fbpx
Таг: јутјубери

таг: јутјубери

Јутјуберите во „сива зона“ и без надзор на АВМУ, потребна ли е регулација на инфлуенсерите?

Од промотивни рецензии за одредени производи, преку оценки на храната во угостителски објекти и видео интервјуа со јавни личности до продукција на своевидни информативни емисии во видео формат. Јутјуберството како создавање на аудиовизуелни медиумски содржини по барање од физички лица зема голем замав и во Македонија, а заедно со ова се поставува и прашањето за степенот на негова регулација. Во...

Одземен пасошот на Латас, тој и Лазаров добија забрана за јавен настап кој промовира расизам и ксенофобија

Основниот кривичен суд Скопје им одреди мерки на претпазливост на Драган Павловиќ – Латас и Стефан Лазаров, обвинети за ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем, по емитуваниот поткаст во кој се исмева насилството врз жени. Судот информираше дека на Латас му се одзема патната исправа, односно се забранува нејзино издавање, а покрај ова, му се...

Новинарските здруженија со осуда за интервјуто со Павловиќ-Латас, се бара одговорност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат говорот со кој, како што велат, се поттикнува насилство и стимулира родова дискриминација кој деновиве се појави на канал на „јутјуб“ платформата. Станува збор за интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас, каде што...

Обвинителството отвори предмет за интервјуто на јутјуберот Лазаров со Драган Павловиќ-Латас

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет по повод интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас кое се емитуваше на 15 февруари. Од обвинителството велат дека за настанот е доставено известување од Секторот за компјутерски криминал при МВР, а надлежен јавен обвинител ќе даде насоки за натамошни дејствија и проверки. Ова интервју, каде што Павловиќ раскажува како, кога имал 15 години,...

Heat Check – Стигнав до половина милион претплатници правејќи видеа од истата соба каде и спијам

"What's up everybody, my name is Stefan and this is Heat Check, let's get into it". Со оваа реченица Стефан од Аеродром ги започнува своите Јутјуб видеа посветени на НБА кошарката. Неговата пасија кон најпопуларната кошаркарска лига во светот се претворила во снимање видеа на оваа тематика и денес тоа е неговата единствена работа. https://youtu.be/RKPHjbsFaGE Стефан Нанев е сопственик на Јутјуб...

Криминал, алкохол и дрога во најпопуларните песни помеѓу младите, македонските инфлуенсери внимаваат што промовираат

скриншот од видео
“Zbog nje valjo bi ko Pablo, samo da joj kupim sve” (Поради неа би продавал дрога како Пабло, само за да ѝ купам сè) “Jedva stoji na nogama, svu noć miješala alkohol je sa drogama” (Едвај стои на нозе, цела ноќ мешаше алкохол со дроги) Ова се дел од текстовите на најпопуларните песни од соседството, а кои се слушаат и во...

Инфлуенсерите и јутјуберите се реалност и треба позитивно да го користат своето влијание врз младите

Млади лциа користат телефони
Пари, луксузни автомобили, сопствено џакузи и стан од 2,5 милини евра – ова, меѓу другото, е прикажувано во видеата на најпознатиот јутјубер во Србија и во регионот, Богдан Илиќ, познат како Бака Прасе. Тој деновиве е во центарот на вниманието на јавноста поради обвинувањата за педофилија. Во видеата во кои тој ги демантира овие наводи, Илиќ користи пцовки, навреди...

Најпознатиот јутјубер во регионот се соочува со обвинувања за педофилија

ЈуТјуб
Српскиот јутјубер Богдан Илиќ, познат како Бака Прасе, се најде среде скандал откако преку социјалните мрежи беше обвинет дека заведувал и имал сексуални односи со малолетни девојки. На социјалната мрежа Инстаграм се појавија пораки во кои изгледа дека дваесет и тригодишниот јутјубер убедува девојчиња да му испратат разголени фотографии и да го посетат во неговиот нов дом. Во соседна Србија...

Кике Цветче, јутјуберка: Младите најмногу се интересираат за прашања кои директно ги засегаат

Во светот јутјуберството веќе се смета за професија сама по себе, но кај нас тоа сè уште e во своите зачетоци. Една од ретките девојки во јутjуб заедницата кај нас е Кике Цветче со која го направивме ова интервју. Јутјуб каналот Кике Цветче е еден од ретките профили од женски автор на нашата Јутјуб сцена, какви содржини можеме вообичаено да...

Иван Ајнштајн, јутјубер: Секој има еднакви можности, само треба паметно да ги искористи (видео)

Со 42 илјади седбеници на Јутjуб, Иван Ајнштајн е еден од најпознатите јутjубери во нашата држава. Продуцира различни содржини, но исто така се занимава и со музика. Со него ја започнуваме серијата интервјуа со познати фаци од социјалните медиуми. Откако ќе го погледнете спотот, прочитајте што ни кажа Иван на темите на кои му поставивме прашања. https://www.youtube.com/watch?v=YweKlzZS8XE Каналот Иван Ајнштајн е...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...