fbpx
Таг: фестивал

таг: фестивал

Каракаш: Имаме сè помалку добри читатели заради образовниот систем

Kнижевноста е оаза која треба да ја зачува уметноста од политиката. Секако дека разликувам политички ангажман на писателите и на секој создател, но да не се дозволи литературата да се претвори во едно поле на слобода на политиката. Некако не сум уверен дека постои онаа генерална слобода, за неа страшно мораме да се бориме секој ден, но работата на...

Фестивалот „Get EXITed“ в среда со десетчасовна програма во Струмица

В среда, во организација на организацијата „Егзит“, во Струмица ќе се одржи голема еднодневна забава – музичкиот настан наречен „Get EXITed“. Во рамки на настанот ќе настапат повеќе музички имиња од регионалната и светската електронска музичка сцена, меѓу кои Дебора де Лука, Махмут Орхан, Сенида и Кристијан Молнар. Програмата на фестивалот е предвидено да започне во 18 часот, а да...

Синоќа запален поетскиот оган на 61. издание на Струшките вечери на поезијата

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган, синоќа свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“, информираат од тимот на „Струшките вечери на поезијата“. Манифестацијата се отвори на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како...

Женски кантавторки во фокус на јубилејното издание на „Прво па женско“

По повод јубилејното издание на фестивалот „Прво па женско“, на 31 август во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи концерт во чиј фокус се жени кантавторки – Јоана Ристеска, Марија Каева, Сара Ренар и Теа Шалдева/Galatheia. Ристеска е соло-артистка и инструменталистка од Скопје, која изведува и компонира музика за акустична и електрична гитара и со аналогни техники ја истражува...

„Крушево низ корија“ викендов ќе понуди велосипедски тури, летање со параглајдери, видео проекции и забава

Во претстојниов викенд, односно 20 и 21 август, во Крушево по седми пат ќе се одржи фестивалот на отворено „Крушево низ корија“. Тој вклучува кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини, планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер, проекција на филмови од ЕХО фестивалот за планински филм, презентација на локални специјалитети подготвени од волонтерите...

Со летен креативен камп во Богданци започна фестивалот „Литера“

Со летен креативен камп во Богданци вчера започна четвртото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“. Организаторите соопштија дека кампот е најава за годинашниот патувачки карактер на фестивалот, како и за идејата за децентрализација на фестивалските настани низ повеќе градови и населени места низ земјава. Летниот камп, на кој учествуваат деца на возраст од 7 до 14...

Објавена програмата за второто издание на Скопски поетски фестивал

Второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“ започнува на 29 август и истиот годинава ќе се одржува на две локации, во Младинскиот културен центар (МКЦ) ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“. На поетските читања предвидени во програмата ќе учествуваат дваесетина поети од земјава и од странство. Од организацијата информираат дека неофицијално програмата ќе започне со настанот за млади поети и поетеси  -...

„Get EXITed“ на 7. септември во Струмица

На 7. септември во Струмица, во организација на тимот на „Егзит“ ќе се одржи голема еднодневна забава, именувана како „Get EXITed“. Иако точната локација сѐ уште не е позната, тимот на „Егзит“ во соработка со општина Струмица најавија големо музичко остварување, на кое ќе настапат светски и регионални музичари. „Од самото основање на „Егзит“ постои голема врска помеѓу Македонија и...

Доделени наградите на петтиот Beach Film Festival во Охрид

По пет фестивалски денови и многу прикажани филмови и музика, во неделата се затвори петото издание на фестивалот на нов европски филм – Beach Film Festival. Фестивалот се одржа од 20 до 24 јули, кога Охрид беше град на филмската култура и богата филмска програма. Овогодинешното јубилејно издание на Beach Film Festival се одржа на четири локации – плажата Славија,...

Годинава „Манаки“ ќе се фокусира на пионерската работа на кинематограферите

Оваа година во периодот од 20 до 27 август ќе се одржи 43. издание на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, во Битола. На денешната прес-конференција која се одржа во хотел „Парк“, директорот Симеон Мони Дамевски најави дека годинава симбол на „Браќа Манаки“ ќе биде Ентони Дод Ментл, кој се смета за пионер на дигиталната камера и е...

