fbpx
Таг: 2020

таг: 2020

Нора Волина: Ова се најатрактивните компјутерски игри во светот

Навикнати сме за компјутерски игри вообичаено да слушаме момчиња како даваат совети. Како и да е, во интервју за „Порталб.мк“, „гејмерката“ Нора Волина од Северна Македонија, која е на магистерски студии по компјутерски инженеринг во Виена, нè информираше за последните новини. Според Нора, игрите што се играле најмногу оваа година се PubG, Valorant, League of Legends, Fortnite и Call of...

Меѓународна федерација на новинари: Во 2020 година во светот се убиени 42 новинари и медиумски работници

Во текот на 2020 година во светот се убиени 42 новинари и медиумски работници, а над 200 се затворени поради извршување на своите работни обврски, објави во четвртокот Меѓународната федерација на новинари (IFJ), пренесува Н1. Извештајот на IFJ е објавен на Меѓународниот ден на човекови права, 10 декември, и според него, најмногу новинари се убиени во Мексико, 13, пет...

„Гугл“ ги објави пребаруваните термини кои бележат најголем скок во 2020 година

Google
„Гугл“ (Google) ја објави листата на топ трендинг пребарувања на светско ниво за 2020 година. Листата не се однесува на најпопуларните поими во 2020 година според бројот на пребарувања, туку на пребарувањата кои имале најголем скок во интернет сообраќајот во споредба со 2019 година, соопштија од „Гугл“. Поимите кои годинава се најдоа на врвот на листата на „Гугл“ ја рефлектираат...

2020 – Љубовна приказна (Видео)

Во ноември годинава беше објавено дека оригиналните мастери на Тејлор Свифт се продадени за 300 милиони долари од страна на Скутер Браун, и покрај долгогодишниот спор меѓу пејачката и менаџерот. По оваа вест Тејлор објави дека работи на преснимување на целата незина дискографија, со цел таа самата да ја поседува својата музика. Пејачката објави на својот Твитер профил дека иако...

Пад на БДП од 3,3 отсто во третото тримесечје од годинава

Бруто домашниот производ, БДП, во третото тримесечје од годинава отиде во минус од 3,3 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика, ДЗС. „Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во третото тримесечје од 2020 година, номинално опадна за 1,4 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто домашниот производ изнесува 66 отсто“, соопштија од...

„Епл“ ги откри најпопуларните апликации и игри за 2020 година

Епл
„Епл“ (Apple) ги откри најпопуларните и најсимнувани апликации од неговиот виртуелен маркет, App Store, за 2020 година. При претставувањето на најпопуларните игри и апликации, може да се забележи дека се истакнуваат две имиња: видео алатката „Зум“ (Zoom) и друштвената игра „Меѓу нас“ (Among US). И двете се најдоа на листите на најпопуларни бесплатни апликации и игри. Ниту едно од двете имиња...

ДЗС: Просечната нето плата во септември изнесувала 27.405 денари

Просечната нето плата во септември 2020 година во земјава изнесувала 27.405 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на просечната нето исплатена месечна плата во септември годинава, во однос на септември 2019 година, изнесува 107.7, односно просечната нето плата е повисока за 7,7 отсто. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по...

ДЗС: Во септември намален број на работници во индустријата за 4,7 отсто

Индексот на бројот на работниците во индустријата во септември годинава, во однос на истиот месец лани, изнесува 95,3 или нивниот број е помал за 4,7 отсто, објави Државниот завод за статистика. Притоа, бројот на вработените во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2020 година, споредено со септември 2019 година, бележи опаѓање од 0,7 отсто, во секторот Преработувачка...

ДЗС: Индустриските капацитети во септември во просек биле искористени до 67,5 отсто

Недоволната странска и домашна побарувачка, неизвесното економско опкружување, недостигот на квалификувана работна сила и на суровини за производство, како и финансиските проблеми со кои се соочуваат домашните компании поради ковид кризата, се причината поради која во септември раководителите на компаниите од преработувачката индустрија искажале понеповолни деловни тенденции, во споредба со истиот месец минатата година. Тоа го покажуваат најновите податоци на...

Нобелова награда за мир за 2020 доби Светската програма за храна на ОН

Нобеловата награда за мир за 2020 година ја доби Светската Програма на Обединетите нации (ОН) за напорите во борбата против глад и недостиг од храна ширум светот. ОН минатата година им помогна на околу 100 милиони луѓе во 88 земји од светот. „Мислам дека е ова за прв пат во животот што останав без зборови“, изјави директорот на Програмата Дејвид...

