаква симболика“ во школката во паркот додавајќи дека...

Филипче: Бројот на загинатите е 14, не 15, а седум се во критична состојба

Не се основани шпекулациите дека починал уште еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, и дека бројката се искачила на 15 загинати, соопшти министерот за здравство Венко Филипче претпладнево, по посетата заедно со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи, кој инаку е хирург, на полесно повредените кои се хоспитализирани во скопската Градска болница „8 Септември“. Премиерот Заев се заблагодари...

Трамп му честиташе на Иванов: Договорот од Преспа го поплочува патот до НАТО и ЕУ

Договорот од Преспа го поплочува патот на Македонија до членството во НАТО и Европската Унија, му порачува американскиот претседател Доналд Трамп на својот македонски колега Ѓорге Иванов во честитката за Денот на независноста - 8 Септември. Трамп упати честитки и до граѓаните на Македонија. „Македонија има многу причини да биде горда за годинава. Историскиот Договор од Преспа го решава долгогодишниот...

Први дојави за бомби во скопските училишта во текот на второто полугодие од учебната година

Нови дојави со заканувачка содржина за наводно поставени бомби се испратени на електронските адреси на осум училишта за средно образование во Скопје. Министерството за внатрешни работи работи информира дека...