Второ издание на „Дојран Рок Фест“ на 6 август

Здружението Андерфест го најавува второто издание на фестивалот „Дојран Рок Фест“, што оваа година ќе се одржи на 6 август во Стар Дојран кај базенот на Хотел Романтик. Овој пат како главен изведувач ќе настапи рок бендот „АРЕА“ кои оваа година го  прославуваат својот 30-годишен јубилеј. Како загревање и предгрупи, од Андерфест ги најавуваат Јовче Пандев со неговиот бенд, и...

Изложба „Сенките на занаетите“ на Билал Јилмаз утре на програмата на фестивалот „КРИК“

Во рамки на програмата на седмото издание на „КРИК“, фестивалот за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Сенките на занаетите: инсталација на светлина-сенка-звук“ од турскиот уметник Билал Јилмаз. „Изложбата е резултат на партиципативно истражување за занаетчиската култура во Скопје, реализирано за време на едномесечениот престој на уметникот Билал...

Поетско читање на „Сенката на Бодлер – Есеј за поетската определба“, вечерва во рамките на КРИК 07

Во рамки на програмата на КРИК – фестивал за критичка култура вечерва во предворјето на Даут пашин амам со почеток во 20:00 часотќе се одржи поетско читање и одбележување на двотомното издание на преводот од француски на англиски јазик на книгата на канадскиот професор Нејтан Браун, „Сенката на Бодлер — Есеј за поетската определба“. Освен тоа, вечерва ќе биде промовирано...

Со изложба на фотографии од Ник Кејв се отвора Скопје Синема Сити

Со изложба на српскиот рок фотограф Немања Ѓорѓевиќ ќе се отвори осмото издание на фестивалот за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, среда, со почеток во 20 часот во галеријата на Културно информативниот центар (КИЦ). Истата е насловена како „They Long for the Light of Your Touch“ и е комплетно посветена на овогодинешниот...

Истражување на критичката стратегија на отпорот – утре започнува 7. издание на културниот фестивал КРИК

Во духот на „Постојаниот отпор“ утре започнува седмото издание на КРИК - фестивалот за критичка култура штоовој пат во фокусот става широк спектар на формати низ кои ќе се артикулираат темата и потребата од демократијата, солидарноста и создавањето заедници. „Овогодинешниот КРИК 07 го насловивме „ВО ПОСТОЈАН ОТПОР“ истражувајќи ги и промислувајќи ги критичките и автономните стратегии на отпор, низ лепеза...

Поетична визуелизација на интимноста преку „Гол живот“ што ќе се одржи утре во МКЦ

Оваа сабота, во рамки на фестивалот „Прво па женско“ ќе се одржи перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива од Љубљана. „Гол живот“ нѐ повикува да размислиме што значи да се биде вид на живо суштество во светот, да се има тело, услови за постоење, можност за живот? Идеологијата не е решение. Животот е надвор од тоа. Преку...

Светски познатиот артист Tyga на 22 јуни настапува во Скопје

Светски познатиот артист Tyga, како дел од својата светска турнеја летово ќе настапи и во Скопје, на овогодинешното издание на Fusion Festival. Покрај главниот настап на Tyga, на овој фестивал ќе настапат и македонските хипхоп и трап артисти Irie Scratch, DJ Shorty P и Young Daddy. Фестивалот со свој диџеј сет ќе го затвори Ampov. „Огромна е честа и задоволството да...

Ник Кејв во фокусот на 8. издание на „Скопје Синема Сити“

Со изложба на фотографии на Ник Кејв од белградскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ започнува осмото издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, во галеријата на КИЦ-Скопје со почеток во 19 часот. Филмската програма на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, пак, ќе се отвори со проекција на документарниот филм „Ник Кејв: 20,000 денови...

Свечено отворено 56.издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерката Бедиа Беговска, доајен на Tурскиот театар и на драмскиот писател Русомир Богдановски и со првата претстава во конкуренција „Народен непријател“ на МНТ, синоќа во ЦК. „Марко Цепенков“ свечено беше отворен  56. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На свечената церемонија пред публиката се обрати уметничката директорка на фестивалот Катарина Коцевска Хаџи Василева со...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од [email protected]. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...