fbpx
Таг: 2019

таг: 2019

ЦГК анализа: За експлоатација на минерални суровини државата наплатува само 8,2 милиони евра годишно

Концесија за користење минерални суровини во 2019 година имаат добиено вкупно 264 фирми, издадени се 358 вакви концесии, а површината на земјата која е опфатена со нив изнесува 349 километри квадратни, што е 1,4 отсто од вкупната територија на државата, покажува истражувањето и базата на податоци на доделени концесии за минерални суровини за 2019 година, што го објави Центарот...

Агенцијата „Марили“ ги додели признанијата на топ 10 жени-менаџерки за 2019 година

Во хотел „Александар палас" вчеравечер агенција „Марили" го одржа 24. по ред традиционален бизнис-настан „Жена менаџер", на кој беа доделени признанија на топ 10 најуспешни жени менаџери за 2019 година. Признанија добија: Мерита Рамадани Алими, директор за бизнис и развој во DOGAN Air Conditioning Solutions, Маја Бабиќ, извршен и оперативен менаџер во „Баги Комуникации", Татјана Дејаноска, директор на продажба во...

Туристите од странство се најнезадоволни од македонските патишта и хигиената на јавните места

Странските посетители на земјава се најнезадоволни од патната мрежа и од лошата хигиена на јавните места. Така одговориле најголемиот процент од гостите од странство анкетирани на граничните премини во минатата година, додека највисоки оценки дале за односот на луѓето и за археолошките и историските ресурси на Северна Македонија. Ова го покажуваат резултатите од Анкетата на странските посетители на граничните премини...

МИМ ги објави наградите „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Македонскиот институт за медиуми, МИМ, го објави добитниците на наградата „Никола Младенов“. Сторијата „Жив и надграден: Лукративниот бизнис-клуб околу РЕК Битола“, на новинарот Владо Апостолов, ја освои првата награда на годинешниот конкурс „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија за 2019. Сторијата е објавена на интернет-страницата „Призма“ и открива како се злоупотребува системот на јавни набавки за внесување фирми блиски...

ДЗС: Лани стапката на невработеност била 17,3 отсто

Во минатата година активното население изнесувало 964.014 лица, од кои вработени биле 797.651, а 166.363 лица биле без работа, објави Државниот завод за статистика, ДЗС. Стапката на активност лани изнесувала 57,2, стапката на вработеност 47,3, додека стапката на невработеност била 17,3 отсто. Според податоците на ДЗС, стапката на вработеност во 2018 година изнесувала 45,1 отсто, што значи дека за една...

Просечната плата во декември изнесува 26.836 денари

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември минатата година, во однос на декември 2018 година, бележи раст од 4,1 отсто, а зголемувањето се должи, пред сѐ, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите:...

Просечната бруто плата во Словенија лани била 1,753 евра

Просечната бруто плата во Словенија во минататата година изнесуваше 1,753,83 евра, а нето износот на просекот во државата беше 1.133,50 евра, објави Словенечкиот статистички завод, потенцирајќи дека платите се зголемиле и во јавниот и во приватниот сектор. Просечната бруто плата е зголемена за 4,3 отсто номинално, а за 2,7 отсто реално во однос претходната година, додека порастот на нето платата...

Извештајот од ЕК генерално позитивен, но со суштински забелешки

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2019 година, е најпозитивниот досега, со големи пофалби на реформите, но сепак има и бројни посочување на областите на коишто треба уште да се работи. Посочувајќи дека Северна Македонија продолжила со сигурно темпо да ги спроведува ЕУ реформите и да ги зајакнува демократијата и владеењето на законот, се наведува и...

Сериозна градежна патна и железничка инфраструктура најавува Анѓушев за 2019

Во организација на Канцеларијата на премиерот се одржа неформална предновогодишна средба и дружба на економскиот тим министри во Владата со претседателите на стопанските комори и претставници на бизнис-секторот. Во рамките на оваа средба, вицепремиерот за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев стави акцент на плановите за четирите клучни области, индустријата, трговијата, градежништвото и земјоделството кои имаат сериозно учество во...

Владата го усвои буџетот за 2019, дополнет со амандмани за повеќе пари за животна средина

Владата на денешната 109. седница, го усвои дополнетиот предлог - буџет за 2019 година, усогласен соодветно на амандманите што произлегоа од комисиската расправа за буџетот во Собранието. „Согласно амандманите кои дојдоа од владејачкото мнозинство и од опозицијата во собраниската амандманска расправа, во предлог-буџетот за 2019 година се направени дополнувања на буџетски износи во програмите за заштита на животната средина, со...

Спортските терени на основните училишта во Куманово се „за жалење“, не се приоритет за институциите

Спортските терени во некои основни училишта во Куманово се во лоша состојба, без услови, а во неколку училишта има недостаток на простор и спортска опрема. Учениците бараат подобри услови,...