fbpx
Таг: фестивал

таг: фестивал

Истражување на критичката стратегија на отпорот – утре започнува 7. издание на културниот фестивал КРИК

Во духот на „Постојаниот отпор“ утре започнува седмото издание на КРИК - фестивалот за критичка култура штоовој пат во фокусот става широк спектар на формати низ кои ќе се артикулираат темата и потребата од демократијата, солидарноста и создавањето заедници. „Овогодинешниот КРИК 07 го насловивме „ВО ПОСТОЈАН ОТПОР“ истражувајќи ги и промислувајќи ги критичките и автономните стратегии на отпор, низ лепеза...

Поетична визуелизација на интимноста преку „Гол живот“ што ќе се одржи утре во МКЦ

Оваа сабота, во рамки на фестивалот „Прво па женско“ ќе се одржи перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива од Љубљана. „Гол живот“ нѐ повикува да размислиме што значи да се биде вид на живо суштество во светот, да се има тело, услови за постоење, можност за живот? Идеологијата не е решение. Животот е надвор од тоа. Преку...

Светски познатиот артист Tyga на 22 јуни настапува во Скопје

Светски познатиот артист Tyga, како дел од својата светска турнеја летово ќе настапи и во Скопје, на овогодинешното издание на Fusion Festival. Покрај главниот настап на Tyga, на овој фестивал ќе настапат и македонските хипхоп и трап артисти Irie Scratch, DJ Shorty P и Young Daddy. Фестивалот со свој диџеј сет ќе го затвори Ampov. „Огромна е честа и задоволството да...

Ник Кејв во фокусот на 8. издание на „Скопје Синема Сити“

Со изложба на фотографии на Ник Кејв од белградскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ започнува осмото издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, во галеријата на КИЦ-Скопје со почеток во 19 часот. Филмската програма на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, пак, ќе се отвори со проекција на документарниот филм „Ник Кејв: 20,000 денови...

Свечено отворено 56.издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерката Бедиа Беговска, доајен на Tурскиот театар и на драмскиот писател Русомир Богдановски и со првата претстава во конкуренција „Народен непријател“ на МНТ, синоќа во ЦК. „Марко Цепенков“ свечено беше отворен  56. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На свечената церемонија пред публиката се обрати уметничката директорка на фестивалот Катарина Коцевска Хаџи Василева со...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Почнува 12. Филозофски филмски фестивал

Денес со почеток во 20.30 часот во Летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на Северна Македонија со музички соло-перформанс на фронтменот на Фолтин, Бранислав Николов и со проекција на филмот „Додека трае војната“ (While at War, 2019) на Алехандро Аменабар со  започнува програмата на 12. Филозофскиот филмски фестивал. Филмот „Додека трае војната“ е посветен на писателот и философ Мигуел де...

Музика и вино на скопскиот плоштад, по пауза од две години започна „Виноскоп 2022“

По пауза од две години, вчера започна фестивалот „Вино Скоп“, што традиционално се одржува од 2006 година. Покрај можноста да пробаат вино од богатата понуда на повеќе од 25 винарии од земјава, гостите имаа можност да уживаат во музиката на Фолтин и Игор Џамбазов. На фестивалот што ќе трае до 8 мај ќе настапат повеќе уметници, меѓу кои и групите...

Отворени апликациите за учество на средношколци и студенти на младинскиот фестивал „Три дена култура“

Фестивалот за млади уметници, средношколци и студенти, „Три дена култура“ што го организира културно - уметничката асоцијација, „Art house Karev“ при гимназијата „Никола Карев“ по четврти пат ќе се одржи и оваа година во периодот од 14 до 16 април. На овој младински фестивал може да учествуваат сите заинтересирани креативци кои сакаат да ги претстават своите дела. Со пополнување на...

Контраспин: Ансамблот „Звуците на Каршиака“ во Турција ја претставуваше РС Македонија, а не некоја друга држава

Ансамблот од Чаир, кој настапил под македонско знаме, го претставува фолклорот на РС Македонија, како мултиетничка држава, додека фолклористите не биле на трошок на Министерството за култура, туку гости на Градот Измир, кој ги избира учесниците на меѓународниот фестивал по пат на конкурс. Движењето за социјална правда „Ленка“ споделува фотографија од настап на фолклорен анасамбл од фестивал во Турција, со...

