fbpx
Таг: 2020

таг: 2020

УЈП почна со исплата на МојДДВ од скенирани фискални во третото тримесечје од 2020

На граѓаните им се исплатуваат парите од поврат на данокот на додадена вредност од фискалните сметки. Управата за јавни приходи (УЈП) извести дека е започнат процесот на исплата на паричните средства од МојДДВ за последното тримесечје од 2020 година, според Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. УЈП соопшти дека на граѓаните кои скенирале фискални сметки преку...

Лукаревска: 992 вработени не добиле декемвриска плата, иако нивните работодавци зеле 265 илјади евра од државата за таа намена

На вкупно 992 вработени 306 работодавачи не им ја дале декемвриската плата, иако добиле финансиската поддршка од државата во износ од 16.305.020 денари или 265 илјади евра. А, според состојба од 2 февруари 2021 година, на вкупно 13.160 работодавачи им се исплатени 961.709.306 денари за исплата на декемвриска плата на 60.974 вработени. Ова го соопшти на денешната прес конференција...

Лани реализирани 10,5 милиони евра капитални расходи за 32 општини од МСИП проектот

Во текот на минатата година, според Министерството за финансии, се реализирале 99 проценти од планираните капитални инвестиции за спроведување на Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП, со поддршка од Светската банка. Капиталните расходи биле проектирани на 654 милиони денари, од кои се реализирале 646 милиони денари (10,5 милиони евра), соопшти Министерството за финансии. Оттаму појаснуваат дека станува збор...

Македонија на 78 место на Глобалниот индекс на демократија на „Економист“

Пред Босна и Херцеговина и Црна Гора, а позади Србија и Албанија се наоѓа Македонија на Глобалниот индекс на демократија за 2020 година, што го објави списанието „Економист“. Земјава на најновото рангирање се најде на 78-то место со скор од 5,89, што ја вбројува земјава во групата на т.н. хибридни режими. Позади нас, Босна и Херцеговина е рангирана на...

Во четвртиот квартал на 2020 година има благо намалување на јавниот и државниот долг

Министерство за финансии информира дека има благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година. „На крајот од 2020 година државниот долг изнесува 51 проценти, што е за 0,5 процентни поени пониско во однос на претходниот квартал, додека јавниот долг изнесува 59,9 проценти и е за 0,8 процентни поени понизок во однос на претходното тримесечје....

ДЗС: Минатата година индустриското производство опаднало за 9,5 отсто

За една година индустриското производство во земјава се намалило за 9,5 отсто, покажаа последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС), според кои индексот на индустриското производство во периодот јануари – декември 2020 година, во однос на периодот јануари – декември 2019 година, изнесува 90,5. Неговиот индекс пак во декември 2020 година, во споредба со истиот месец од 2019...

Македонија и Босна најлошо рангирани во регионот на индексот за перцепција на корупцијата [инфографик]

Два неславни рекорда сруши Македонија на Индексот за перцепција на корупцијата за 2020 година на Транспаренси Интернешнл (ТИ). Заедно со Босна и Херцеговина, Македонија се наоѓа на 111 место од вкупно 180 рангирани држави на овој индекс. Воедно, на Индексот за 2020 година Македонија го бележи најнискиот резултат и најниското рангирање досега од 2001 година, кога бевме за првпат...

Во 2020 година третирани 140 случаи на заболени жени од рак на грло на матка, секој 10 ПАП тест бил позитивен

Институтот за јавно здравје евидентира дека во нашата држава од рак на грло на матка годишно заболуваат околу 150 жени, или 15 на 100 илјади жени. Според податоци од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, на оваа Клиника во 2019 година се третирани 111 случаи на карцином на грло на матка, додека во 2020 година тој број е зголемен...

Петтина од вкупната електрична енергија во ЕУ лани била испорачана од ОИЕ

Европејците минатата година добија повеќе eлектрична енергија од обновливи извори на енергија (ОИЕ) отколку од фосилни горива, се вели во годишниот извештај на „Ембер“ и „Агора енерџивенд“. Извештајот, кој го следи енергетскиот сектор на ЕУ од 2015 година, откри дека ОИЕ испорачале 38 отсто од вкупната електрична енергија во текот на ланската година, во споредба со 37 отсто од...

Аеродромите лани изгубиле 1,9 милиони патници поради ковид-19, лошата состојба ќе продолжи [инфографик]

Стрмоглав пад на бројот на превезени патници од двата македонски аеродрома што не е забележан во последнава деценија. Ковид-19 пандемијата во 2020 година предизвика огромни штети во авиосообраќајот во земјава, кои се мерат во намалување на бројот на патници за околу 1,9 милиони. Според податоците на Државниот завод за статистика, во изминатите 12 месеци од двата аеродрома биле превезени...

