fbpx
Таг: 8 март

таг: 8 март

Отворена изложбата „Иднина е женски род“

На Меѓународниот ден на жената, евроамбасадорот Дејвид Гир, првата дама Елизабета Ѓоргиевска и вршителот на должноста постојан координатор на ОН Моника Сандри ја отворија изложбата „Иднина е женски род“ во Ист Гејт Мол во Скопје. Изложбата е составена од 12 приказни за извонредни жени кои ги кршат бариерите и стереотипите и докажуваат дека полот не е пречка, туку можност. „Иднина...

[Галерија] Марш против колективната негрижа за жените во земјава: „Доста е!“

На Меѓународниот ден на жената 8 Март, се одржа марш под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“ кој почна од плоштадот „Филип Втори“, а го организираше Платформата за родова еднаквост. Учесниците на маршот во рацете носеа транспаренти на кои беа испишани пораки „Не сакаме тава, сакаме правда“, „Денеска марш, утре штрајк“, „Држава што не постапува е држава што убива“,...

Политичари, градоначалници и директори делеа ружи по повод 8 Март

Честитки и пораки по повод 8-ми Март, меѓународниот ден на жената, денеска пристигнаа од голем број министри, државни функционери, политички партии, градоначалници, директори на јавни претпријатија. Во честитката на премиерот Димитар Ковачевски се вели дека жените секој ден заслужуваат оризнане за нивната храброст. „Денеска го одбележуваме 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, првиот од 365 дена борба за економска, политичка и...

Ѓоргиевска: Дигиталната и интернет писменоста е значајна алатка за економско зајакнување на жените

Развојот на информациските и комуникациските технологии ја зголемува потребата од нови вештини и знаења и покрај високото образование, дигиталната и интернет писменоста денес е значајна алатка за економско зајакнување за жените, рече во своето обраќање сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска, на панел дискусијата на тема „Дигитално образование – приоритет за постигнување на родовата еднаквост“. Настанот што се одржа во Кабинетот...

Прва собраниска седница посветена исклучиво на унапредување на родовата еднаквост

Собранието, по повод Меѓународниот ден на жената 8.Март, ја одржува првата седница посветена исклучиво на унапредување на родовата еднаквост. Истовремено се одбележува и 20-годишнината од формирањето на Клубот на пратенички. На дневен ред е Информацијата за напредокот за родовите прашања во последните две децении во Република Северна Македонија. На седницата присуствуваат министерките и заменичките-министри во Владата, претставници од дипломатскиот кор,...

Марш, честитки и прослави за 8 Март, меѓународниот ден на жената

Преку голем број настани, пораки до јавноста, видеоспотови, денеска во земјава се обележува 8 Март, меѓународниот ден на жената. Под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“, денеска на плоштадот „Филип II“ во Скопје ќе се одржи марш за женски права. Овој марш, како што велат од Платформата за родова еднаквост, е протестен одраз на случувањата во нашата земја и колективната негрижа...

„Ќе преживеат ли жените овде?“ – в среда Марш за женските права

Платформата за родова еднаквост повика на Марш за женските права што ќе се одржи во среда, на 8 март, Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените. Маршот ќе започне во 18 часот на плоштадот Филип Втори, а ќе се маршира под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“. Овој марш, велат од Платформата, е протестен одраз на...

Протестен марш за еднакви права: „Сиромаштијата има женско лице“

„Со почит кон досегашните победи на жената за родовата еднаквост, но свесни за секојдневните системски недостатоци кои го загрозуваат нашето постоење како слободни, еднакви, достоинствени и безбедни. Овој 8 Март го одбележува женската сиромаштија, овозможена од системот, а продлабочена како резултат на двегодишната пандемија со ковид-19 и нејзините последици. Маршираме бидејќи држава во која жените не се вклучени како...

Пендаровски по повод 8 Март: Борбата за женските права е секојдневна и сѐ уште е борба за еднаквост

Денеска кога ја одбележуваме борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност, како и достигнувањата во повеќе сфери, да се потсетиме дека борбата за женските права е секојдневна и сѐ уште е борба за еднаквост и достоинствен живот, порача претседателот Стево Пендаровски по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жените. „Покрај зголемената свест за правата на жените, донесените законски...

ЕСЕ: За 8 Март заедно за родово еднакво општество – “Скрши Ја Пристрасноста – Break The Bias”

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените бара наместо честитки и подароци, по повод Меѓународниот ден на жената Владата да преземе конкретни мерки за надминување на родовиот јаз и надминување на проблемите со кои се соочуваат жените во повеќе области. „По повод денешниот меѓународен ден на жената, сакаме да го привлечеме вниманието на општата и стручна јавност за нееднаквата...