Филмот „Снежана на крајот умира“ со премиера на фестивалот „Сламденс“ во САД

Македонскиот игран филм „Снежана на крајот умира“ по сценарио и во режија на Кристијан Ристески ќе има премиера на фестивалот „Сламденс“ (Slamdance) кој ќе се одржи од 20 до 30 јануари во Парк Сити, Јута во Соединетите Американски Држави. Оваа година престижниот фестивал ќе се одржува на два начина, со физичко присуство и онлајн. „'Снежана на крајот умира' е деби филм на...

Вечерва почнува 46-тото издание на Млад Отворен Театар

Со експерименталната претстава „Како крајот и да не е сосема блиску“, во која нема актери, туку изведувачи се луѓе од публиката, вечерва почнува 46-тото издание на Младиот отворен театар (МОТ). Претставата на Битеф театарот, која е инспирирана од суптилните поместувања на светот, односите и човечката интеракција преку виртуелната реалност, аудиовизуелните инсталации и текстот, ќе се прикажува во просториите на...

Васко Атанасоски, вокалот на групата „21 Век“, со најдобар перформанс на фестивал во Белград

Викендов во Домот на млади во Белград се одржа Indirekt Showcase Festival каде во неделата на 14-ти ноември настапуваше и македонскиот бенд „21 Век“. Магазинот за поп култура „Ravno do dna“ го оцени настапот на „21 Век“ како еден од најдобрите, ставајќи го на иста линија со српскиот диџеј Владимир Ленхарт зад кој стои Ленхарт Тејпс Оркестра продукција. „Титулата за најдобар...

Отворен Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“

Шестото издание на „Киненова“ беше свечено отворено синоќа во киното „Милениум“ со доделување на наградите за oсобен придонес во филмската уметност и проекција на филмот „Бановиќ Страхиња“ во режија на Стефан Арсенијевиќ, кој го прогласи фестивалот за отворен. „Киненова“ и во оваа шеста фестивалска едиција ги промовира вредностите на раните први и втори филмски остварувања на режисерите и сценаристите. За...

„Џифони Македонија“: Филмот „Тука сум“ на Стефан Божиновски предизвика дискусија против стереотипите во општеството

Филмот „Тука сум“ на младиот автор Стефан Божиновски предизвика големо внимание кај средношколците што учествуваат на „Џифони Македонија“ вчера во киното „Фросина“. Дебитантскиот краток филм на Божиновски, кој е студент по графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, ги поттикна филмофилите да разговараат на темата која беше во фокусот на филмот: неприфаќање на различностите и стереотипите што владеат...

Отворен 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Се радуваме што по две години повторно сме во Македонија. Посебно ни се драги младите од Македонија кои се наши учесници на „Џифони Италија“. Тие се секогаш најактивни, се истакнуваат по елоквенција и оригиналност. Повторното доаѓање во киносалите е знак на нов почеток и нешто што многу ни недостига. Културата не смее да ја снема, што и да се...

Книжевниот фестивал „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври под слоганот „Genresis“

Седмото издание на Фестивалот на европската литература „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври во Скопје, под слоганот „Genresis“, во организација на издавачката куќа „Антолог“. Оваа година, пред книжевната публика ќе бидат претставени девет автори. Прва е Катарина Винклер од Австрија, која ќе се престави со својот роман „Модар накит“, а потоа следи еден од најпродуктивните и најквалитетните...

Манчевски за „Кориере дела сера“: Никогаш не е многу од мостови на Балканот

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере дела сера“. Манчевски е специјален гостин во Рим на Балканскиот филмски фестивал, кој вечерва се отвора со неговиот филм „Врба“. „На сите ни требаат мостови, бидејќи, Бог знае, секаде има многу немирни води. Само глупави или...

До 4 октомври трае пријавувањето за учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2021“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ повторно се враќа со одржување во живо. По минатогодишното онлајн-издание, деветтото издание на Џифони Македонија ќе се одржи од 7 до 12 октомри во Скопје во Кинотека, Младинскиот културен центар и киното „Милениум“. Организаторите појаснуваат дека веќе неколку дена е објавен повикот, со кој се повикуваат сите ученици од средните и од основните училишта...

„Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 25 септември, богата програма на различни локации низ Скопје

Овогодинешното издание на „Бела ноќ“ ќе се одржи на 25 септември на неколку локации низ Скопје. Како дел од настанот, на два музички подиума во МКЦ ќе се одржи 11-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивалот, на кое ќе настапат ПМГ Колектив, Сетстат, Марија Каева, Блекстејт, Луфтханза, Диџеј Магија, Дарко Јорданов, Нино Наумов, Божидар Видоески, Илина Ангел и DJ UX...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...