Компаниите во индустриските зони вработуваат 14.067 лица, за 0,6 отсто повеќе од 2019

Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони (ДТИРЗ) информира дека и во услови на пандемија, компаниите што работат во зоните го зголемиле бројот на вработените. Во моментов кај нив се ангажирани 14.067 лица, што е зголемување за најмалку 0,6 отсто во однос на 2019 година. Според договорите, овие компании се обврзани да креираат најмалку 21.379 работни места најдоцна до 2025 година....

Во ноември минатата година издадени за 14,4 отсто помалку одобренија за градба

Во ноември минатата година во државава се издадени 208 одобренија за градење, што е за 14,4 отсто помалку во однос на истиот месец од 2019 година, соопшти Државниот завод за статистика, ДЗС. Предвидената вредност на објектите изнесува 1.921.700 илјади денари (31.247.000 евра), што е за 22,2 отсто помалку во однос на истиот месец од една година претходно. Од вкупниот број...

Од патарините лани собрани 33,8 милиони евра, ковид-19 „стопи“ 10 милиони евра од приходите [инфографик]

Јавното претпријатие за државни патишта од патарините лани имало приходи во висина 33.782.331 евра, што е за над 10,5 милиони евра помалку во споредба со 2019 година. Корона кризата удри силно врз остварениот прилив на средства по надоместокот за користење на македонските автопати, а најизразено намалување на приходите може да се забележи во вториот квартал (периодот на полициските часови)...

Владата ѝ додели на МРТ 90 милиони денари за програмски и технолошки развој, вработените добија К-15 за 2020 година

Македонската радио-телевизија (МРТ) на крајот од минатата година доби финансиски средства од Владата во висина од 90 милиони денари за програмски и техничко-технолошки развој, додека пак вработените од јавниот сервис добија К-15 за 2020 година. Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана пред новогодишната ноќ ги усвоил измените и дополнувањата на Финанскиот план на јавниот сервис за 2020 година, со...

ДТИРЗ: За странски инвестиции во 2020 исплатени над 10 милиони евра државна помош

Дирекцијата за технолошко развојни зони, ДТИРЗ, информира дека во 2020 година се исплатени над 10 милиони и 600 илјади евра на 29 компании за реализација на нивните инвестиции во зоните. Тоа е 94,4 отсто од предвидената државна помош за изминатата година, исплатена на странските инвеститори во земјава. „Дополнително е одобрена и предвремена исплата на обврски кон две компании, „Костал“ и...

2020: Годината што ги промени социјалните мрежи и интернетот

социјални мрежи
Со светската здравствена криза како двигател на случувањата, 2020 година го промени животот на луѓето – начинот на кој тие комуницираат, како работат, како се дружат и како пазарат. 2020 година го промени и начинот на кој се користат социјалните мрежи, па донесе и суштински промени во самите платформи и во нивните политики и регулации. Од борба против дезинформациите преку...

Случувањата во 2020 година преку 20 фотографии

Две патки преминуваат на пешачки премин за време на полицискиот час Атиџе Муратова, главен лик од „Медена земја“ – македонски документарец номиниран за „Оскар“ Мигрантска криза во Турција и Грција Последениот патнички авион кој слета на Меѓународниот аеродром во Скопје пред неговото затворање поради пандемијата Првоаприлски снег Имамот на Мустафа-пашината џамија, сам ја одржа молитвата за првиот ден на светиот месец Рамазан по рестриктивните...

2020 ретроспектива (Видео)

Кика Авеиро прави ретроспектива на случките во 2020 година, во помалку од 3 минути. Погледнете го видеото: https://youtu.be/I1BZSjSLn7M

Порталб анализа: Економски настани во 2020 – збогум за економски најтешката година!

Рецесија – како последица на економската криза. Вртоглав пад на извозот, увозот, индустриското производство. Буџетските приходи се стопија, расходите се зголемија, се бараат пари дома и во странство за покривање на трошоците што ги предизвика ковид-19. Јавниот долг достигна историски највисока стапка, над 50 отсто од БДП. Во 2020, по 13 години без банкроти, се стави клуч на врата...

Ковид кризата ги забрза проектите за вработувања на АВРСМ, реализирани над 90 отсто од плановите

Негативните последици врз работењето на компаниите и губењето на работните места под влијание на пандемијата со ковид-19 ја поттикнаа и забрзаа реализацијата на проекти за вработување, самовработување и обуки за невработените кои ги спроведува Агенцијата за вработување на Северна Македонија (АВРСМ) посочуваат надлежните, и нагласуваат дека сите планови досега се реализирани со над 90 отсто. „Од 30 март годинава, до...

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...