fbpx
Таг: фестивал

таг: фестивал

Почнува „Скопје постер-фестивал“

Вечерва во Младинскиот културен центар, почнува седмото издание на „Скопје постер-фестивал“, под мотото „Дизајн за мир“. Жирито на Фестивалот ќе треба да избере победници од вкупно 2.023 постери. Организатори се Здружението за графички дизајн „Плакарт“ и МКЦ.

Почнува меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“

Четвртиот меѓународен фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“ почнува денеска со проекција на анимирани филмови за деца во Кинотека на Македонија. Официјалното отворање на фестивалот ќе биде вечерва, во 20 часот, со проекцијата на филмот „Чекајќи го мај“ (The Wait Of May) на бардот на италијанската анимација Симоне Маси. Во трите фестивалски денови ќе бидат прикажани 52 филмови и тоа 44...

Вечерва „Лузер-фест“ ќе го отвори „Таксират“

Со возобновениот „Лузер-фест“, вечерва, во 19 часот, официјално почнува 16. издание на „Таксират“. „Лузер-фест“ ќе има програма на две сцени! Покрај сцената во „Денсинг-сала“, на која ќе настапат 14 групи, во холот на МКЦ, на втората сцена, задолжен за добрата атмосфера при заокружување на победникот ќе бидедиџеј Гето Руди. Билетот за „Лузер-фест“ ќе чини 100 денари.  

„Синедејс“: „Тир“ најдобар филм во официјалната, „Исцелување“ во селекцијата „Синебалкан“

Италијанско-хрватскиот копродукциски филм „Тир“, на режисерот Алберто Фасуло, е прогласен за најдобар во официјалната селекција на 13. „Синедејс“. Одлуката ја донесоа тројцата членови на жирито, Кристин Долхофер, Едоардо Винспеаре и Лидија Мело, кои вчеравечер во киното „Милениум“ ги соопштија наградените на годинешното издание на фестивалот за европски филм. За најдобар режисер во официјалната селекција е награден Шавкат Амин Корки за ирачко-германската...

Интернационален детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“

Од 24 до 26 ноември, во Младинскиот културен центар во Скопје, во организација на здружението „Сенки и облаци“, ќе се одржи вториот Интернационален детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“. На овој фестивал ќе учествуваат тетарски трупи од Бразил, Франција и од Македонија. На фестивалот ќе има и работилници каде дечињата ќе може да дојдат да прават фигури и...

Hulumtuam: Secili mund të blejë numër të pakufizuar të pripejd-kartelave

При претресот МВР заплениле 2.500 СИМ-картички од сите мобилни оператори
Në të tre operatorët celularë nuk ka kufizime të veçanta për numrin e kartelave pripejd të cilat mund t’i ketë një person juridik apo fizik. Pas skandalit rreth kurdisjeve në festivalin “Shkupi 2014”, në të cilin u arrestuan disa veta, të cilët shfrytëzuan rreth 2500 SIM kartela, Agjencia “Meta” hulumtoi se a ka ndonjë kufizim lidhur me numrin e...

МВР проверува дали покрај „Скопје 2014“ се местеле и други фестивали

Сопственик на продукциска куќа, автор и композитор на песни, сопственик и управител на фирма која го организираше телефонското гласање на музичкиот фестивал „Скопје 2014“ и уште едно лице, се осомничени како организатори на групата што планирала местење на резултатите од гласањето на фестивалот, на кој, меѓу другото, се избираше и песна која догодина ќе ја преставува земјава на „Евровизија“. Крајната...

Вечерва почнува „Синедејс“

На 13. Фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од денеска до 22 ноември, ќе бидат прикажани повеќе од 100 филмови, со 200 гости, а ќе се одржат и десет концерти и пет филмски работилници. Фестивалот ќе се одржи во кината „Милениум“, „Фросина“, Кинотека на Македонија и „Џебно кино“ во Младински културен центар. Во двете натпреварувачки програми, официјалната и...

МВР приведе учесници од организацијата на „Скопски фестивал“

Повеќе учесници во организацијата на „Скопски фестивал 2014 година“ се повикани на информативен разговор под сомневање дека направиле измама со телефонското гласање, потврди портпаролот на МВР, Иво Котески, за новинската агенција „Мета“. Засега нема информација колку лица се повикани затоа што, според нашите информации, можно е во текот на денот да бидат повикани уште луѓе за кои ќе се појави сомнеж за...

Вечерва на „Скопски фестивал 2014“ се избира претставник за „Евровизија“

„Скопски фестивал 2014“ ќе се одржи вечерва, во 20.30 часот, во „Метрополис арена“ во Скопје. На фестивалот во живо ќе бидат изведени 20 композиции, придружувани од Ревискиот оркестар на МРТ. Водител ќе биде познатиот македонски актер Васил Зафирчев. На фестивалот годинава за награда од 20.000 евра ќе се борат Ристо Самарџиев, Влатко Илиевски, Лена Заткоска, Александра Јанева, Наде Талевска, Сања Ѓошевска,...

Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ – Битола со 10 награди се врати од Финска

Десет награди на интернационалниот ликовен фестивал за деца и за младинци, што синоќа заврши во финскиот град Хивинка, освои Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ - Битола. Коста Хаџиантоновски, раководител на студиото, вели дека освоените одличја ја дополнуваат исклучително успешната година на Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“, чии членови од секој меѓународен фестивал се враќаат со награда. Членовите на детското ликовно студио...

Меѓународен фестивал на фотографија во Куманово

Почесни гости на фестивалот се Неда Речки, Озрен Божановиќ, Драгослав Мирковиќ, Зоран Ѓорѓевиќ, Марија Јовановски и Сашо Ило
Со изложба на минијатури од фотографии наградени на меѓународни изложби, денеска во Куманово ќе биде отворен првиот фестивал на фотографија „Малински фото-фестивал“. Фестивалот е во организација на Фото-клубот од Куманово, а љубителите на фотографска уметност ќе имаат можност да ги проследат и изложбите „Круг“, „Тумба“ и изложбата на фотографии на „Шангај арт клубот“, кој е еден од најактивните клубови во...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...