Отворена е пријавата за заинтересираните учеснички на осмомартовското женско рели

По повод 8 март, Светскиот ден на жената, дамите и годинава ќе можат да возат ревијално женско рели, соопштија од Автомобилистичката федерација на Северна Македонија (АФСМ) и клубовите-членки на АФСМ. Заинтересираните можат да се пријават на следниот ЛИНК или на Фејсбук страната на Автомобилистичка федерација на Македонија. Релито ќе се одржи во недела на 6 март, со почеток во 9 часот, на...

Вистиномер: Снимката од прославата во кафеана во Дебар Маало не е направена на 8 март годинава

Сопственикот на кафеаната во Дебар Маало прикажана на видеото, тврди дека снимката е стара. Инспекторката Александра Котели, која заедно со уште 7 инспектори била на терен во Дебар Маало, исто така, тврди дека состојбата прикажана на видеото не се случила на 8 Март во посочената кафеана. Имајќи ги предвид овие изјави, информацијата пласирана и на порталот и на социјалната...

Протестен осмомартовски марш: Непостапувањето е соучество, порачаа демонстрантите

Со транспарент „Непостапување е соучество“ и граѓани облечени во црно во знак на револт, собрани пред главниот влез на Министерството за внатрешни работи започна протестниот марш на Платформата за родова еднаквост за случајот „Јавна соба“ кој потоа заврши во паркот Жена борец. „Од името на понижените, малтретираните, застрашените, прогонуваните и убиените девојки и жени денес ја изрекуваме следнава пресуда: Виновни...

Платформата за родова еднаквост најави протестен марш за случајот „Јавна соба“ на 8 Март

Платформата за родова еднаквост на 8 Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот „Јавна соба“. Маршот ќе започне во 15 часот пред Министерството за внатрешни работи (МВР) на ул. Димче Мирчев бр.9, главен влез, а ќе заврши во Парк Жена Борец. И на двете локации ќе се обратат...

Мајлинда Брегу: Слушајте ги жените

Слушајте ги жените, порача денеска генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка, Мајлинда Брегу, изнесувајќи податоци според кои, кај жените е клучот на економскиот просперитет на Западен Балкан. „Секоја година економиите од Западен Балкан во просек изгубиле 18 проценти од домашниот бруто-производ БДП поради родовиот јаз на пазарот на трудот - што е повеќе од вкупниот БДП на Србија. Жените се...

„Марш за женските права“: Преку родовата рамноправност до силна држава

Околу 1.000 жени, девојки и активисти се собраа денеска на вториот „Марш за правата на жените” кој се одржа по повод Меѓународниот ден на жената. Од маршот, кој почна во Жена парк, преку плоштадот Македонија, Камениот Мост и заврши на плоштадот Филип Втори беше испратена порака дека родовата еднаквост е важен фактор кон постигнување на демократско и еднакво општество. Целта...

Шекеринска: Бројот на жените во одбраната не е на задоволително ниво

Состојбата со бројот со жените во АРМ не е доволно добра, но таква е ситуацијата во речиси сите армии и во европските, кои се неколку чекори понапред во однос на Македонија, порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на трибината на тема „Родова перспектива во одбраната”, организирана по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Нагласи дека...

Во Македонија има 283.834 вработени жени – најголем дел во приватниот сектор

Државниот завод за статистика објави податоци за жените во Македонија по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената. Според нивната последна статистика за 2016 година, вкупниот број на вработени жени изнесува 283.834 од кои 74,8 отсто се вработени во приватни компании. Бројот на дипломирани жени изнесува 6.787 или 58 отсто од вкупниот број на дипломирани студенти. Жени магистри на науки изнсува 1.107...

ССНМ ќе го поддржи Маршот за женски права поради дискриминација на новинарките

Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија (ССНМ) ќе даде поддршка и ќе му се приклучи на Маршот за женски права, во организација на Платформата за родова еднаквост, кој ќе се одржи утре, во 12 часот, пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот „Филип Втори“. Маршот е за еднакви права, еднаква плата, достоинствен третман и за должно почитување.- На 8 март 1977...

Цветковска: Синдикално организирани, жените се посилни во одбрана на работничките права

Секцијата на жени при Конфедрацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС), преку летоци ги информираше граѓаните за потребата од нивно синдикално организирање на Меѓународниот ден на жената, 8 Март. - Не случајно го одбравме овој ден, ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и за социјална рамноправност, да дознаеме дали жените се запознаени со тоа што, всушност,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...