Позитивната страна на социјалните мрежи: Вирално видео му донесе 10.000 долари и нов камион #DreamsChallenge

Убавата страна на социјалните мрежи, која периодов сè гледа се поретко, сепак постои. И покрај сите контроверзи кои ја следат видео-платформата ТикТок, видеата кои корисниците ги објавуваат таму можат многу лесно да станат вирални и да бидат видени од милиони други корисници. Доказ за тоа е видеото на американецот Нејтан Аподака, кое на крајот му донесе десет илјади долари...

Извештај на ЕК: Потребни се поголеми инвестиции во енергетска ефикасност и формирање на посебен фонд

Од Европската комисија (ЕК) добивме позитивни критики за развојот на досегашните политики во енергетскиот сектор. Во последниот Извештај на ЕК за Северна Македонија за 2020 година, во делот Енергија, се оценува дека во енергетскиот сектор е постигнат „добар напредок, особено преку усвојување на законодавството за спроведување на третиот енергетски пакет на ЕУ, за гас и електрична енергија, и се...

Извештај на ЕК: Државата да ги приоритизира реформите за финансиска стабилност и независност на МРТ

Европската комисија (ЕК) во Извештајот за напредокот на нашата земја за 2020 година упатува забелешки за неспроведување на реформите во Македонската радио-телевизија (МРТ). Во делот за слобода на изразување, ЕК нотира дека минатогодишните препораки остануваат на сила. Прва на листата е токму приоритизирањето на реформите во МРТ преку обезбедување на нејзината финансиска одржливост и независност, заедно со назначувањето на...

Светска банка за годинава предвидува пад на македонската економија од 4,1 отсто

Економија во земјава оваа година ќе забележи пад од 4,1 отсто, следната 2021 година ќе се врати на нивото на економски раст од 3,6 отсто, додека во 2022 година растот би изнесувал 3,5 отсто, во услови на очекувана зголемена потрошувачка, раст на приватните инвестиции и извозот. Ова го прогнозира Светската банка во извештајот објавен денеска, под наслов :„Економски извештај...

ДЗС: Просечната плата продолжува да расте, во јули достигна 27.231 денар

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули година изнесува 27.231 денар, објави Државниот завод за статистика (ДЗС), и таа е за 8,5 отсто поголема од нето просечната плата во истиот месец минатата година. Или, индексот на просечната плата јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, изнесува 108,5. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на растот на платите...

ДЗС: Во јули за 94,9 отсто помалку странски туристи

Туризмот во земјава продолжува да бележи катастрофални резултати како последица на ковид-кризата, која најмногу го погоди токму туристичко-угостителскиот сектор. Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) за месец јули 2020, бројот на домашните туристи, во однос на јули 2019 година, е намален за 4,8 отсто, а на странските за 94,9 отсто. Бројот на странските туристи во јули 2020...

Зголемените трошоци за домување во август ја качија инфлација за 1,5 отсто

Повисоките вкупни трошоци за домување и за храна и пијалоци во минатиот месец доведоа до пораст на инфлацијата на месечно ниво. Државниот завод за статистика објави дека вкупната инфлацијата во август 2020 изнесувала 1,5 отсто, односно дека, во споредба со истиот месец минатата година, за толку се зголемиле трошоците на живот во државава. Додека во однос на цела 2019,...

Македонија слави 29 години независност-Пендаровски: Заеднички императив е во следните години да живееме многу подобро отколку досега

Република Северна Македонија денеска го одбележува Денот на независноста, 8 Септември. Годинава се означуваат 29 години, откако на овој ден, во 1991 година, мнозинството македонски граѓани на референдум се изјаснија за суверена држава, надвор од рамките на поранешна Југославија. Претседателот на државата Стево Пендаровски во своето обраќање по повод државниот празник, потсети дека се изминати речиси три децении откако мнозинството...

ДЗС: Во јуни се издадени за 35,1 отсто повеќе одобренија за градба од истиот месец лани

Пандемијата со корона вирусот не ги спречи инвестициите во капиталните објекти во државaва, чија предвидена вредност во јуни значително ја зголеми вкупната сума на изградените градежни објекти како и бројот на издадени решенија за градба. Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, ДЗС, во јуни годинава се издадени 273 одобренија за градење, што е за 35,1 отсто повеќе во...

Туризмот во колапс, во јуни имало за 95,6 отсто помалку туристи и за 94,6 отсто помал број на ноќевања

Туристичката дејност која се најде меѓу првите најпогодени од пандемијата со корона вирусот, продолжува да бележи катастрофални резултати. Според денешните податоци на Државниот завод за статистика, ДЗС, во јуни бројот на туристите изнесувал 5.210, а на остварените ноќевања 14.179. При тоа, туристи имало за 95,6 отсто помалку во споредба со истиот месец лани, а остварени ноќевања за 94,6 отсто. Бројот...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...